| HelpMeNow a întrebat:

iubita mea a luat timp de o luna anticonceptionale, a terminat prima cutie si tie acea pauza de 7 zile pana sa inceapa alta. In acele 7 zile este protejata sau exista pericolul sa ramana insarcinata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este protejata pe perioada pauzei, indiferent de produsul folosit, daca acesta este utilizat corect (sunt prescrise ei de ginecolog, sunt luate la ora fixa, nu se asociaza pastile care le pot influenta efectul)

| Nede a răspuns:

Ar trebui sa gasesti informatiile astea in prospect. Daca prospectul nu cuprinde asta cauta pe Google informatii despre anticonceptionale. Sau pur si simplu contacteaza un medi ginecolog, e cel mai sigur. Nu e de joaca cu chestiile astea asa ca nu te increde in niste raspunsuri de pe TPU. O zi buna sa ai!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă AC au fost luate CORECT ( fără să uite vreo tabletă ), atunci protecţia contraceptivă se menţine şi în cele 7 zile de pauză happy

Toate cele bune.

| SkyPilot a răspuns:

Depinde de tipul produsului folosit. Gasiti informtia in prospectul produsului. Daca acesta lipseste, poti cauta produsul pe net dar ia de bun ceea ce spune producatorul (in domeniul farmaceutic ei nu pot minti pentru ca sunt veriificati la sange) sau un site medical cu reputatie, nu orice neica-nimeni.