| Madda_3260 a întrebat:

Am inceput luna trecuta prima folie de anticonceptionale,mentionez ca nu am mai luat nici un fel pana acum. Folosesc artizia si am si terminat-o, in pauza de 7 zile nu mi-a venit menstruatia la timp, ci in cea de a 3-a zi. Am insa o nelamurire. Am luat primul drajeu duminica in septembrie in prima zi de menstruatie iar acum l-am luat tot duminica exact dupa ce s-au terminat cele 7 zile de pauza chiar daca nu mi-a trecut menstruatia, initial trebuia sa imi treaca miercuri... Am facut bine? Pot fi protejata de acum in colo?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Menstruatia trebuie sa vina in pauza, intre zilele 2 si 5, cel mai probabil in zilele 3 sau 4. Deci menstra a venit bine. Ai luat corect prima pastila din a doua folie, deci esti protejata

4 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Daca nu intrebi un medic, apeleaza la o farmacista. Cu siguranta e mai in masura sa iti dea un raspuns. Chiar daca aici gasesti pe cineva in aceeasi situatie si perioada ca tine, corpul tau poate reactiona diferit.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, ai făcut BINE!

Doar când eşti la prima folie se ia primul drajeu în prima zi de menstră.

Apoi, se începe folia următoare FIX după terminarea celor 7 zile de pauză ( deci, în a 8-a zi ), indiferent dacă menstra s-a terminat sau nu!

"3. CUM SĂ UTILIZAŢI ARTIZIA
Utilizaţi întotdeauna Artizia exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.
Cum şi când să utilizaţi Artizia?
Când sunt utilizate corect, contraceptivele orale combinate prezintă pierderea contracepţiei de aproximativ 1% pe an. Dacă uitaţi să utilizaţi un drajeu sau le utilizaţi incorect, rata de eşec poate fi mai ridicată.
O cutie de Artizia conţine 21 de drajeuri. Fiecare drajeu este marcat cu ziua săptămânii în care trebuie folosit. Încercaţi să luaţi pilula la aceeaşi oră în fiecare zi, de exemplu după micul dejun. Trebuie să luaţi 21 de drajeuri în 21 de zile (un drajeu în fiecare zi) şi în următoarele 7 zile nu veţi utiliza Artizia. În aceste 7 zile, poate apărea menstruaţia (sângerarea de întrerupere). Va începe, de obicei, la 2-3 zile după ultima utilizare a Artizia. Începeţi să luaţi următoarea cutie în a 8 a zi, indiferent dacă sângerarea continuă sau nu. Aceasta înseamnă că veţi începe o cutie nouă în aceeaşi zi a săptămânii şi, similar, sângerarea de întrerupere va apărea în aceleaşi zile în fiecare lună." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.reteauamedicala.ro/files/PRO_2406_18.02.10.pdf

Erai protejată încă din PRIMA zi de administrare ( din prima lună )!
Deci, poţi face sex cu ejaculare intravaginală FĂRĂ riscul de a rămâne însărcinată.

Toate cele bune.

| Madda_3260 explică (pentru bursuc001):

Multumesc frumos. Vreau sa mai adaug inca o intrebare. In prima folie am uitat sa iau o pastila si am luat abia a2-a zi, dar au trecut vreo 14 ore de la ora la care era normal sa o iau. Iau ieri (in cea de-a 2-a folie) iar am uitat sa iau pastila si nu am mai luat-o deloc. am luat abia astazi (joi) pastila, deci am o pastila pe folie care nu e luata la timp. Ce se poate intampla?

| bursuc001 a răspuns (pentru Madda_3260):

Cu plăcere!

În cazul în care uiţi o tabletă şi NU o iei ( apoi ) în maxim 12 ore de la momentul la care ar fi trebuit luată, protecţia se DIMINUEAZĂ!

Asta înseamnă că, în cazul în care faci sex fără a folosi o metodă contraceptivă suplimentară ( prezervativ, ovule spermicide, etc. ), există RISC de sarcină!

N-ai precizat exact în ce dată ai început a 2-a folie...
Presupun că ai început-o duminică în 13.10.13.

Având în vedere că ai omis un drajeu în a 2-a săptămână, ar fi TREBUIT să iei acel drajeu imediat ce ţi-ai adus aminte şi să APLICI cele precizate în Prospect :

"Dacă uitaţi să utilizaţi Artizia
dacă au trecut mai puţin de 12 ore de la ora la care trebuia să utilizaţi pilula, eficacitatea pilulei se menţine. Utilizaţi drajeul imediat ce îşi aduce aminte şi utilizaţi următorul drajeu la ora obişnuită.
dacă au trecut mai mult de 12 ore de la ora la care trebuia să utilizaţi drajeul, eficacitatea drajeului poate fi compromisă. Cu cât aţi omis mai multe drajeuri consecutiv, cu atât riscul de compromitere a efectului contraceptiv este mai crescut. Riscul de a deveni gravidă este crescut în special dacă omiteţi un drajeu la începutul sau sfârşitul cutiei. De aceea, trebuie să respectaţi regulile următoare.
drajeu omis în săptămâna 2
Utilizaţi un drajeu imediat ce realizaţi omisiunea (chiar dacă înseamnă utilizarea a două drajeuri simultan) şi utilizaţi drajeul următor la ora obişnuită.
Eficienţa pilulelor rămâne intactă şi nu aveţi nevoie de metode contraceptive suplimentare." - SURSA = Prospectul de la linkul anterior.

Deci, dacă n-ai luat azi cele 2 pastile ( cea uitată + cea care urma ), în cazul în care faci sex TREBUIE să foloseşti o metodă contraceptivă suplimentară ( prezervativ, ovule spermicide, etc. ) în următoarele 7 zile!

O seară/noapte frumoasă.