| anonim_4396 a întrebat:

numele meu este Alina, ma simt foarte singura as vrea sa ma ajute cineva, parintii mei sunt plecati in italia dar de 2 zile nu mai locuiesc impreuna, vrea mama sa divorteze dar tatal meu o ameninta ca se va sinucite daca il paraseste.Azi am vb cu ei la telefon mama plange de fiecare data cand vorbesc cu ea, nu stiu ce as putea eu sa fac sa le fie mai bine si sa nu mai suferim nici eu nici fratele meu, va rog sa imi dati ceva sfaturi!

6 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Spune-i mamaei sa mai aiba rabdare. Pana la urma tatal se va obisnui cu ideea sau mama ta va renunta. Spune-le ca orice ar fi tu ai sa fii fiica lor care ii iubeste. Doar atat poti sa faci. Mai e ceva, sa inveti din asta ceva si mai ales sa ai grija de tine!

| shalimar a răspuns:

Cum au spus si ceilalti, nu ai ce face.tot ce poti face este sa ai curaj. daca mama ta vrea sa divorteze, inseamna ca are motive.nu divorteaza de bine ce ii este.incearca sa o intelegi si pe ea. poate ca tatal tau este bun cu tine si cu fratele tau, dar lucrurile pot sta diferit cu mama ta.cand vorbesti la telefon cu ea si plange, plange pentru ca va simte lipsa.se simte singura, mai ales ca a luat aceasta decizie.sa nu crezi ca pentru ea e ceva usor. iar in privinta tatalui tau, sa nu iei literalmente tot ce zice. vorbeste cu el si zii ca nu e sfarsitul lumii. spune-i sa se gandeasca la tine si la fratele tau inainte de a lua decizii pripite.asigura-l ca nu e singur si mai ales ca tu nu vrei sa ramai singura. ei doi vor decide ce e mai bine pentru ei.si crede-ma ca este nevoie de oleaca de suferinta cateodata, pentru a fi mai fericiti mai tarziu.

| undercovergirl a răspuns:

Buna Alina,

In primul rand de aici rezulta ca tu esti cea " matura ", tu stii ca ei au nevoie de ajutor de parca tu ai fi parintele si ei copii.
Foarte trist, parintii nu ar trebui sa-o copleseasca pe copii cu problemele lor...
Parerea mea este ca ar trebui sa va strangeti toti la o discutie, sa le puneti in vedere ca tot comportamentul asta va face rau si ca sa gaseasca o alta cale de a rezolva probleme fara a va implica pe voi emotional. Va fi foarte greu sa -i faci sa inteleaga lucrul asta, zi-le ca ii iubesti la fel de mult pe amandoi si ca sigur exista o solutie in afara de aceste amenintari absurde.
Aminteste-le la amandoi ca tu si fratele tau sunteti niste copii, incapabili sa gaseasca o solutie pentru doi oameni maturi, incearca sa gasesti sprijinul unor rude mai cu capul pe umeri care sa le bage mintile in cap.
Poate ca sunt mai directa, dar crede-ma ca nu ai o alta aternativa de a-i ajuta, daca nu vor sa inteleaga cat de mult va raneste " razboiul " asta dintre ei.
Succes in continuare!

| masly a răspuns:

Sincer si eu am trecut prin asa ceva si stiu cum e. da iti zic din propria experienta ca nu poti face nimic ori cat incerci sa vb ca ei totul va fi dejaba.am incercat si eu sa vb ca ei da nu ma auzea nimeni ei le aveau pe alor...am plans am suferit din cauza lor le-am spus chiar si ca nu fac bine ca ne fac sa suferim parca nu existam...si stiau asta da nu faceau nimic. i-am lasat pe ei sa isi rez toate trebuie la un mom m-a sunat patusamea ca tata vrea sa se sinucida.nici nu am mai stat pe ganduri am luat trenu spre casa ocazie.
cand am ajuns am gasit tel tigarile si testamentu lui pe masa, sad a fost oribil.
nu m-am dat batuta si m-am dus sa il caut. l-am gasit intr-un final vroia sa se imbete sa aiba kuraji sa faca. cand m-a vazut a inceput sa planga. i-am scris o scrisoare si i-am zis ca nu vreau sa traiesc fara el ca daca face ceva... fac si eu imed dupa el si i-a fost frica ...in timp s-a schimbat
ak nu ma gandeste asa si sunt despartiti de ceva vreme si au ram preteni

| вяυηєтнα a răspuns:

Buna Alina eu sunt Anyta. Poi u nu prea poti sa faci multe din pacatsad deoarece ei sunt departe d tine dar trebuie sa ii intelegi pe aman2 sh sa o convingi p maikta s nu divorteze sa le fi alaturi d aman2 atata pot s iti zicwinkingnu stiu mai vezi u. Mie nu imi vine nici o idee d c ai putea u sa faci.Sorrysad:*

| dya_1106 a răspuns:

E o poveste fff tristă...sincer nu ştiu ce să fac îmi pare rău