| BiancaDianaaaa a întrebat:

Hei,TPU, stiu ca poate abordez un subiect destul de banal, dar aceasta problema ma macina de ceva timp..Am avut o relatie de lunga durata( cativa ani),nu a mai mers si ne-am despartit, si eu si el ne-am refacut vietile si tin sa mentionez ca sunt foarte fericita in actuala relatie..Nu ma gandesc la fostul iubit si nici nu mai am sentimente fata de el, dar pare ca imaginea lui ma urmareste peste tot..Il visez destul de frecvent,repet,nu ma gandesc la el si nici nu mai am sentimente,legatura nu o mai tinem de foarte mult timp si pur si simplu aceste vise ma tulbura, ma simt ciudat.Il visez numai in ipostaze ciudate, ultimul vis a fost chiar azi-noapte cand l-am visat plangand..Nu cred superstitii,in vise, dar nu pot scapa de aceasta situatie..Problema cea mai mare este ca aceste vise imi tulbura linistea, ma pun pe ganduri si nu ma simt confortabil deloc. Poate ca m-a marcat aceasta relatie si unele incercari ale lui de a ma cauta.ce parere aveti? M-am gandit sa merg la un psiholog daca nu se va remedia acest "cosmar".

Răspuns Câştigător
| seth2016 a răspuns:

O sedinta de interpetare a viselor la psiholog e foarte relaxanta si amuzanta happy. Aveam obiceiul sa discut cu profa de psihodiagnostic toate visele mele. Nu am avut niciodata un cosmar (si as da orice ca sa-l traiesc in vis), asa ca ne ramanea partea placuta.

Ex-ul in vis poate reprezenta doua lucruri:
1. o dorinta
2. o problema

Creierul tau se lupta in ambele situatii. In ambele cauta solutii.

Daca ex-ul plange in visul tau e mai probabila situatia 2. Aproape sigur e o problema suprimata (pe care eviti sa o constientientizezi). Ce suprimi ziua incearca sa iasa la suprafata noaptea (dar si ziua iti poate crea probleme).

Un terapeut te poate ajuta sa o descoperi, sa o aduci la suprafata si sa o accepti, daca nu reusesti singura. Atunci va dispare si cosmarul.

Bafta!

10 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Logic si fiziologic raspunsul cel mai simplu ar fi ca, poate ai avut ciclu regulat si ati fost fideli si ati facut ani de zile sex neprotejat. Organismult tau este inca, din punct de vedere chimic, foarte impregnat cu ADN-ul fostului, plus ca poate va si ganditi reciproc unul la celalalt, chiar daca v-ati refacut vietile! Poate fi o telepatie involuntara sau fireasca, daca tu te gandesti la el.
Parerea mea, care stiu foarte bine ce inseamna o relatie a la long, este sa il suni si sa vezi daca nu cumva este bolnav, sau are o mare durere. Daca nu o faci si afli dupa mult timp ca asa a fost, o sa te doara si mai tare!
Plus ca in mod normal, 2 oameni civilizati, care au trait niste ani impreuna, se pot suna firesc, de cateva ori pe an, la zile de mastere si sarbatorile mari.

| BiancaDianaaaa explică (pentru PsihoSex):

Nu am avut relatii sexuale cu acest om..Actualul meu prieten a fost primul, mi-am inceput viata sexuala la 18 ani..Cu fostul chiar nu am mai tinut legatura si nici nu-mi plang de mila.A plecat in SUA si chiar nu pastram legatura happy

| PsihoSex a răspuns (pentru BiancaDianaaaa):

Atunci, sorry, invata sa scrii corect, complet si lipsit de ambiguitate! Aia nu a fost Relatie, ci amicitie platonica, draga fata!

| MidnightR a răspuns (pentru PsihoSex):

Well,dupa cum ai observat, maxim 16 ani avea la despartire. Daca scazi cativa ani, ajungem pe la 12-13-14 cand a inceput.

| PsihoSex a răspuns (pentru MidnightR):

Da, si daca a mai avut si "taria" dureroasa de a sta 2 ani si singura, ce se mai zici.

| vocea a răspuns:

Iubita mea este simplu tu inca ai sentimente pentru el, esti fericita cu altul dar sufletul iti e la fostul, deci trupul la iubitul actual si inima la fostul, stii de ce s-a intamplat pentru ca ai incercat sa il uiti si este o greseala mare pe care o faceti voi femeile, il poti uita doar daca nu il iubesti, cel mai bine era sa accepti ca il iubesti si s-a terminat relatia si poti lasa o portita deschisa, si fostele mele au patit asta, si asta se cheama ca te-a roscolit in inima si a reaprins o mica scateie din pasiunea ta fata de el, acum estr simplu fie incerci sa reaprinzi flacara fie incerci sa stingi scanteia definitiv, trebuie sa fi sincera cu tine si sa incerci sa vezi ce iti doresti bafta

| BiancaDianaaaa explică (pentru vocea):

Sunt sigura ca nu il doresc din nou, si nu, nu il mai iubesc avand in vedere faptul ca dupa despartirea lui nu am avut timp de 2 ani nicio relatie happy Nu simt nimic atunci cand aud de el, doar ca este destul de deranjat sa se repete aceste vise, aceste semne care il includ. happy

| Axde a răspuns:

Si mie mi se intampla des sa il visez pe un baiat de care mi-a placut.
Poate se datoreaza faptului ca relatia nu s-a consumat, dar cred ca vor disparea cu timpul aceste vise. Bafta!

| RedBull69 a răspuns:

O sa dispara cu timpul o sa vezi asta nu te mai gandi despre aceste vise chiar daca e greu încearca sa nu te mai gandesti absolut deloc vb cu prietenul tau mananca seminte fa ceva sa nu te gandesti la el am patit asta e greu sa încerci sa îl uiti complet am avut o relatie la distanta ne-am despartit pentru ca nu ne vedean unul cu celalalt în realitate vb pe messenger ne vedeam vb în jur de 2 ore ne iubeam dar asta sa întamplat am avut vise cu ea eram eu cu ea si ea avea un copil în brate cumva s-a terminat aceste vise o sa se termine si pentru tine

| BiancaDianaaaa explică:

Care e problema dacă am stat singură doi ani? O relație se bazează doar pe a face sex? nu am pierdut anii degeaba, am învățat ca să ajung unde sunt acum! Da, nu am întreținut relații sexuale pentru ca nu am fost pregătită şi am considerat că încă eram mică. Am pus o întrebare cu totul diferită de ceea ce ai răspuns tu.