| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara, dragilor!

Aș vrea să știu și eu părerea voastră în ceea ce privește diferența de vârstă într-un cuplu: ea 23, el 30. Și asta dincolo de sentimentele dintre cei doi (mergând pe principiul - dacă există iubire și înțelegere, atunci ce importanță are? ).
Și, vă rog, fără comentarii răutăcioase!

Mulțumesc! ????

46 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este absolut nici o problema, daca exista iubire si intelegere.
Si la mine a fost exact aceiasi diferenta cand m-am casatorit, eu 30 si sotia 23 de ani si a mers casatoria foarte bine.

| DeutsA29 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Înțeleg. Vă mulțumesc! happy

| zăGhost a răspuns:

Depinde de cat de maturi sunt cei doi - mai mult ea. Daca tipul avand 30 isi doreste sa se insoare intr-un an si sa aiba copil in 2 ani, iar ea nici nu vrea da auda de asa ceva in urmatorii 5 ani, asta poate deveni o problema. In rest, pare ok.

| DeutsA29 a răspuns (pentru zăGhost):

Nu se pun astfel de probleme, amândoi dorindu-și întemeierea unei familii! Mulțumesc frumos!

| sierra1 a răspuns:

Nici o problemă. Mergeți înainte (împreună)

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Deci parere nesentimentala.
Sincer nu pare "absurda" aceasta relatie sau ceva de genul. Ceva ciudat ar fi sa vezi un mos si o tanara (desi in ziua de azi... ). Dar asa nici nu se observa diferenta (cu toate ca nu stiu cum ar arata cei 2).

| DeutsA29 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nu ar fi o discrepanță prea mare, în afara celor impuse de maturitatea (fizică) a celor doi. Ambii fiind înalți, el ușor corpolent (fost sportiv de performanță), ea slăbuță (dar nu exagerat), pe cât de maturi (în gândire), pe atât de copilăroși (ea, cu precădere), dar cu gânduri serioase.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru DeutsA29):

" el ușor corpolent (fost sportiv de performanță)". laughing laughing laughing genetica l-a facut corpolent; nu faptul ca a fost sportiv de performanta. tongue

| DoarBogdan a răspuns (pentru DeutsA29):

Deja incepem sa trecem granita impusa tot de tine legata de sentimente (gandurile tot pe acolo intra big grin ).
Este o relatie normal din acest punct de vedere. Imi doresc sa fie una frumoasa pe tot parcursul acestei vieti ^_^

| DeutsA29 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Din ce știu eu, și sportul te ajută să te formezi, mai ales dacă îl faci de la vârste fragede. Dar nu vreau să vă contrazic. happy

| DeutsA29 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Corect, am trecut puțin granița impusă, însă am făcut-o din dorința de a contura (pe cât posibil) o imagine a celor doi.
Mulțumesc! big grin

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru DeutsA29):

BINE SPUS: sportul te formeaza, nu te deformeaza cand te lasi si ajungi la varsta la cae nu-ti mai arde de efort excesiv. P.S. De la 6 ani, la 42, am facut suficient sport-legitimat.winking tongue

| DoarBogdan a răspuns (pentru DeutsA29):

Nu este nevoie sa conturezi mai mult de atat. Nu am vrut sa aprofundez (chiar daca as putea sa scriu pagini despre asta), pentru ca asta m-ar face sa cunosc aceste persoane si sa raspund la intrebare tinand cont si de asta. Am vrut sa iti dau un raspuns ca de la un necunoscut, nestiind deloc despre ce persoane este vorba, crezand ca asta si cautai, nu?

Legat de celelalte "granite", iubirea e unul dintre cele mai frumoase sentimente. Face parte din viata fiecarei persoane si nu trebuie judecata si "modificata" de anumite pareri si conceptii din exterior.
(na ca am deviat, dar nu m-am putut abtine...). O sa ma opresc aici, mai mult nu stiu ce as putea spune.

Multa bafta in contiunarewinking

| DeutsA29 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Am înțeles. Vă mulțumesc frumos pentru timpul acordat și pentru răspunsurile oferite! happy

| DeutsA29 a răspuns (pentru DoarBogdan):

1. Cu privire la răspunsurile oferite de persoane necunoscite celor doi, da, că de voiam părerile celor cunoscuți, nu mai apelam la această metodă.
2. Deși m-ar tenta un răspuns aprofundat (așa cum ai afirmat), o să mă mulțumesc cu ceea ce am primit. big grin
3. Iubirea este parte integrantă a vieții fiecăruia și da, poate că nu trebuie judecată, dar uneori vin alții și judecă.
Mulțumesc frumos pentru promptitudine și pentru gândurile transmise! happy

| RainmakerX a răspuns:

De la o anumita varsta, cand corpul tau este suficient de dezvoltat, nu mai conteaza atat de mult diferenta dintre cei 2.

Cazuri ciudate ar fi intr-o relatie adolescenta-bostorog sau baiat de 25 de ani cu una de clasa a 10-a.

Priveste partea buna : fiind mai tanara, o sa arati intotdeauna mult mai bine decat majoritatea femeilor de varsta lui. (evident, asta daca nu te neglijezi)

| Lioana a răspuns:

Diferențele de vârsta sub 10 ani sunt normale. Nu ai de ce să îți faci griji.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Poate fi o relatie fara interese ascunse chiar si la diferenta mult mai mare; chiar 20-30, sau chiar si mai mult.

| DeutsA29 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Bineînțeles, nici nu se pune problema de interes ascuns.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Ii gasesti scuze jegului de dragnea cumva? big grin

| AC4S4 a răspuns:

Daca stai sa te gandesti... 23 e o varsta la care oamenii sunt abia iesiti din perioada de studentie. 30 e o varsta la care unii oameni au deja 2-3 copii. Am zis asta strict obiectiv.
Nu e o diferenta extraordinar de mare, daca exista iubire normal ca se poate trece peste aceasta diferenta.

| DeutsA29 a răspuns (pentru AC4S4):

Adevarat ce spuneți. Doar că nu le-a surâs tuturor șansa să își formeze familii mai din timp (și aici fac referire strict la cei doi aflați în cauză - adică la el). Cu privire la sentimentele dintre cei doi sunt total de acord.
Mulțumesc mult pentru răspuns!

| PersonajFictiv a răspuns:

Nu e bine sa judeci maturitatea unei persoana dupa varsta, sunt persoane de 20 mai mature decat altele de 60, daca ai o varsta nu inseamna ca esti matur si ai invatat multe trecand prin viata,poti la fel de bine sa ramai prost pana mori,sunt destule exemple.
Pacat ca avansam numai cu tehnologia, intr-o lume normala,se puneau in scoli materii din care invatam lectii pretioase din experienta celor dinaintea noastra, dar normal ca cei care ne conduc sa nu vrea sa faca asta,adica de ce ar vrea ei ca noi sa fim destepti? thinking
Cum s-au descoperit anumite legi in fizica si cineva le-a scris intr-o carte si apoi urmatorii au gasit altele si tot asa si pe baza alora s-au facut multe, se putea si la oameni asa, in fine, deviez.

Daca se inteleg si daca sunt pe aceeasi lungime de unda si exista iubire, dupa cum spui tu, nu vad absolut niciun motiv sa nu mearga relatia si nu vad niciun motiv sa fie considerata o relatie anormala.

| DeutsA29 a răspuns (pentru PersonajFictiv):

În acest caz nu judecă nimeni pe nimeni. Voiam doar o părere obiectivă cu privire la diferența de vârstă în cuplu. Cât privește sentimentele dintre cei doi, bineînțeles că ele te fac să lași la o parte orice bariere pe care fiecare dintre noi și le impune, la un moment dat, într-un fel sau altul.
Mulțumesc pentru răspuns!

| PersonajFictiv a răspuns (pentru DeutsA29):

Vorbeam in general, dar se poate interpreta si altfel, hm.
Cu placere.

| AliGab a răspuns:

Mie diferenta nu mi se pare deloc nesimțită. Stiu cupluri in care diferenta este de 10 ani si sunt super ok, si ca prezenta și ca intelegere

| Lostlyric a răspuns:

Imi este atat de greu sa nu fac glume pe seama intrebarii tale, dar iti voi respecta decizia si ma voi abtine.
Diferenta psihologica dintre un barbat si o femeie este de 4 ani. Femeia este mai matura (din punct de evdere psihologic) cu 4 ani decat un barbat. Intre 23 si 30 e o diferenta de varsta de 7 ani, asta inseamna aprox 2 ani diferenta la nivelul gandirii. Nu inteleg de ce ti se pare discrepanta atat de mare. O luam pe calea logicii, daca va ganditi la copii, pe cand tu vei fi o mama de 30 de ani, el va fi un tata de 37 de ani. Iarasi, nu vad unde este problema. Adica, nu e ca si cum copilul are parinti de 30, respectiv 60 de ani - cazul in care probabilitate mare copilul sa ajunga la varsta maturitatii cu un singur parinte care sa-l sustina.
Unde mai pui faptul ca nu e deloc absurd ca o femeie sa fie mai tanara decat un barbat. Unde pui faptul ca sute de ani, barbatii foarte in varsta isi luau de sotii copile care abia ajungeau la varsta de 18 ani. Unde pui faptul ca exista cupluri cu diferente si de 30 de ani sau mai mult intre ei care au o chimie perfecta - toate, stranse la un loc, nu denota ceva bolnav sau absurd. Atata timp cat TU NU vezi ceva absurd in diferenta de varsta.
Un barbat in varsta, va sti cum sa se comporte cu o femeie. Protectia - cea care sta la baza alegerilor oricarei femei cand vine vorba de barbati, adica exact ce natura cere, este mult mai ridicata la un barbat in varsta. Asta asa, ca idee pe langa cele spuse mai sus; pentru ca un barbat de 30 de ani, este un barbat tanar. Un barbat de 40 de ani este un barbat ajuns la criza varstei de mijloc. Pana la ultimul ciclu al vietii, in Europa, studiile precizeaza ca dupa varsta de 65 de ani, barbatul este in varsta, sau "batran" (urasc cuvantul asta - desi natura are limbajul ei, varsta este doar un numar, nu reprezinta deloc o insusire).
Succes in noua relatie!

| anonim_4396 explică (pentru Lostlyric):

"Femeia este mai matura (din punct de evdere psihologic" o poti zice mai bine, dorindu-si altceva de la un partener, nu ca este mai maturã. Fetitele incã de la vârsta de 8 ani incep si se arajeazã sa atraga, pe când un baietel se joscã incã cu puta in nisip, masinutele si ii curg mucii din nas. Sexul feminin e mai constient de la o vârsta fragedã, dar nu neaparat mai matur, asa e natura de obicei noi punem foarte mult accent pe tinerete, fertilitate. Dar in schimb pentru un barbat e vorba si de realizati, bani, mentinerea sanatatii de aceea unu de 30 este considerat tanar

| Lostlyric a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-mi scoate cuvintele din context, Yoke, am continuat: din punct de vedere psihologic. Daca ai ceva cunostinte de psihologie, stii despre ce vorbesc. Nu ma refeream la maturitatea aceea plina de sexisme.

| anonim_4396 explică (pentru Lostlyric):

Cunostintele astea a le tale se aplica doar la adolescenti, cu o diferenta de 4 ani, nu la adulti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din punct de vedere al anilor sunteti perfecti, exact ce vreti amândoi nu mai mai asculta de parerile negative ale oamenilor, doar un retardat mintal ar forma o relatie cu una de vârsta lui sau foarte apropiatã, e cea mai buna alegere el, deoarece majoritatea baietilor de vârsta ta nu vor ceva stabil, si o sa treci doar prin neajunsuri si despartiri. acum Depinde daca face sport de performantã se poate sa aiba alt tip de mentalitate(mai bunã zic)

| m1dn1gh7 a răspuns:

Parerea mea e ca sentimentul nu te intreaba cati ani ai atunci cand te izbeste si n-ai cum sa-l controlezi, go on si fiti fericiti, indiferent de diferentele dintre voi, asta e chiar una nesemnificativa.

| DeutsA29 a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Mulțumesc frumos!

| EneCristian a răspuns:

Varsta nu e un impediment asa de mare mai ales daca relatia e fondata pe sentiment nu ar trebui sa te intereseze asa ceva mai degraba ai dubii in legatura cu ceva in final cel mai important lucru e sa iti iubesti jumatatea si sentimentul sa fie reciproc ( pss sa nu fie minori implicati in rest varsta nu conteaza)

| DeutsA29 a răspuns (pentru EneCristian):

De acord că trebuie să primeze sentimentele dintre cei doi. Însă, uneori, se pune și problema diferenței de vârstă, în ideea să nu fie una cu mult prea mare. happy Aici și "problema": 7 ani ca diferență e mult sau nu? happy

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru DeutsA29):

7 ani este char idealul! FAMEIA MAI MICA DECAT BARBATUL.

| DeutsA29 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Păi da, ea mai mică decât el (în acest caz). Mulțumesc!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru DeutsA29):

Felicitari! sa ma invitati la botez; doar la tripletiwinking. casa de piatra!

| EneCristian a răspuns (pentru DeutsA29):

Nope nu prea e diferenta de varsta cand va intelegeti, asa cum s-a mai spus este doar un numar problema e daca te deranjeaza pe tine varsta lui si viceversa.

| devilshelp a răspuns:

Era o problema daca erati de exemplu ea 13 si el 20. Atunci clar nu. Dara avand in vedere ca sunteti amandoi adulti nu e nimic, sa va tina!

| 90210 a răspuns:

Eu am 24 si prietenul meu 29 si ne intelegem foarte bine. Nu e o diferenta mare.

| Vintilescu_Alina_2000 a răspuns:

Atâta timp cât voi va înțelegeți eu nu vad nimic rau in asta,, totuși nu este o diferenta prea mare de varsta, sunt alte cupluri cu o diferenta de varsta mult mai mare, asa ca daca va iubiti cu adevărat, nu e nici un fel de problema, parerea mea!

| DeutsA29 a răspuns (pentru Vintilescu_Alina_2000):

Am înțeles. Mulțumesc! happy

| DeutsA29 a răspuns (pentru Vintilescu_Alina_2000):

Din păcate nu îți pot răspunde la mesajul privat. Nu se trimite.

| Vintilescu_Alina_2000 a răspuns (pentru DeutsA29):

Atunci sper ca nu este nici o problemă dacă te intreb aici si daca vad si restul cu atât mai bine, deci am 18 ani și acum 9 zile am avut ghinionul să se rupă prezervativul, la 24 de ore de la accident am luat pilula contraceptive de urgență escapelle si la.4 zile după ce am luat o am avut usoare sangerari si dureri de cap si de abdomen si greață, dar pe prospect scria ca astea sunt reactiile adverse, credeti ca este vorba de vreo posibilă sarcina, am.auzit ca pastila este foarte eficienta, dacă ar fi vorba de o posibilă sarcina cam la cat timp s ar vede la ecograf? Va rog mult sa ma ajutati si daca deranjează întrebarea imi cer scuze