| Bela_Cristina_1994 a întrebat:

ma cheama Cristina si am 17 ani si o mare problema. Mama mea ma insulta mereu si ma compara cu sora mea mai mare, eu m-am saturat si as face orice sa scap din mediul acesta dar nu stiu cum. Imi puteti spune ce sa fac va rog pentru ca nu mai pot sa traiesc asa sad

16 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fuga nu este o soluție.
Stai deschis cu ea de vorbă, nu este timpul să iei Tu deciziile.
Pa, pa.

| Zenithf a răspuns:

Fii buna la ceea ce esti tu buna, si urmeaza-ti chemarea. Daca sora ta e doctorita (sau inginera, farmacista, etc.) nu inseamna sa fii si tu doctorita (sau...). Cand vei fi realizata si vei avea satisfactia ca faci ceea ce tu ti-ai dorit, impresia altora nu te va mai deranja atat de mult.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zenithf):

De acord!

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Părerea mea este că ar trebui să vorbeşti deschis cu mama ta să-i explici că nu te simţi bine deloc când te jigneşte şi te compară cu sora ta.
Spune-i că toţi suntem diferiţi şi ar trebui să ne acceptăm şi cu bune şi cu rele.
Sunt sigură că mama ta te iubeşte mult dar probabil nu ştie să-ţi arăte acest lucru.
Poate are şi ea problemele ei şi nu îşi dă seama că te face să suferi.

Numai bine!

| mdaria a răspuns:

Ai incercat sa poti o discutie sincera cu mama ta si sa-i spui ca te deranjeaza aceste lucruri?

| Bela_Cristina_1994 explică (pentru mdaria):

Am incercat dar nu am reusit nimic pentru ca a spus ca sunt nesimtita ca ii spun in fata ca ma deranjeaza

| Bela_Cristina_1994 explică (pentru mdaria):

Am incercat dar nu am reusit

| mdaria a răspuns (pentru Bela_Cristina_1994):

Daca tu consideri ca fuga e normala, poti sa o faci. Cel putin poti sa incerci sa dormi cateva zile la niste prietene.

| iubesc a răspuns:

Pur si simplu cauti un moment de liniste cand e calma si incerci sa vorbesti cu ea frumos.

| Ironicnαme a răspuns:

Nu, sa fugi de acasa mi se pare o prostie mare cat tine. Spune-i care 2 fete, nu doar 1. Si daca sora ta face ceva ce ii place mamei tale, fa si tu ceva ce ii place mamei tale. Fiti intr-o concurenta mare! Cum adica sa scapi din mediul acesta?! Tu te auzi? laughing Nu poti face asta. Daca te compara cu ea inseamna ca tu gresesti. Nu mama ta.

| MessAndOrder a răspuns:

Poarta-te frumos cu ea orice ar fi, arata-i ca o iubesti cu adevarat, si isi va schimba parerea despre tine. Fi buna cu ea, ajut-o, fa ce-ti cere, fi alaturi de ea. Numai prin dragoste poti invinge orice problema :)

Poate te ajuta si asta

https://www.youtube.com/watch?v=NRxmwnoI-dM

Iti doresc tot binele din lume, sa ai parte de multa fericire si implinire >:D

| melinda114 a răspuns:

Poate ca as putea sa te ajut daca mi-ai povesti totul...Stiu cum te simti si eu am multe probleme. Poti printe-un mesaj privat daca nu vrei asa.

| NuuyyMayyyy a răspuns:

De fapt poate nu tu esti problema am inteles ca aveti tati diferiti poate ca regreta ca s-a despartit de tatal surori tale sau ceva de genul iar intre ea si tatal tau e ceva si acum se razbuna pe tine

| Marya_Anna_1972 a răspuns:

Asa am patit si eu! Poate mama ta se asteapta la mai mult de la tine sai de aceea se comporta asa! Nu fii suparata pe asa ceva!winkingwinking

| Bela_Cristina_1994 explică:

Da am incercat dar a spus ca sunt nesimtita ca i-am spus in fata ce ma deranjeaza

| Bela_Cristina_1994 explică:

Am incercat si sa vorbesc cu ea frumos sa-i fac tot cei place dar nu sunt ca sora mea suntem diferite dar ea nu intelege poate problema este ca avem tati diferiti