| anonim_4396 a întrebat:

Buna, o sa zic foarte pe scurt cu ce ma confrunt...sunt indragistita de un baiat si stiu ca si el are sentimente pentru mine pentru ca el a fost primul care a marturisit dar din diferite motive nu putem fi impreuna si am decis ca ar fi bine sa ramanem prieteni si sa ne continuam vietile. De curand am inceput o noua relatie dar eu nu simt nimic pentru acest baiat, e mai mult de fațadă pentru ambii ca sa fiu sincera nu stiu ce sa fac, daca sa ma despart sau nu de el pentru ca ma macina foarte multe ganduri si stiu ca doar ne irosim timpul amandoi dar parca ma dimt prost sa "ii dau papucii". Am putea cunoaște ambii persoane noi la care chiar sa tinem in loc sa ne comportam de parca am fi un adevarat cuplu care se iubeste dar de fapt nu o face. Voi ce ati face?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Bun.O sa îți spun ceva din perspectiva unui om adult ce a trecut prin fel de chestii.

Treaba sta în felul următor.Pana nu de mult eram de părere ca atâta timp cât simți ca x este jumătatea ta nu exista impediment ce sa va stea în cale.Eh,cu trecerea timpului am învățat ca nu e totul asa roz și o sa îți explic.
Am văzut ca ai spus despre distanta.Bun. Daca voi simțiți ceva unul pentru altul și doriți sa va intalniti, sau cu trecerea timpului unul sa cedeze și sa renunțe la orașul lui și sa plece ca să fie lângă celalalt și sa va asumați N lucuri da, nu ar trebui sa va mai căutați alți parteneri ci sa țineți de relatia voastră și sa luptați pentru ea.
Dar daca nu simțiți ca unul din voi poate sa renunțe la anumite benefici, la orașul lui, sau la anumite chestii ce îl țin unde e acum, într-adevăr ca e cam greu sa te gândești la un viitor.Asta pentru ca,indiferent cât de mare ar fi dragostea la început,la un moment dat cand va veți lovi de greu,dor,plictiseala,o discuție,o sa va reproșați lucuri,sau chiar o sa apară discuții pe tema asta ("a mine în oraș am avut oportunitate x,da am venit aici pentru tine" sau "acolo eram mai lângă ai mei și ii puteam vedea, sau sa ma ajute cu y treaba.dar am venit aici unde ești tu" și etc).

Asa ca.Da, nu e ok sa fi cu băiatul cu, care ești dacă nu simți nimic pentru el, ci cel mai ok e sa iti pui ordine în gânduri și sa discuți cu cel la care ți ca să ajungeți la un consens. Daca nu se poate sa aveți planuri împreună, cu timpul o sa va găsiți persoana potrivita nu e o problema.Dar nu grăbiți lucurile.

| zmeurica14 a răspuns (pentru Freya1):

Wow, ai mare dreptate. De stat in acelasi oras nu am putea pentru ca eu am abia 17 ani, sunt inca la liceu iar el da, are 19 dar a plecat ca sa munceasca si sa isi faca un viitor deci nu cred ca s-ar intoarce doar ca sa fim noi impreuna pentru ca oricum suntem tineri si nu ne gandim acum la un viitor impreuna, ar fi ceva prostesc. Totusi am ramas prieteni si vorbim dar doar ca prieteni, chiar am discutat si am fost ambii de-acord sa ne vedem de vietile noastre si de ce nu, daca gasim persoana potrivita sa ii acordam o sansa...mie nu prea mi-a iesit pentru ca nu e persoana potrivita sau mai bine zis, eu nu sunt persoana potrivita pentru el si de asta cred ca ma voi desparti pentru ca nu are sens sa il tin il loc si pe el, ar putea gasi o fata care chiar sa tina la el si daca continuam sa fim impreuna doar asa ca sa nu ne plictisim riscam amandoi sa pierdem persoana care ne-ar putea face fericiti cu adevarat...

| Freya1 a răspuns (pentru zmeurica14):

Tu mai ai de făcut liceu, poate după mergi mai departe la o facultate, deci clar dacă îți faci un iubit acum ar trebui sa fiți din acelasi loc, sa puteți își sa va relaxați, sa petreceți timp împreună etc.Nu sa va faceți gânduri de cum sa se întoarcă el de nu știu unde, sau cum sa îți lași tu școală sa pleci nu știu unde.
Iubirea e frumoasa și nu e bine sa ratezi una curata.Dar în acelasi timp crede-ma ca stresul pe care poți sa ti-l creezi inhamandute la ceva mult prea complicat nu știu dacă se merita.Adica merit asa lupți din iubire, dar cred ca acum e devreme sa îți faci atâta stres suplimentar.

Cu băiatul asta, părerea mea e ca dacă nu simti ca e bine, mai bine renunti ca să nu vă răniți.

| zmeurica14 a răspuns (pentru Freya1):

Adevarat, vreau sa urmez o facultate si nu as renunta niciodata la visul meu pentru a fi impreuna cu persoana iubita, asta daca pot spune ca e vorba de iubire. Eu cred la la varsta mea nu poate fi neaparat vorba despre asta pentru ca iubirea implica mult mai multe lucruri pentru care eu nu sunt pregătita, nu as fi capabila nici sa le primesc dar nici sa le ofer. Iar eu am niste principii si niste dorinte, visuri etc., nu vreau sa imi dezamagesc parintii dar in primul rand nu vreau sa ma dezamagesc pe mine si sa ajung in viitor sa imi reproșez lucruri sau sa am frustrări. Cred ca fara scoala nu faci mare lucru in viata si nu as renunta la ea pentru o nebunie de genul. In plus mie imi place scoala, imi plac prietenii mei, orasul meu si nu as lasa totul pentru un baiat, nu acum pentru ca inca nu am viitorul asigurat si nu as face nimic altceva decat sa dau cu piciorul in multe oportunitati. Chiar daca iubirea te face sa faci lucruri prostesti, nu as face niciodata asa ceva, mereu vad lucrurile din perspectiva si incerc sa raman cu picioarele pe pamant. Cat despre baiatul cu care sunt impreuna, o sa ma despart de el pentru ca nu m-am comportat cu el corect de la inceput, nefiind sincera. Totusi sper sa nu-l ranesc pentru ca as vrea sa ramanem prieteni, adica chiar daca nu am sentimente si nu simt ca putem forma un cuplu din toate punctele de vedere, tin la el si e un om bun.

Iti mulțumesc pentru sfaturi si ma bucur ca m-ai facut sa inteleg unde am gresit si ce vreau mai exact in momentul de fata.

| Freya1 a răspuns (pentru zmeurica14):

Iubirea o poți simți la orce varsta nu e vorba de asta.Dar ideea e ca atunci când vin chiar o simți, iar eu am spus sa nu te grăbești dacă ai niște vise și un drum de împlinit.

Cu drag și multa bafta!

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca ai 13-14 anisori, daca nici tu nu sti ce sa faci...

Eu cred ca ar trebuii sa mai astepti cativa ani, sa mai cresti, ca sa poti discrene ce este bine si ce este rau, ce sa faci si ce sa nu faci, deoarece intratul asta in realtii cu cineva pentru care nu ai sentimente, este unul din motivele care arata cat de imatura esti.

| zmeurica14 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am 17 si este posibil sa fii impreuna cu cineva dar fara sa ai sentimente profunde fata de persoana respectiva...eu am nevoie de un sfat in mementul actual pentru ca nu stiu cum sa abordez situatia, daca aveti de gand sa va dati cu parerea in privinta mea, a maturitatii mele si a situatiei va spun sincer ca nu am nevoie de asa ceva. Doar va pierdeti timpul raspunzand pentru ca pe dumneavoastră nu va influenteaza cu nimic iar pe mine nu ma intereseaza ce credeti cat timp doar judecati necunoscand circumstanțele

| Violleta2022 a răspuns (pentru zmeurica14):

Care fata de 17 ani isi spune despre ea insasi "zmeurica" si mai adauga un 14 in coada?
Doar o fetita de 13-14 anisori!

Sfatul ti l-am dat si mai sus: asteapta sa mai cresti ca esti confuza tocmai pentru ca esti foarte micuta si imatura!

Nu are rost sa pierzi timp inutil, cu cineva pentru care nu ai sentimente!

| zmeurica14 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu inteleg ce relevanta are numele, este doar un pseudonim care nu imi indica varsta. Pana la urma credeti ce vreti, am rezolvat deja problema si va multumesc oricum ca ati incercat cumva sa ma ajutati chiar daca nu prea v-a iesit...va sugerez doar sa nu mai judecati dupa aparente, nu ma cunoasteti si nu va puteti da doar cu parerea, e lipsa de respect in primul rand si daca tot ma considerati atat de imatura atunci arătați dumneavoastră maturitate si nu mai judecati daca nu cunoasteti. In plus ar fi bine sa evitati sa va fixati pe niste idei eronate. Daca nu vreti sa raspundeti nu sunteti obligata si decat sa raspundeti judecand mai bine nu o faceti pentru ca oamenii vin pe pagina asta pentru a cere sfaturi tocmai pentru ca in realitate persoanele judeca destul si nu e necesar sa o faceti si aici.

| dullcat a răspuns:

Buna.Inteleg ca suferiti, dar nu e deloc ok sa-i tarati si pe altii in aceasta treaba.Asa ca daca nu simti nimic pentru prietenul actual, renunta la relatie, fiindca acum se va simti prost doar putin, dar ii va trece mult mai repede decat daca astepti tu inca nu stiu cate saptmani sa-i spui, cand poate va dezvolta sentimente mai profunde sau poate chiar va afla ca inca tii la fostul.

Raspunsul e nu.Cand nu esti vindecat de la ultima relatie, nu iti poti bate joc de timpul, energia si sentimentele altora doar asa de fatada.

| zmeurica14 a răspuns (pentru dullcat):

Mulțumesc pentru raspuns, am inteles ideea. Totusi ar mai fi o chestie: multi apropiați mi-au spus sa ma despart de el ca nu e cine trebuie si asa mai departe si mi-e teama sa nu ma despart de el doar pentru ca in momentul asta sunt oarecum influențată de ceilalti...totusi si eu simt ca nu e ce trebuie relatia asta(daca o pot numi astfel), pentru ca mie imi place de el dar nu pot spune ca ceea ce e intre noi e iubire sau ceva si simti cand ceva nu merge si cand nu esti atat de compatibil cu o persoana, iar ca sa fiu sincera nu e un sentiment tocmai placut...

| Hammurabi a răspuns:

Din tot ce ai scris mai sus, cel mai important pare a fi acest
"din diferite motive nu putem fi impreuna"
Ești anonimă pe site-ul ăsta.
De ce nu poți spune despre ce e vorba ca să putem înțelege?

| zmeurica14 a răspuns (pentru Hammurabi):

Pei este distanta, de cateva luni a plecat din țară si de atunci vorbim doar la telefon. In plus nu vrem sa incepem asa o relatie ca nu ar avea sens si cel mai probabil am ajunge sa ne îndepărtam si sa ne pierdem unul pe celalalt...

| Lioana a răspuns:

Cand doi oameni se iubesc reciproc nu exista sa nu poata fi impreuna. In dragoste faci orice pentru a fi cu persoana iubita.

| zmeurica14 a răspuns (pentru Lioana):

Adevarat...problema este distanta, asta e adevaratul motiv pentru care nu putem fi impreuna si mai e si faptul ca o relatie nu poate dura daca nici macar la inceput nu ne oferim afecțiune si nu petrecem timp împreună... daca am fi fost impreuna inainte si abia dupa ceva timp ar fi intervenit distanta poate ca ar fi mers dar nu poti incepe o relatie prin telefon

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Te despărți de persoana cu care ești la momentul actual, nu poți să folosești persoanele din jur pe post de pansament.
Discuta cu persoana față de care simți ceva, de unde știți că nu o să meargă dacă nu încercați?

| zmeurica14 a răspuns (pentru Alexia999997777777777777):

Si eu cred ca cel mai bine ar fi sa ma despart dar nu stiu cum sa o fac pentru ca mi-e frica sa nu il ranesc. Eu sunt o persoana foarte miloasa care se simte prost pentru ceilalti si tocmai de asta incerc sa le fac pe plac tuturor. Cred ca adevaratul motiv pentru care am acceptat sa fiu impreuna cu el e acesta...ma cam simteam prost sa ii zic ca nu dar ușor, ușor imi dau seama ca lucrul asta nu ne ajuta si ca nu prea are sens sa continuam ceva ce cel putin pe mine nu ma face fericita, ba din contra, ma întristează si ma face sa ma simt o persoana oribila pentru ca sunt cu cineva dar ma gandesc la altcineva constant...si eu nu vreau sa fiu o asfel de persoana

| Alexia999997777777777777 a răspuns (pentru zmeurica14):

Tu doar ai vrut sa îl uiți, ai crezut ca poți sa iubești o alta persoana, când ei bine este imposibil.
Nu poți forța sentimentele.
O sa îl ranesti mai mult când lucrurile o sa avanseze și o sa creadă ca le ai folosit, scăpa de acesta când încă nu este mega topit după tine.
Poți începe sa ii spui ca ai confundat sentimentele și îl vezi doar ca pe un prieten nu un posibil partener.
Capul sus! Totul o sa fie bine, ai sa vezi.
Doar nu încerca asta și data viitoare, nu poți uita o persoana cu alta.

| zmeurica14 a răspuns (pentru Alexia999997777777777777):

Ai dreptate, mulțumesc pentru sfat si intelegere