| mona00970 a întrebat:

Multi mau intrebat, de ce ne-am despartit. Din cauza mamei lui, deoarece el este infiat si ea este obsedata de el, ii este frica sa nu iubeasca pe nimeni decat pe ea, am si eu un fiu, dar nu as putea sai distrug casnicia, pentru ca isi iubeste nevasta si numai apreciaza ce am facut eu pentru el. El a mai fost o data insurat si respectiva a plecat la nici 3luni, dupa nunta si el este un baiat super, dar il conduce mama lui cum vrea ea, i-am zis sa stam separat de ai lui si at am avut numai scandal cu mama lui, cai iau copilul si plec cu el, a sarit la mine si multe altele si at i-am spus ca numai rezist, copilul nu trebuie sa traiasca in cearta si scandal, dar cu el nu prea ma certam, ne intelegeam destul de bine, dar nu inteleg motivul pentru care nu vrea sa plece din casa aceea.Adevarul este ca nu lucreaza si il intretine ai lui din pensie, dar cand eram impreuna mergea la lucru in fiecare zi si maicasa ii lua banii si il punea sa mi ceara mie ca si eu am salar si at i-am zis sa nu-i mai deie banii lui mama lui pentru ca avem un copil impreuna, dar parca lui ii era frica de ea.Nu avea curajul sai zica nimic, ca il ameninta ca ramane fara, masina, casa si pamanturi si el ca sa nu piarda nimic din tot ce au, mai bine ne-a dat deoparte pe noi.Nu stiu ce sa mai cred, oricum mama lui este o femeie foarte rea si eu pe el il iubesc enorm de mult, dar nu vrea sa stea de vb cu mine deloc, nici macar nu ma mai saluta, credeti-ma ca am luptat pentru casnicia mea, deoarece eu am crescut cu parintii despartit si nu vroiam acelasi lucru si aceiasi suferinta pentru fiul meu.Noi ne vom gasi pe cineva fiecare la un momendat, dar copilul isi poate gasi alti parinti care sa fie uniti pentru el? asa cum am fost noi timp de 7ani? si niciodata un strain nut va iubi copilul, ca pe copilul lui, v-o spun din propie experienta.Am avut foarte mare incredere in mama mea vitrega, ca ma va ajuta acum in aceste momente in care eu trebuie sai asigur tot fiului meu, dar mam inselat amarnic, deoarece cand m-am mutat cu fiul meu la tatal meu, ea sa purtat foarte urat cu fiul meu, si asa ceva nu pot accepta, dar pe mine ma crescut, daca m-a iubit asa de mult ce are impotriva fiului meu? Sa luat si a plecat la fata ei in Spania, zicand la vecinii de pe drum, ca ea nu vrea sa mi creasca mie coplilul, ca sa mi-l cresc si at sa luat si tatal meu de ea si i-a spus ca ce are cu mine ca doar ma crescut si am fost unite, una cu cealalta si eu una am tinut enorm de mult la ea, pot sa spun ca am considerato mama mea. Voi ce credet?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

In ceea ce priveste relatia partenerului tau cu mama lui e o relatie de dependenta. Sunt dependenti psihic unul de celalalt.Nu ai cum sa rupi aceasta dependenta, doar daca unul dintre ei, probabil partenerul tau, merge la consiliere si gaseste resurse pentru a iesi din relatia asta nevrotica pe care o are cu mama lui. Este o relatie nesanatoasa si nu il lasa sa creasca. Normal ca ii e teama sa ii raspunda mamei, pentru ca in mintea lui el are undeva, pana in 8 ani. In ceea ce priveste relatia ta cu mama vitrega, sunt multe explicatii. Poate a atins criza de identitate (45-48 de ani) si si-a schimbat prioritatile. Ea nu a facut nimic gresit, probabil ca tu aveai niste asteptari nerealiste in ceea ce priveste ajutorul ei neconditionat. Iar ea s-a dovedit a avea alte planuri cu viata ei.

3 răspunsuri:
| bunica a răspuns:

In primul rand sotul tau este de vina ca nu este responsabil de indatoririle pe care le are ca tata si soacra ca-l considera ca un bun al sau ca si cand lar fi cumparat nu infiat. daca vrei sa-ti salvezi macar copilui si linistea ta lasa-l.ai sa ajungi sa nu-ti mai poti controla nervi si va afecta in cresterea si educatia copilului.

| jani a răspuns:

Nimic nu poate fi mai presus ca rodul iubirii voastre, copilul vostru.Mama si-a trait viata cum a vrut, acum e randul fiului ei sa si-o traiasca asa cum i-si alege. Iar goana dupa avere distruge fericirea si cre ca nici pentru toti banii din lume un parinte care i-si iubeste copilul, nu renunta la el.Cat despre mama ta...am crescut si eu de mica cu mama vitrega, dar ma iubeste, o iubesc si o respect...relatia mea cu ea nu s-a schimbat deloc...am si un copil si ma ajutat sa-l cresc...deci mama ta vitrega ori te-a crescut de dragul tatalui tau, ori a fost mereu o persoana cu 2 fete... tu o cunosti mai bine. Iar un barbat care te iubeste pe tine, va iubi si copilul tau la fel de mult, chiar daca nu este el tatal.Copilul meu creste cu tata vitreg, dar e iubit de tatal vitreg mai mult decat de tatal natural...deci sunt oameni si oameni...nu toti santem la fel...fiecare padure are si uscaturi.Nu uita ca fiecare cum i-si asterne asa doarme! ...gandeste-te la copil si la tine si vei gasi o solutie la probleme tale.

| Filip23 a răspuns:

N-am fost atent, daca esti draguta sa repeti intrebarea...