| anonim_4396 a întrebat:

Bună.
Poate ați trecut și voi prin situația asta și vreau puțin ajutor.

Tatăl meu este alcoolic și când vine acasă de la munca are mereu chef de scandal.
Mereu se ia de mine și se da la mine ca și cum mi-ar da una.

Fratele meu are 26 de ani și se cearta mereu cu el și îl face sa dea în el.

Eu sincer m-am saturat numai zic de mama.

Dacă eram în locul fratelui meu ii băteam sincer.
Știu poate nu e bine însă l-aș bate pana ar înțelege ca noi nu suntem niște jucării.

Precizez ca nu o pot lăsa pe mama cu el de aceea stau la iei.

13 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Si te sacrifici? poate exista si alte solutii mai bune.

| QElenaBoghiu a răspuns (pentru evenso):

Ce soluții? Nu te poți înțelege cu un alcoolist.
Îmi pare rău că e tatăl meu.

| evenso a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

Daca ai implinit 18 ani si spui ca mai ai un frate (26 de ani), ar putea el sa ramana cu parintii tai si tu sa te muti de acasa.

| AFR81 a răspuns:

Sa stii ca in multe familii sunt asemenea probleme. Si tatal meu consuma alcool in fiecare zi, insa, din fericire, nu e genul care sa faca scandal. Totusi, ma doare sa stiu ca se sinucide, practic, zilnic si ma enerveaza foarte tare faptul ca nu pot sta de vorba seara cu un om lucid. In legatura cu problema ta, banuiesc ca discutii serioase cu el au existat si nu au dat roade. Poate ar fi bine ca intr-o zi sa va intalniti toti 3 (tu, mama si fratele) si sa luati o decizie. Ori ramaneti acasa si suportati aceste probleme, ori luati in calcul posibilitatea sa va mutati. Daca alegeti aceasta a doua varianta, ar fi indicat sa ii aduceti la cunostinta tatalui si sa ii aratati ca lucrurile sunt chiar serioase. Poate, aflat in pragul pierderii familiei, va realiza ca ceea ce face e gresit si va dori sa se schimbe. Alte solutii pentru voi nu as vedea. E greu sa pleci de acasa si sa te muti undeva in chirie, insa daca trebuie, trebuie. De asemenea, poate ar fi bine ca mama ta sa si divorteze, poate va alegeti cu ceva.
Ceea ce ti-am scris aici e strict parerea mea, fara sa te cunosc. Ar trebui sa citesti toate raspunsurile, sa le treci prin filtrul personal si, la final, sa iei impreuna cu mama si fratele tau o decizie care sa va apartina strict voua si cu care sa fiti toti de acord.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mai există o soluție specială.
Situația actuală este așa.
El vine acasă beat și pus pe scandal.
Voi îl urâți cu toții.
El simte această ură și răspunde, reacționează pe măsură.
Dar dacă ați întoarce lumea pe dos, dar ar trebui să o faceți toți trei iar dta ar trebui să fii prima care să o faci și apoi să îi educi pe ei.
Să gândești așa.
Că tatăl tău nu este un om rău ( va fi foarte greu asta).
Că el bea ca să își acopere, anestezieze dureri sufletești mari pe care voi nu le cunoașteți.
Că el are nevoie de suportul vostru ca să nu se sinucidă treptat bând.
Că el vă iubește în adâncul sufletului dar situația disperată în care se află îl determine să se comporte paradoxal.
Asta la nivel teoretic, rațional in capul vostru, dar mai ales în capul tău care ești cea mai inteligentă dintre toți.
Dar atitudinea trebuie să fie corespunzătoare și să ducă la concluzia că acest om are nevoie de iubire și înțelegere din partea voastră, a celor trei.
La nivel faptic.
Sosește și ca să își descarce nervii ( de fapt durerea sufletească nemărturisită), el provoacă la scandal, ca să se descarce prin violență verbală și mecanică.
Soluția voastră, începând cu tine.
Nu răspunde la provocarea de luptă.
în engleză= Do not answer in cand.
Nu răspunde cu aceeași monedă!
Atudinea ostilă se simte, se transmite și o amplifică pe a lui.
Atitudinea pacifistă, de calm, înțelegătoare se simte și ea, și se transmite și ea.
Asta este soluția mea, care depinde de dta.
Cu această atitudine, vei fi aceea care vei conduce la voi acasă.
Lozinca dtale.
Să fii făcătorul de pace! Peace maker!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Divort, in **** mea, DIVORT! Daca voi sinteti mari, atunci ce mama draq mai stati cu el?

| Ineys a răspuns:

Inca esti minora? Poti suna la protectia copilului. Daca toti sunteti adulti, suni direct la politie daca intr-adevar iti doresti sa faci ceva.

| QElenaBoghiu a răspuns (pentru Ineys):

Ai de ales?

| Ineys a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

Poti incerca sa-l duci si la psiholog. Stii cumva din ce cauza este alcoolic? A patit ceva in trecut?
A dezvoltat o dependenta si acum e ca un drog. Voi 3 nu il puteti ajuta sa renunte la acest viciu. Are nevoie de un specialist. Medic, psiholog, undeva trebuie mers.

Cand e treaz cum se comporta? E mai ok? De la munca cum se intoarce? Beat, treaz?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E complicat cu sfaturile in situatii de-astea.Normal mama ta ar trebui sa divorteze.Dar poate are niste motive serioase sa n-o faca.Sa le zicem de ordin „financiar". Oricum ar fi, e aiurea pentru ca asa o s-o tineti pana la infinit si va faceti praf toti si tot nimic n-ati rezolvat.Asa,mai bine opriti acum chinul asta si gata.
In fine, imi pare rau pentru tine.Si pentru ca e unu martie iti fac un compliment -esti foarte frumoasa.
Bine, o sa-ti mai zic si pe 8 martie inca o data, dar dupa aia - gata.

| QElenaBoghiu a răspuns (pentru anonim_4396):

Mulțumesc frumos.

Am vorbit cu mama mea și am decis sa se mute la mine o vreme sa își dea seama ca noi nu suntem niște prosti.
Poate am exagerat eu cu descrierea însă nu prea cred.

| DanyDav a răspuns:

Din pacate alcolul este un drog acceptat, poete dus la dezintoxicare si ceva sa nu mai bea.
Banuiesc ca toate problemele astea se trag de la alcol.

| Fundau a răspuns:

Eu recomand sa vorbiti toti cu el.
Sau daca nu vrea pur si simplu suni la politie.