| Batmanuel a întrebat:

Buna seara, am si eu o problema grava in familie de mic copil am crescut cu o mama nebuna in sensul ca tipa aiurea fara motiv, face scandal in casa si uneori o gasesc plangand singura, nu pricep ce are cauta scandal peste tot de la orice in sensul ca nu am voie sa umblu desculti prin casa, dupa ce fac cumparaturile i-am adus cu 50 de bani mai putin si alte chestii prostesti, ce cearta si cu tata dar tata e prea "molau" sa zica ceva cateodata injura dar nu-i face nimic sa taca iar in ultima vreme a luat-o razna ma jigneste aiurea si cauta cearta chiar daca o ignor, ce sa ma mai fac? am 22 de ani as pleca de acasa dar deocamdata nu am unde, voi ati patit asa ceva? cum ati rezolvat? Deci nu e o mama in sensul ca ma cearta asa ca am facut ceva rau, tipa si ma jigneste foarte urat FARA motiv probabil se mosteneste ca si bunica mea are o chestie le creier si ea face scandal acasa la ea.

6 răspunsuri:
| MirunaC a răspuns:

Te inteleg stiu cum e.Probabil are un dezechilibru psihic, asta nu inseamna ca e nebuna, sau poate doar e foarte nervoasa mai ales daca zici ca este ereditar, si bunica ta e la fel.Incearca sa nu mai pui la suflet tot ceea ce iti zice. Avand 22 de ani sunt sigura ca ai trecut prin multe si ca ai invatat oarecum sa te stapanesti tu daca ea nu poate.Nu ai unde sa pleci si nici nu e nevoie.Trebuie doar sa te detasezi, sa faci ceea ce ti se spune dar sa ai viata ta, sa socializezi, sa ai un prieten sau o prietena buna caruia/careia sa ii poti spune toate aceste lucruri si care sa te calmeze atunci cand esti suparat.Altceva nu poti face pentru ca e mama ta asa cum e... familia nu o poti schimba. Sper ca te-am ajutat putin de tot

| andrey663 a răspuns:

Poate are ceva pe suflet, adica sa se fi intamplat ceva semnificativ in viata ei de care tu sa nu sti.Si sa se tot gandeasta la asta si sa inceapa sa planga singura.Si poate cand ea se gandea la acest lucru sau la aletele, tu tot o intrerupeai si ea se enerva.Si chestia cu banii poate crede ca ai facut ceva cu ei.Sti si tu ca atunci cand ai ceva pe suflet si te tot gandesti la orice obstacol ori cat de mic se enerveaza si in minte ii sar cate ideo. Sper ca te-am ajutat si incearca sa stai aproape de ea daca vrei sa se poarte mai frumos.

| pikaღ a răspuns:

Hmmm ia-ti un job si mutate, esti adult ai trecut de 18 ani nu mai are voie sa-ti vorbeasca asa, impunete ce naiba ca esti barbat(ca sa nu ajungi ca tatal tau)happy

| Batmanuel explică (pentru pikaღ):

Crede-ma ca m-am saturat, am ajuns sa sparg geamurile in casa, sa arunc lucrurile pe geam pur si simplu NU AI CE SA FACI parca ii place sa vada cum te enerveaza si ii place sa ma vada nervos, chiar si cand sunt calm am incercat toate singura solutie e mutarea deocamdata nu am job ca ma tine ocupat facultatea asta, si nici nu pot sa fac tot ce zice ea ca nu-s robot nu-mi spune nimeni ce sa fac.

| pikaღ a răspuns (pentru Batmanuel):

Ok termini facultate iti gasesti si tu un job mai banos

| Batmanuel explică:

Am uitat sa mentionez ca atunci cand face treaba tranteste lucrurile aiurea si injura singura, chestiile astea ma pot inebuni si pe mine?