| ArhLu a întrebat:

Hei salut,am o mare problema,sora mea s-a indragostit de un tip vai de capul lui si imi permit sa il judec pentru ca stiu ce stiu,nu mai invata la scoala desi avea note f bune se ascunde de ai mei parinti ne minte si altele,de ceva timp am descoperit ca re fb desi nu avusese pana atunci,acum apare intr-o relatie cu tipul ala desi tata i-a interzis si a fost un scandal mare,am descoperit ca are fb si ca vb cu colegii ei despre cum tipul ala s-a mutat la noi in oras tocmai de la slobozia,imi e frica sa nu faca vreo prostie sa fuga de acasa sau altele,acum ca am descoperit ce ascunde nu as vrea nici sa o dau in gat,am vb cu ea ca de la sora la sora,si nici alor mei nu as vrea sa le spun pentru ca se va isca iar scandal,.ei sunt mai de moda veche,desi sunt sigura ca ar vrea sa o aducaa pe drumul cel bun, rog cu seriozitate un sfat, Funda

6 răspunsuri:
| DenisaMetal a răspuns:

Recomanda parintilor tai, sa vorbesca cu ea deschis, chiar daca ei sunt de moda veche sunt parinti si stiu cei mai bun pentru educatia si viitorul copiilor. Pana la urma iubirea parinteasca si educatia. Incerca sa le spui parintilor tai ca ar bine sa vorbesca frumos, sa o apropie de familie. Iubirea si sfaturile parintilor nu va rezulta niciodata cu iubire temporala!

| T0T a răspuns:

Las-o să se dea cu capul de sus.

| SkyPilot a răspuns:

Tu nu ai ce sa faci, implica-ti parintii. Cu atat mai mult cu cat esti la facultate si ai destule pe cap.

| Lawliet14 a răspuns:

Pai daca esti convinsa ca el este un derbedeu, atunci da, poti vorbi cu ai tai! O sa-i treaca si surorii tale si o sa-i spui tu de fapt ca o iubesti foarte mult.

| d3javw a răspuns:

De obicei lucruri ca acestea se intampla in perioada adolescentei, dar daca baiatul acela s-a mutat in oras doar pentru ea inteleg ca e cu o varsta mult mai mare decat sora ta si asta nu e deloc ok.nu stiu daca o poti opri in vreun fel explicandu-i si discutand cu ea dar incearca si poate reusesti.deobicei situatiile de genu se remediaza doar atunci cand ea de explu v-a ajunge in situatia in care si-ar fi dorit sa te fi ascultat dar na omul pana nu vede cu ochi lui nu crede oricum incearca sa o ajuti purtand o discutie seriaosa.

| BeckhamRZM a răspuns:

Bună.

Nu cred că vrei să o pierzi, nu? Nu, evident că nu pentru că este sora ta. Consider că trebuie să le spui alor tăi despre situația asta. De ce? Dacă el este un neica nimeni care o influențează pe sora ta (asta se vede din comportamentul ei), este clar că cineva trebuie să pună stop la așa ceva. Se poate ajunge la lucruri mult mai grave și chiar nu se merită. Dacă spui că ai discutat de la soră la soră, trebuia să fii înțeles și ea ceva, că doar nu o fi bătută în cap să nu priceapă. Părinții tăi sunt de modă veche? Păi moda asta veche pe care toți o vedem ciudată este cea mai bună, cea mai eficientă. Da' vezi tu, părinții din ziua de azi mulți dintre ei, pierd controlul asupra copilului și apar astfel de probleme. Bine, că este vârsta până la urmă și oricum o să-și dea seama că a greșit față de voi toți, că până la urmă nu ăla a crescut-o și i-a dat bani și a spălat-o etc. Nu ăla i-a oferit mâncare, un acoperiș deasupra capului etc. Dacă nu reușești să o faci să înțeleagă, las-o în pace că vine ea singură acasă, ai să vezi. Nu rezistă mult așa, tot acasă e cel mai bine în sânul familiei. Alinare și vorbă bună, dacă nici în familie nu mai găsești în ziua de azi, n-o mai găsești decât la ceruri.