| Cinevacine a întrebat:

Sa va descriu putin situatia mea: fac parte dintr-o familie in care relatiile cu alte persoane de religie diferita nu sunt acceptate, nici tolerate. Deloc. Iar eu m-am indragostit de un baiat care exact alta religie are. Pentru mine asta nu e un impediment, sub nicio forma; si nici pentru el. Suntem fericiti, ne placem. As vrea sa le spun parintilor mei despre asta, insa ei sunt foarte duri si stricti. Stiu 100% ca se vor opune si prevad ca imi vor lua telefonul, laptopul si vor face tot ce se poate ca sa nu tin legatura cu el. Imi vor spune foarte clar ca atat timp cat sunt in casa la ei si ma intretin cu bani, nu imi permit sa fac ce vreau eu. As vrea sa le spun cumva (el le-a zis deja alor lui si nu au nimic impotriva). dar jur ca nu am idee cum sa o fac. Imi puteti da cateva sfaturi cu privire la asta, va rog?
Pentru curiosi, am 17 ani.

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Ia-le pe rand. Intai dezice-te de religia asta tampita a lor. Eu nu zic, pot fi parinti buni, dar nebunia asta cu religia ii zapaceste de cap pe multi oameni cumsecade. Deci, intai spune-le ca nu prea agreezi religia asta a lor si ca te gandesti sa te retragi din secta. Pt asta nu-ti iau telefonul sau laptopul. Doar o sa inceapa cu amenintari, cu santaje, cu tot felul de tampenii. Dar trebuie sa te mentii pe pozitie. Si nu doar sa zici, ci sa si faci. Ii lasi sa se obisnuiasca cu asta intai... apoi poti sa le spui si de prieten, oricum deja nu mai ai regulile sectei, deci nu se mai pune.

Pana la urma, atata timp cat esti de acord sa ai o relatie cu cineva de alta credinta, lucru interzis de secta, oricum nu mai impartasesti doctrinele lor, asa ca nici macar nu ii minti. Tu chiar nu mai vrei sa faci parte din organizatia aia, iar orice alta abordare e ipocrizie.
Pe de alta parte, vezi sa nu cazi din lac in putz. Adica din secta ta sa nimeresti in secta iubitului tau.laughing

19 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Buna,
Daca parinti tai au perceptile astea la varsta lor, e greu sa le schimbi.
Daca stii cum vor reactiona, nu le spune nimic, nu inca.
Dupa ce faci 18 ani faci ce vrei, atunci nu se vor mai putea opune.
Doar nu vei sta toata viata cu ei.
Acum am zis mai sus, nu se spui nimic.
Ca afla de la altii e partea a doua.
Ce faci ce nu faci, tot vor afla.
Intr-o relatie nu sunt toate roz mereu si nici toti de acord, de aia trebuie sa facem sacrifici uneori.

| Cinevacine explică (pentru ROB3RT89):

Inteleg. Ideea e ca voi avea 18, voi putea face ce vreau eu teoretic, dar atat timp cat ei imi platesc facultatea, care nu e tocmai ieftina si se intinde pe multi ani, tot nu voi putea face ce vreau eu...

| Cinevacine explică (pentru ROB3RT89):

Cel putin, asta mi-au zis de mult timp incoace...

| ROB3RT89 a răspuns (pentru Cinevacine):

Daca vrei poti, daca nu, accepti toate cele.
Tu decizi.
Dupa iti va spune ca stai la ei si e greu sa te intreti singura.
Asa nu vei iesi niciodata din zona de comoditate.
Sau, poti aduce un baiat pe placul lor, asta in ultima instanta!

| RAY a răspuns:

Ce religii aveti?

| Cinevacine explică (pentru RAY):

Crestin-ortodoxa si crestin-penticostala

| RAY a răspuns (pentru Cinevacine):

Teoretic vorbind credeti in acelasi chesti avand acelasi carte in care scrie ca iisus nu a facut vreo religie, ori ca ramai la religia ta ori ca treci la a lui e tot aia, cel mai bine era sa va lasati de ambele religii si asa nu asta conteaza intr o relatie

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Ray penticostali (si scuze de jigniri) sunt incuiati rau si sunt mai mult o secta decat religie. Daca cu ortodocsi te mai intelegi ca nu sunt chiar atat de dramatici aia sunt pfff.Gandestete doar ca nu accepta o alta religie in jur cat sunt de aiurea.Si se mai dau mari de cat sunt ei de credinciosi dar nu vad ca fac discriminare ceia ce este pacat

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Stiu naty, dar uite ca cei doi se iubesc daca el o iubeste cu adevarat va trece peste asta

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Da de asta zic daca ea nu sa botezat inca si chiar daca sa botezat mai bine sa nu tina cont de parinti si mai ales de a ei ca sunt prea stricti

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Romeo si julieta

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Daaa...Sper ca nu ce acelasi final

| Freya1 a răspuns:

Nu le spune mai asteapta un an. Daca tu esti cea penticostala nu esti botezata inca in religia asta cred ca deci mai asteapta un pic si la 18 ani vei face ce vrei

| OldSoul a răspuns:

Recomandarea mea e sa-l prezinti ca fiind aceeasi religie ca tine, bineinteles, daca intreaba acest aspect, dar raspunde simplu da, si mai apoi daca-l vor place parintii tai, le poti spune ca ai inteles gresit, adic astepti un timp cat ei sa-l placa si le dai"bomba".

| mudokins78 a răspuns:

Dogma o sa ne omoare pe toti!
we are fucck't up!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu le zici nimic.Probabil ca iti dai seama cum ar reactiona daca ai face-o.

| Cinevacine explică (pentru anonim_4396):

Nu le spun nimic; m-am gandit si la asta, doar ca va fi si mai nasol cand vor afla de la altii. Atunci chiar va fi cel mai nasol.

| Cinevacine explică (pentru anonim_4396):

Daca nu le spun nimic va fi si mai nasol cand vor afla de la altii (asta o spun din experienta).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cinevacine):

Mna...poate ca da.Dar macar mai castigi timp. Oricum peste un an esti majora.Ar trebui sa inteleaga ca e o prostie sa nu te lase sa ai relatii cu persoane de alte religii, dar probabil ca acum e prea tarziu, din moment ce spui ca asa au fost mereu.