| Norma90 a întrebat:

Scriu aici in speranta ca ma puteti ajuta cu un sfat. Eu am 24 de ani si prietenul meu 29. Suntem împreună de 5 ani iar de un an jumate locuim împreună. Eu am știut de la bun început că el consuma alcool. Problema este ca este din familie pentru ca si părinții lui consuma alcool. Am auzit ca mama lui in timp ce era gravida cu el consuma si atunci alcool. Deci probabil este vorba de o boală. El este un om de nota 10. Munceste foarte mult, se comporta cu mine foarte frumos. Eu stiu ca ma iubeste, dar duminica (fiind si singura zi ai lui liberă) el o bea. Își cumpără cate 10 15 berii si le bea singur acasa pe motiv că asa se relaxează el. Am incercat sa vorbesc cu el sa iesim afara sa avem alte activitati si imi face pe plac iesim dar când ajungem acasă isi cumpara băutura si asa sta pana dimineata. Dacă nu il deranjez nu face urât. Plânge si isi suna toate neamurile. Mie imi este foarte milă de el si as vrea sa il ajut. M.as simtii vinovată sa plec de lângă el fara sa il ajut. Eu stiu ce om bun e când nu bea si din asta imi este si foarte greu sa plec si sa il las asa. de vorbit am vorbit cu el. El stie ca nu e bine dar el zice ca pentru ce munceste daca o zii nu poate sa se simtă bine. Eu am ajuns să cred ca poate eu sunt paranoică si el daca vrea sa isi bea 15 20 de beri eu trebuie sa il las. Chiar vreau sa il ajut. ..M.am gândit că poate un copil ar schimba lucrurile. Dacă ma puteti ajuta cu un sfat as fi recunoscătoare. Multumesc

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Totul bine pana la,, ma gândeam ca un copil ar schimba lucrurile"

Cum poti gandi în halul ăsta? Ce te face sa crezi ca dacă aduci un suflet nevinovat pe lume, alcoolistul se schimba? Ba mai rău faci. Copilul ala o sa ceasca cu un alcoolic care toată săptămâna este la munca și duminica o bea. El când ar avea timp de petrecut cu copilul și mai ales, ce educație i-ar oferi el copilului? Cum poate un om needucat sa educe un copil? Și nu, nu îl fac needucat doar pentru ca consuma alcool. Educația nu este legata doar de consumul de alcool sau dacă știi sa dai sau nu bună ziua. Educația înseamnă mult mai mult.

Revenind. Ce sfat vrei sa îți dam noi? Du-l cu forța la un program. Sunt programe și tratamente care ii ajuta pe alcoolici sa se vindece. Acum nu știu care este problema mai mare. Ori lipsa banilor pe care nu ii are din cauza ca ii bea și din moment ce nu aveți bani tu vrei un copil cu el SAU, lipsa de perseverenta din partea lui. De aia am zis mai sus ca este needucat. Este inconștient de ceea ce face, lipsa de perseverenta, lipsa iubirii și respectului de tine.

Acum. Tu faci ce vrei. Dar te las cu gândul acesta. Dacă el nu se schimba si tu o sa faci un copil cu el, copilul ala o sa te urască toată viata. happy

22 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Se duce la dezintoxicare sau bagaju si la gara cu tine.

regis
| regis a răspuns:

Nu poti ajuta pe nimeni cu forta. Am inteles, el e bolnav, dar tu? Cum sa iti treaca prin cap ca solutia ar fi un copil? Ca sa aiba nevoie de si mai multa relaxare, sau?

| ania a răspuns:

Bea și tu odată mult cu el. poate dacă te vede și pe tine beată odată, conștinetizează mai ușor ce prostie face.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sfatul să îl părăsești. De la 10 beri în sus, este deja alcoolism cronic, chiar dacă o face o dată pe săptămână.
Îl poate salva decizia proprie de a renunța complet și suport de specialitate, Dacă nu, se îndreaptă spre dezastru personal. Iar dacă rămâi cu el, vei împărți acest dezastru cu el. Vei avea partea ta.

| Drimmero a răspuns:

10-15 beri baute doar duminica nu inseamna alcolist, sunt oameni care beau foarte mult si nu au nimic. Va place sa faceti drame, lasa omul sa bea, daca in rest e exemplar cu tine. Alcolist inseamna sa bei zi de zi, sa fii in lumea ta din cauza betiei, beat 24/24, sa puti a alcool, nici nu se compara povestea ta cu definitia unui alcolist.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

In primul rand, alcoolismul nu este o boala. Mai degraba prostie (dar nu o lua personal). Sa bei inconstient pe motiv ca te relaxezi... e aiurea.
Si tatal meu o facea, nu mi-a placut niciodata asta, incat am ajuns sa vad chestia cu bautura ce pe o problema grava, numita prostie.
Viata este mult prea aglomerata pentru aceste persoane, vor un moment in care sa scape de tot, iar prin alcool, ei pot sa ajunga acolo, in acea stare de "relaxare". Dar aici nu cred ca ar trebui sa aprofundam. Pana la urma problema este despre faptul ca nu se lasa.

Nu trebuie sa te grabesti cu acel copil, este aiurea sa cresti un copil cu un tata care bea, mai ales ca nu stii daca o sa se lase sau nu. Este viata ta, pe care o sa o traiesti in continuare cu acea persoana sau fara ea. Asa ca trebuie sa te gandesti bine la ce faci. Nu poti sa zici ca "asta e" si continui asa. Asa au facut multe persoane, si dupa stau asa in inconstienta langa o persoana.
Daca nu suporti ceva la el, incearca sa schimbi asta, daca nu merge. spune-i ca nu vrei sa stai langa cineva asa toata viata (chiar si pentru o zi pe saptamana). Ce o sa faca cand are liber mai multe zile? Dar este alegerea ta pana la urma.

Nu, nu trebuie sa il lasi, parerea mea, asta daca nu te deranjeaza situatia actuala si vrei sa fie asa mereu.
Nu trebuie sa te simti vinovata, gandeste-te ca in lumea asta oamenii vin si pleaca, se nasc si mor, peste 200 de ani nu stiu daca o sa isi mai aduca cineva aminte de aceste lucruri. De asta trebuie sa faci exact ceea ce vrei sa faci si ce te face fericita.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca dupa 5 ani el nu gaseste o modalitate sa se simta cu tine bine duminica atunci e grav. Nu ai cu cine. Nu cauta scuze. Si eu am prieteni ai caror parinti fumeaza de sting si ei nu au pus in viata lor tigara in gura. Nu te gindi la copil ca nu o sa schimbe nimic. O sa faca lucrurile si mai mizerabile.

| LoveSleep a răspuns:

Femeia tipica:
- Am știut de la început ca el consuma alcool
- As vrea sa se schimbe
- Poate un copil...

Felicitări, ești unica

| SG1995 a răspuns:

Sfatul meu? Ar următorul: Dă-i un ultimatum, tu sau depedenta de alcool. Vezi tu, un om care bea că "are nevoie" și preferă să bea decât să iasă e depedent de alcool de fapt, și chestia nasoală e că pentru un depedent de alcool e doar o problemă de timp până devine violent, chiar dacă când e treaz e ok. Ideea cu copilul e proastă, nu va schimba nimic, dacă el nu recunoaște că are o dependentă. Din punctul meu de vedere, cel mai bun lucru pe care să poți să l faci pentru el, e să i dai de ales: tu sau sticla, pe cine va alege? Consumul de alcool e ceva normal, dar când devine o prioritate e anormal. Din păcate toate familiile în care bărbat e alcool sfârșesc la fel, cu bătaie, abuzuri și divorț. Din punctul meu de vedere, pentru tine, deci pentru tine, e moment să fii egoistă, dacă omul o continuă tot așa lasă-l fără nicio remușcare, dacă rămâi acum cu el și el nu ea inițiavă în problema sa cu alcoolul, vei regreta toată viata.

| Felys a răspuns:

Alcolismul e o boala.Cei care au deja aceasta boala nu vor recunoaste nicidata si nici nu vor ceda indiferent de situatie.Un copil nu va schimba cu nimic lucrurile, cel putin nu in bine.Parerea mea este sa iti pese de tine in primul rand, sa te gandesti daca vei fi in stare sa ii suporti meteahna toata viata sau nu si apoi sa decizi daca merita sa stai langa el toata viata sau iti vezi de drum. Faptul ca ii reprosezi constant acest viciu nu il va face sa renunte la el niciodata.Ai doua obtiuni, ori il parasesti ori te complaci si il lasi sa toarne in el precum boul o galeata de bere si probabil pe viitor si alcool mai tare

| Panamax a răspuns:

Bere de 033 la sticla sau de o.66?
Cred ca nu se va schimba din cauza ca tie nu-ti convine.Trebuie sa simta el asa si tot el sa decida momentul.Si daca-l cicalesti nu faci decat sa-l indepartezi de tine si sa-l indarjesti mai tare.
Nimeni nu este perfect.Asta este placerea lui, il iei la pachet asa sau iti cautipe altcineva.Cu alta hiba.

| Digikey a răspuns:

Daca esti perfecta si nu ai niciun defect ai putea sa-ti cauti sufletul pereche.
Sa nu uiti sa ne anunti cand l-ai gasit rolling on the floor

| ForeverAlone97 a răspuns:

Ar fi bine sa il lasi sa se relaxeze. Atata timp cat bea pe banii si pe organismul lui, nu ai de ce sa comentezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună dimineața! Nu e deloc ușor. Dar nici foarte greu. Dacă spui că va iubiți, va înțelegeți bine, atunci și acest aspect se poate educa.
Fa și tu în zilele de duminică ceea ce lui nu îi place să te vadă făcând.
II spui ca e un fel de protest, in caz ca te întreabă, si ca vei fi imediat dispusa sa renunti la el odată ce și el va renunța la obiceiul lui.

Cand vei reuși să-l faci sa urască ceea ce face, vei vedea ca lucrurile revin pe făgașul normal.
Nu e ușor sa adopți un obicei contra-ofensiv, dar încearcă.
Dar nu amplifica mult aceste lucruri, într-un cuvânt : Nu forța nota!

Succes!

| Dana2103 a răspuns:

Sa mearga la un psihiatru
Sunt atatea medicamente anti alcool

| Jus7t a răspuns:

VAI DE P##A MEA, cum să te gândești să faci un copil?
Dependența de alcool e dependență grea, sunt destule familii distruse din cauza alcoolului care au și un copil, doi sau mai mulți.
Întrebarea e : chiar riști să aduci pe lume un copil și să îl terorizeze taică su?
Dependența poate deveni mai rea în timp, acum bea doar duminica, de ce crezi că o să rămână așa mereu?
Poate să facă dintr-o zi două, apoi trei și tot așa.

Normal că există și varianta în care el se lasă de alcool sau e capabil să îl controleze.
Foarte puțini au capacitatea de a trece de la dependența de alcool la a consuma alcool în cantități normale.
Majoritatea care ajung dependenți de alcool trebuie să renunțe la el pentru totdeauna, pentru că dacă consumă chiar și un singur pahar ar putea să îi trimită înapoi la 0, iar toată munca lor de a renunța la el să fie aruncată la gunoi.
Trebuie să înțelegi că eu nu știu unde s-ar putea încadra iubitul tău : la cei ce se lasă, la cei ce pot controla dependența sau la cei ce nu se lasă, tu împreună cu el trebuie să ajungeți la o concluzie.
Necesită timp de gândire, nu se iau decizii de genul pe loc, trebuie să cunoști bine omul și să iei în calcul mai mult lucruri.

Problema e că nu se poate simți bine fără alcool, a zis că "pentru ce să muncesc dacă nu pot să mă simt bine o zi?", el are nevoie de alte lucruri care să îl facă fericit.
Cum și tu ai nevoie de anumite lucruri.
Trebuie să găsească un înlocuitor, unii găsesc în Dumnezeu o scăpare, pe la multe centre de dezalcoolizare sunt puși să creeze o legătură cu Divinitatea, cred că ăsta e și un pas din cei 12 pentru a renunța la alcool.

Să meargă la un psiholog și să descopere de ce nu se poate bucura decât atunci când bea, dacă e nevoie să își schimbe anumite aspecte din viață (locul, jobul, etc), nu că doar acolo ar putea afla doar că ar putea afla mai multe despre ei cu ajutorul unui psiholog.

| Vikaa a răspuns:

Parerea mea este ca daca nu iti face rau, nu te bate, nu te jigneste, stai cu el.Probabil numa daca il duci la dezalcoolizare si va fi totul mai bine.La faza cu copilul,intreaba-l daca ati vrea sa faceti unul si el daca e dispus sa renunte la alcool. Asta e placerea lui,numa prin dezalcoolizare cred ca ai putea face ceva,altfel nu,dar daca nici el nu vrea, atunci il accepti asa cum e si ii dai pace, fiind vorba de o singura zi nu e asa grav ca in fiecare zi, daca era sa fie asa in fiecare zi, il lasa-i. Daca el se simte bine asa, respecta-i decizia si inchide si tu ochii cand il vezi asta, incearca sa il bine dispui.

| SG1995 a răspuns (pentru Vikaa):

Consumul moderat de alcool e ok, consumul excesiv, și da când preferi să stai să bei singur decât să e deja consum excesiv, iar pă aia cu "nu te bate" nu o cred, nu alcoolic, mai de vreme sau mai târziu ajunge la violență.

| Stegman a răspuns:

Daca bea doar duminica, lasa l in pace.un copil nu v a schimba lucrurile cu absolut nimic. Poti sa i spui tu decate ori vrei sa renunte daca el nu vrea nu o v a face. Eu zic sa ti iei duminica libera sa te vezi cu prietenele si sa-l lasi in pace.

| servusss a răspuns:

Eu dupa a 2-a bere deja varsam... Nu beau, dar imi imaginez cum e si pentru el. Vii de la munca gata obosit si mai vrei sa te destinzi si tu cu o mica placere vinovata, un suc, o ciocolata, in cazul lui bere. Dar 15 beri intr-o singura zi? Scuze dar al tau e betiv, pare genul care daca stai cu gura pe el sa o lase mai moale te mai trezesti si cu 2 palme asa din senin.
App, un copil nu va rezolva problema. Mai degraba sa v-o complice, pentru ca este o responsabilitate uriasa iar singura nu stiu daca ii vei face fata (pentru ca pe ta-su l-ar durea mai mult sa fie lasat in pace sa-si bea in continuare zilele).
Nu chinui un suflet nevinovat doar ca sa tii un barbat langa tine, sau ca sa il schimbi, oricum n-o va face.

| justme95 a răspuns:

Încearcă sa vorbești cu el, sa ii explici ca nu face bine, dar atunci când e treaz. Și părerea mea e ca un copil nu ar schimba lucrurile, cel puțin nu acum.Multa bafta!

| Deeahdbb a răspuns:

Părerea mea este sa pui piciorul in prag și sa ii dai de ales, știu ca îți vine greu, dar noi femeile suferim cam mult, dacă te iubește precum spui, renunța la orice pentru tine?‍♀️