| Adelina13062014 a întrebat:

Bună seara.
Aveți și voi socri toxici?
Vi se pare normal ca soacra sa ii scrie copilui ei,, Cat tupeu și nesimțire a avut asta a ta sa vina cu un cadou de 50 de lei la mine?,,. Pe scurt socrii mei sunt niște fosti muritori de foame pe românește care nu aveau nici bani de pâine și acum sunt mari oameni. Acum vreo trei ani au descoperit și ei magazinele online tip : Wish, Alieexpress etc, iar de atunci fac comerț sa zic asa cu produse aduse din China. Ideea este ca s-au schimbat foarte mult, soacra umbla doar cu eticheta la vedere, fata lor la fel și pe unde merg trebuie sa știe lumea ca au bani. I-am cumpărat un parfum de la o firma care culmea ea cu gura ei a zis ca ii place. Ieri am citit în telefonul prietenului replica acida a lui mă-sa. Ideea e ca tot ce le-am luat de ziua lor, Crăciun nu au fost mulțumiți și au dat mai departe cadoul. Poate eu mi-am rupt de la gura sa le cumpăr lor acel cadou sau acele cadouri și nu mi-am luat mie. De ajutat nu ne ajuta cu nimic, dar au pretenții în schimb, ma-sa vrea sa fie prezenta peste tot unde mergem. Vorbesc cu al meu astea și parca vorbesc la pereți

17 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Da, se intampla, dar ii IGNORI.

Ia stai 1 an de zile fara sa vorbesti DELOC cu ei la telefon sau sa-i vizitezi. Sa vezi ce se calmeaza.

| Freya1 a răspuns:

Nu stiu de ce mai ti legătură cu ei... Vorbeste cu iubitul tău si spune-i ca daca vrea sa meargă la mama si tata treaba lui da nu te mai tarasca si pe tine după el cat timp masa nu te suporta.In fond el daca vrea sa faca familie si casa cu tine ar trebui să conștientizeze că situația e de rahat si sa puna piciorul in prag, dar daca e după fusta maicasi ramâna acolo si sa o ia de nevasta pe ea.

| Dalmore a răspuns:

Asta e genul de persoană pe care nu o s-o mulțumești niciodată, poți să-i aduci și luna de pe cer, i s-a pus pata pe tine, adio. De acord cu Adry, îi cumperi ieftinituri de acum și să fie sănătoasă.

| BlackRose03 a răspuns:

In locul tau m-aș despărți de el. Dacă chiar ar ține la tine ar fi rupt legătură cu părinții lui văzând că te tratează așa,dar se pare că îi prețuiește pe părinții lui mai mult decât pe tine.
Fugi înainte să ajungi să-i porți copilul în pântece!
Și el(copilul)va avea de suferit cu astfel de bunici și ai putea accepta că e vina ta din moment ce ai ales sa ramai cu el?
Socrii tai îți vor face toată viața amară.Ei nu se vor schimba. Gândește-te.
Chiar vrei sa treci prin atâta umilință și jigniri din partea lor pentru un bărbat? Și dacă rămâi cu soțul tău...ei tot va vor despărți până la urmă, dar asta abia după ce ii faci copil.
Crezi că acum e rău? Daca devii mama, el fiind tatăl, socrii tai vor avea și mai multe motive sa te jignească legandu-se de faptul că nu ești o mama buna, ceea ce nu este adevărat.Dar așa îți vor spune ca sa te facă să te simți prost. Știu că mama mea avea astfel de socrii(bunicii mei)și după ce a făcut 3 copii, din cauza mamei sale, tatăl meu s-a despărțit de ea.Si in general e așa, știu multe cazuri similare cu al meu.
Pentru a te păstra, soțul tău ar putea să-ți spună că se va schimba, că va avea grijă să nu mai fii jignita și alte vrajeli de astea.
Sa nu-l crezi daca se ajunge acolo.Nu a făcut nimic în privința asta până acum desi sigur știe cum te simți,nu va face nimic în continuare!
Totul va merge bine o perioada daca ramai cu el și il crezi,asta ca sa nu-l părăsești și vei ajunge mereu de unde unde ai plecat.
Va face astfel încât să nu mai poți pleca.
Deci gândește-te bine și fă-o acum când încă îți este ușor să scapi! Nu e prea târziu.
Și reține că nu e vorba doar de cum te tratează socrii tai, ci de indiferența soțului tău iubit în față situației.
Pai daca ai mei vor face la fel când ar fi să găsesc pe cineva, as rupe legătura cu ei.
Pentru că aș știi cum se simte partenerul meu și nu as suporta.
Daca el este ok cu asta și preferă să păstreze un oarecare echilibru făcând nimic, atunci nu ține cu adevărat la tine.
Chiar dacă își iubește părinții, soția ar trebui sa fie principala lui prioritate.
Și dacă nu e așa(și nu este)ești locul 2 pentru el.
Iar asta nu se va schimba.

| TheGentleman a răspuns:

Fugi de ei cât vezi cu ochii. Sunt niște animale și la stadiul de animale vor rămâne. Nu se va lipi niciodată civilizația de ei. Mediul în care au trăit influențează mentalitatea și modul de a gândi și de a se comporta.

Studiază-ți bine iubitul, vezi să nu aibe ticuri și tendințe de-astea. Dacă da, te sfătuiesc să te retragi, mai ales că spui că parcă vorbești cu pereții, pentru că mai încolo poate veți avea copii și aceia se vor rușina să aibă asemenea hal de oameni pe post de tată și/ sau bunici.

| Adelina13062014 explică (pentru TheGentleman):

Soacra vrea copil, dar sa nu audă de cumpărat jucării, haine sau mici atenții de bunici.

| TheGentleman a răspuns (pentru Adelina13062014):

Din păcate... încearcă și alți băieți, poate găsești pe cineva cu o familie decentă. Parcă și văd că după ce o să-și cunoască nepotul, va zice despre el că e urât, prost și needucat. Și vei fi țapul ispășitor pentru asta, numai ca să se simtă coana mare bine... sad

| Adry05 a răspuns (pentru TheGentleman):

De ce să fugă de el dacă cu bărbatul se înțelege bine și tot? Până la urmă cu el în casă e, cu el stă cel mai mult, nu merită să pierzi persoana pe care o iubești, te iubește și cu care ai înțelegere pentru oameni pe care îi vezi ocazional. Asta presupunând că relația merge bine.
Iar tu ignor-o pe baba plină de ifose. Nu-ți mai cheltui nu știu câți bani pe ea și gata. Du-te cu-n cadou ieftin și îi poți arunca o replică de genul „pentru că unul mai scump nu v-a încântat..."

| TheGentleman a răspuns (pentru Adry05):

Da, dar am explicat mai sus că mediul în care a trăit îl influențează.

„Vorbesc cu al meu astea și parca vorbesc la pereți" fraza asta spune tot.

Dacă și-ar critica părinții pentru ceea ce sunt și cum se comportă, iar dacă nu merge, ar rupe legătura cu ei, atunci da, poți crede că e diferit. Dar dacă nu, atunci nu face decât să întărească zicala „așchia nu sare departe de trunchi". Cei care vor suferi vor fi femeia și copii. Nu acum, mai târziu.

| Adelina13062014 explică (pentru Adry05):

Buna replica?

| Adry05 a răspuns (pentru TheGentleman):

Ție ți-ar fi ușor pentru chestia asta să te întorci împotriva întregii familii cu care ai crescut toți anii ăștia pentru relativ o străină? Omu încearcă să se mențină neutru în fața situației

| TheGentleman a răspuns (pentru Adry05):

Ușor nu este, dar o familie este o instituție și un proiect pe termen lung. Care va influența parcursul generațiilor viitoare (asta presupunând că vor avea și copii). Și apoi, copiii nu sunt nici animale de companie pentru părinți, nici duplicate. De aceea, ei trebuie să ia ceea ce este bun de la ei, să-și formeze propria identitate și propriul set de valori și să evite greșelile acestora.

Iar în cazul femeilor, alegerea partenerului potrivit este esențială, În funcție de asta, Vor duce cu toții o viață decentă, lipsită de griji, sau un trai cu nervi și fustrări.

Priviți în jur și vedeți câte familii disfuncționale există

| lorix a răspuns (pentru Adry05):

"(...) pentru relativ o straina?"
Nu ai o mentalitate prea zdravana daca pentru tine partenerul/partenera este un/o strain/a. Da, poate la inceput este doar pers. pe care o placi/de care esti indragostit/a dar in timp, cand ajungi sa tii la ea/sa o iubesti si viceversa, incepi sa o vezi ca facand parte din familie (o noua fam., a voastra).
Nu se face sex si, mai tarziu, copii pe ideea "e doar un (relativ) strain".

| Adelina13062014 explică (pentru TheGentleman):

Au fost genul de oameni care au stat cu chirie toata viata lor prin tot orasul, nu au avut un camin stabil, mancare si cele necesare abia aveau ca socrul nu munceste, soacra la fel sta acasa si acum de vreo 3 ani au primit,, mostenire,, de la o babuta decedata un apartament cu 4 camere, ultima camera sta mereu inchisa si doar ei au acces acolo. Dupa cele mentionate mai sus si discutia avuta cu el aseara o sa isi cam faca bagajul.

| Adry05 a răspuns (pentru lorix):

Comparat cu familia care ți-e de sânge, da, o să fie mereu o străină într-o oarecare măsură.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Adry05):

Tu realizezi ce cretinitate spui? In general dadeai sfaturi bune.
Cand te casatoresti cu cineva, GATA cu ceilalti, trec in plan secundar. Iti faci casa ta, unde socrii NU au niciun drept.

Comenteaza, critica, etc? 1 an de zile ZERO telefoane, ZERO vizite.

Nu te "intorci" impotriva familiei, iti faci o NOUA familie si ei trec in planul doi. E ceva NORMAL, nu mai ganditi ca in evul mediu.

Sau tu esti genul care ii raspunde lu` "mami" la telefon si cand face sex "da mami, sunt la sex, stai ca te sun eu inapoi! sau hai ca intrerup sexul ca sa vorbesc cu tine, ca trebuie sa vorbesc la ordin", de genul asta esti?

| lorix a răspuns:

Si tu inca le permiti sa te vada la culoare. Aici e vina ta.
Ca le-ai facut cadouri and all, a fost un gest dragut iar ca nu stiu sa aprecieze e problema lor.
Altadata nu le mai trece pragul usii, nu le mai oferi ocazia sa se ia de tine. Dar na, oricum o dai relatia ta e aiurea daca ai scris ca nici cu iubitul tau nu poti ajunge la un consens, sa nu mai zic ca probabil l-a durut la basca sa-ti ia apararea in fata lor...