| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Ma confrunt cu o problema nu tocmai de admirat.
Casatorita, un copil, am ajuns dupa 11 ani casatorie sa-mi insel sotul cu un barbat si el casatorit cu un copil.
Mai exact de un an avem o extra relatie.
Dar de cateva luni nu ne mai intelegem, el este antrenor de fitness. Il tot banuiesc ca a inceput sa umble cu alta clienta si l-am tot constrans sa-mi arate niste conversatii si cred ca pentru ea vrea sa nu mai fim impreuna.
Ma simt ff tradata si mintita. I-am spus de la inceput sa ma anunte cand vrea sa punem stop sa nu ma tradeze cu alta.
Nu suport gandul sa stiu ca place alta femeie si in timp ce era cu mine discuta si cu cealalta. Ma tot bate gandul sa-l spun la sotie. Nu stiu ce sa fac. Nu dorm de 2 nopti. Mi-am facut-o cu mana mea. Poate vorbind si cu voi imi revin. Sa-mi spuneti direct in fata ce credeti. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Koria8219 a răspuns:

Deci tu casatorita ti-ai inselat sotul cu un alt individ casatorit care la randul lui te-a inselat.
Cool.
Te-ai gandit ca voi cuplurile astea 2 sau 3 sa va mutati impreuna?

Răspuns Apreciat de Editori
| Hyperion7 a răspuns:

Mmmm,eu cred că acțiunile tale s-au cam întors împotriva ta.
Nu vreau sa judec,până la urmă cred că ai avut un motiv oarecum justificat sa-l înșeli,însă ce îți pot spune eu e că tot ceea ce i-ai făcut soțului tău s-a întors împotriva ta sub alta forma.
Acum că ai văzut cum e aceasta ipostază de "înșelat",ar cam trebui sa revii cu picioarele pe pământ și să decizi unde va ajunge aceasta căsnicie.
Adică e clar că relația cu amantul nu e ceva sigur și cel mai probabil se va auto-absolvi de vina zicând că ai fost naivă sa crezi că o să divorțeze de soția lui.
Asa că trebuie să fii realistă și să privești obiectiv situația ta. Daca simți că acesta căsnicie s-a consumat, ati încercat să discutați sa spuneți ce aveți amândoi pe suflet? Sau pur și simplu ai văzut că ceva nu mai merge și te-ai gândit să-l înșeli?
Undeva clar e o problema,ba chiar toată situația e problematica,dar în fine.
Per ansamblu,cum ziceam și mai sus,dacă căsnicia actuala nu poate fi remediată,mai bine divorțați,cat despre celălalt, mai bine îți iei gândul și treci și peste el.
Până la urmă se putea întâmpla oricui asta, iar cei care judecă și te hulesc, o fac fara să știe esența, ci judecă după aparenta.
Sfatul meu ar fi sa te gândești la copil, pentru că el va suferi cel mai tare.Tu te vei vindeca, copilul se va vindeca mai greu de aceste traume ce-l vor urmări toată viața.

| Girlnone a răspuns (pentru Hyperion7):

Multumesc mult, de raspuns.

8 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Oricat nu ne place sa auzim asta, primim ceea ce oferim, tocmai ca sa invatam de la viata.In locul tau as avea o discutie sincera despre asta cu sotul, fiindca toata drama e un punct de cotitura gigantic in relatie.Si putini oameni reusesc sau sunt dispusi sa mearga mai departe.Eu recunosc ca nu as putea.Mna, aici depinde de voi, in principal de el, cat de mult te iubeste si suporta sa treaca peste, sa te primeasca inapoi sau nu.Chiar daca da, relatia voastra e ca o funie care s-a rupt, iar acum aveti un nod mare si urat care va ramane acolo, nu dispare nicaieri.Din moment ce ati ajuns deja in acest punct, nu ar strica deloc terapia de cuplu, altfel veti ajunge iarasi in acelasi loc care a cauzat infidelitatea.

| relian a răspuns:

Poti sa suni si pe bunica, tu crezi ca ala o sa te mai placa? Asa cum tu nul mai placi pe barbatutau, la fel asta nu te mai place, si-a gasit alta, la revedere.
Teai casatorit cu cine nu trebuia, ori asa esti tu, iti fug ochii ca margelele dupa barbati?

In cazul in care iti plac barbatii si, treci asa de la unu la altul, trebuia sa nu te casatoresti, stai singura, dupa ce fu.ti toti barbatii din RO poti trece si la alte tari, cand ajungi la stiu si eu 80 de ani isi la pensie, ai terminat lucrarea laughing

Daca totusi cauti o realtie stabila, insa te-ai maritat ca atit vedeai la timpul ala, pe parcurs ti-ai dat seama ca pe asta cel aia nu l-ai placut asa cum visai tu, trebuia sa cauti unu neinsurat si cu ginduri de familie.

Dar odata ce te-ai incurcat cu un aventurier, acu te plingi ca esti mintita si inselata laughing desi tu esti cea care minti si inseli pe ala cei ai acasa.
Nu ai cum sa iti revii, nu te poti impotrivi sentimentelor, asa ca o sa suferi, sincer ma bucur pentru tine, sa primesti exact ce meriti.
Eu daca as fi in locu aluia de fitnes las suna pe sotul tau si i-as spune cum sta treaba, ca sa te lase si asta, sa ramai chiar singura cuc, pentru ca asa merita uni oameni.

Sincer, esti o femeie ca si una de la coltu strazii, esti si slaba ca educatie, caracter la snop laughing femei ca tine gasesti la fiecare colt de strada.
Tu ai spus sa bagam ce gindim laughing de ma injuri asta e.

Pe de alta parte daca tu ai caracterul asta, nu e vina ta, asa esti din fabrica, asa ca faci ce stii mai bine sa faci.

Daca totusi ai ceva urme de moralitate, trebuie sa te gindesti inainte sa iti inseli sotul asa cum ai spus si tu, ca asa ai vorbit cu amantu, daca nu te mai vfrea sa spuna inainte, nu dupa cesi gaseste alta.

Exact la fel ar fi trebuie sa afci si tu cu sotul tau.Frate nu te mai plac, vreau sa fug in lumea larga, divortati, dupa te apucai sa iti cauti altul.
Deci omu nostru umbla cu clientele, aia da.De ce sa suni pe nevastasa, mai bine suna pe aia unde lucreaza individu, spune alora de la sala cu ce se ocupa angajatul lor si sigur or sal dea afara, asa e mai bine zic eu.

Daca suni pe nevastasa, o sa sune si el pe barbatutau, si ce crezi ca rezolvi?

Asa ca mergi la sala aia, spune-i proprietarului sau care e acolo sef, cuc e se ocupa individu, apoi vezi ce se intampla.

Asa ca nu cere altuia ce tu nmu poti, aici ma refer ca ai cerut amantului sa te anunte de are de gind altceva, iar el s-a facut ca ploua.
Dar tu poti sa fii asa cum ai cerut aluia sa fie? Normal ca nu poti, odata ce tiai inselat sotul, mai ai si copil, pfff naspa.

Dar nu ai spus ce este cu relatia ta, cum ai ajuns sa te mariti, daca ti-a placut de cel cu care esti maritata, ori te-ai casatorit cu el acolo sa fie si chestii de astea.

Daca nu ai dat detaliile astea, lumea te ia de altceva, numa te injura si te jigneste.Bine ca e si vina ta, nu te apiuci sa inseli, anunti omu, ca vrei alcteva si dupa te apuci de treaba.
Vad ca tu gindesti asa, dar de facut lasa sa faca altul nu tu laughing

Cum o dai tot nu esti buna.Asta e cuvintu, nu esti buna.Nu esti buna ca si persoana, ca si femeie, aia trebuie sa intrebi pe amant, ala daca o vrea sa iti spuna cum esti ca femeie, cum esti la pat.

Daca teo lasat, are el motiv.Un motiv ar fi, sa fie ala afemeiat si sa schimbe femeile asa dupa o vreme, iar alta cauza, ar fi sa nu fii buna nici la pat.

Asa ca te intreb, esti frumoasa, ai corp, frumos, esti buna de sex?
Intreb ca idee, oricum nu-s antrenbor de fitness laughing asa ca stai linistita, nu ma dau la tine, doar eram curios.

Aici unde sunt eu, daca amantu asta antrenor ce mai e, umbla cu cliente si afla aia de la sala, in secunda urmatoare nul mai vezi acolo, il dau aia afara, nu sta nimeni la discutie.

Dar in RO nu stiu ce o sa faca aia daca el lucreaza la vreo sala.Adica nu stiu de or sa il dea afara, dar macar incerci, nu-l lasa pe handicapat sa scape asa usor.
Daca nul da aia afara, poti sa vezi, te duci acolo duopa o saptamana ce le spui si daca e tot acolo, atunci suni pe nevastasa, cu nr necunoscut, ii spui ca ai fost amanta lui, nu dai nume, spui ca are acu alta amanta, nu te lasa laughing nu lasa pe gigolo sa scape, poate asa ramane singur, il lasa si pe ala nevastasa, dupa sa agate pe care vrea.
Eu asa as face in locul tau, dal dreacu de handicapat, apoi suni si pe barbatutau si spui ca nul mai placi, ca vreai sa ramai singura, ii spui ca ai avut amant, fiecare sa isi gaseasca pe altcineva.

Dar de scapat nu o sa scapi, ma refer la ce simti acum, nu are nimeni ce sa iti faca, nu poti sa nu mai simti ce simit, indifertrnt cu cine ai vorbi, sau ce ai face.

Pe viitor sa nu mai faci asa nimanui nici tu, si cauta sa gasesti unu neinsurat laughing

| Girlnone a răspuns (pentru relian):

E primul meu amant, n am stiut cu ce se mananca toate astea, da, am gresit, o sa mi asum.
Merci de raspunsul sincer.

| relian a răspuns (pentru Girlnone):

Stai linistita ca nu e chair asa.Multi care comenteaza si te face cu..rva si ce mai spun unia, o fac pentru ca nu au fost ei in situatia respectiva,

Sai vad ce or face, daca apare la ei o femeie sau barbat de care sa se indragosteasca asa, pur si simplu, sa le capetze atentia, sai vad ce fac.

Intr-adevar, nu este bine sa mai te incurci cu nimeni odata ce esti casatorita, dar mereu exista tentatii, multi nu se pot abtine.
Nu stiu citi la mie ar putea sa se abtina de la o tentatie genul asta, atit femei, cit si barbati, sa fim seriosi.

Mai ales daca tentatia arata mai bine decat ce ai tu acasa.Comenteaza si arunca cu pietre cei carora nu li s-a intamplat asa ceva.
Dar moral nu este frumos, nu-i corect. Nu ai gresit, ai facut-o intentionat laughing oamenii asa au tendinta sa spuna cand se intampla ceva, vai am gresit. Nu e greseala e ceva facut intentionat, nu dormeai si in vise nu ai avut incotro, ori sa te ia ala cu forta.

Ca de nu se intampla sa te lase amantu, sigur era f fericita, garantat nu-ti mai parea rau de ce faci laughing

Nu stiu citi ani ai, banui ca arati bine, odata ce ai amant, mai ales de fitnes, asa ca daca nu esti multumita de sot, va separarti, va cautati pe altcineva.
Dar asta se face asa la alb, nici tu nici el sa nu aveti pe careva deja pregatit sa ia locu.

Multi nu fac asa, pentru ca nu stiu daca vor gasi ceva ce viseaza, asa ca se merge pe burta, gasesti, probezi, stai o vreme, vezi cum merge treaba, apoi ori ramai cu sotul ori te duci dupa amant laughing

Asa procedeaza mai toti oamenii, desi multi spun ca ei n-ar face asa ceva, doar o spun, penrtru ca nu au fost niciodata pusi in situatia dea alege, ori nu au intilnit ceva mai bun decat au acasa si sa se indragosteasca, sa ce se mai face, de altcineva.

Asa ca nu-ti fa probleme, nu esti prima si nici ultima care procedeaza asa, ce faci tu, fac mii de alte femei si barbati.
Nu este coredct fata de partenerul ce il ai, dar ce este corect in lumea asta?
Sentimentul asta de atractie, ti-a fost dat, nu ai ales tu, asa ca nu te poti impotrivi sentimentelor.

Nul lasa pe amant, nepedepsit, fai felul laughing Cind esti acasa, cauta sa te porti mai normal altfel sotul o sa observe ceva schimbari la tine.E naspa ca dormi in pat cu el, o sa vrea si ala ceva laughing pfff sincer nu as vrea sa fiu in locul tau.
Depinde cit esti tu de emotiva, ce sentimente ai, poate sa te tina luni de zile, uneori la unia si ani, starea asta ce o ai acum.
La unia le trece f rapid, e ca un foc de paie, se aprind f usor si la fel se si sting.
Cum zic, tine de tine cum esti tu.Cautati de lucru, umpleti timpul cu ceva, asta e cel mai bine, sa nu te mai gindesti la ala.Sa faci ceva sa iti treaca acum, nu exista, indiferent ce ai face, va trece in timp.

| AliGab a răspuns:

Pai tu il minti pe sotul tau si il inseli cu un profesor de fitness, care, lesne de inteles ca are acces oricand la femei, si te simti mintita? Pai cine este mincinosul si ipocritul, sau mai bine spus mincinoasa/ipocrita? Nu era de inteles ca amantul va face si cu altele ce a facut cu tine? Ce pretentii ai cand tu insati faci acest lucru?
Nu stiu care sunt motivele pentru care ai ajuns sa iti inseli sotul, dar daca nu te mai poti intelege cu el, mai intai pune-ti ordine in viata si apoi umbla cu sau dupa alti barbati.

| Sekim a răspuns:

Esti o femeie minunata si cu siguranta esti si un om valoros pentru societate. Ce am putea sa spunem noi? Femeia isi inseala sotul dupa 11 ani de casatorie, iar apoi tot ea e ranita de faptul ca amantul e posibil sa aiba si pe altcineva. Iti inseli sotul de 1 an de zile si chiar si in ultimul ceas te gandesti tot la tine. E cel putin senzational cat tupeu ai si cat de scarboasa poti sa fii ca si persoana. Daca vrei sa aflii adevarul despre tine, e simplu, un cuvant care incepe cu „c" si se termina cu „ urva".

| Motisor a răspuns:

Dacă încă ești împreună cu soțul tău, bine ar fi să te despărți de amantul și să îți vezi fericită de viață. În orice familie sunt probleme, toți se lupă cu tot felul de probleme. Dar asta înseamnă familie, indiferent ce s-ar întâmpla să nu renunți unul la altul. Du-te la soțul tău și cerei iertare dacă ai puterea, dacă nu găsești puterea mai așteaptă un timp până vei putea, dar despartete de amant, nu o sa ajungi bine.

| tunoi88 a răspuns:

Ti am explicat in privat!

| Girlnone a răspuns:

Multumesc pentru raspunsuri, aveti dreptate. O sa mi revizuiesc comportamentul, aveam nevoie sa mi spuna cineva asa cinstit si direct in fata cum ati facut-o voi. Multumesc mult.