| dragunsocial a întrebat:

Buna seara TPU,am inceput sa ma urasc si sa fiu din ce in ce mai trist,normal copiii de varsta mea se jucau si radeau, zambeau si se simteau ei insusi...dar eu am 15 ani imd 16 si ascund totul, mereu pana si de mama si tatal vitreg

Răspuns Câştigător
| Ionelionut a răspuns:

Daca crezi lucruri proaste despre tine poți fi un mare prost, trebuie să arăți bine in societate și să te plângi singur acasă nu sa arăți la alti sentimentele tale că o să te ia de prost, fa-ti prieteni, trebuie să uiți de trecut pentru că dacă te gândești la lucrurile rele din trecut nu o sa rezolvi nimic și stai pe loc gândește-te doar ce faci in prezent și în vitor fa ceva cu viața ta să-ți faci un vis ceva sai ai un vis și să muncești pentru acel vis sa ai o ocupatie pentru acel vis sa faci ceva pentru el, fi mai dur cu viața cum a fost și ea cu tine, incercarea moarte n-are, nu riști nu câștigi riscă că să câștigi fale in ciuda la dușmani, fi bărbat, cu tristețea nimic nu câștigi, dacă nu cunoști tristețea nu ai cum sa cunoști fericirea, (vreau sa zic ceva și poate pare prea ciudat și foarte prostesc,... Fi că un demon nu te interesa de sentimentele tale și să ai o inima de piatra sa nu te mai intereseze sa nu mai ai sentimente ) poate mă crezi nebun dar asta este doar părerea mea sunt convins că există mult pareri și mai bune și mai proaste și normale.

| dragunsocial explică (pentru Ionelionut):

Am stat si am gandit iar acum sunt mai happz thx

8 răspunsuri:
| LordCristobal a răspuns:

Salut!
Nu ar trebui sa fii trist la varsta ta, tu trebuie sa te bucuri din plin de copilarie si tinerete.
Nu ai niciun motiv sa fii trist.
Gandeste-te mai bine ce te supara si ce ai putea sa faci ca sa iti imbunatatesti starea de spirit.Nu pune la suflet nimic si in timpul liber fa activitati care iti creeaza placere.
Iesi afara cu prietenii tai sau fa-ti noi prieteni care sa fie de aceeasi teapa cu tine.
Daca problema ta e atat de grava vorbeste si cu parintii tai, poate te ajuta cu un sfat de viata.
Incearca sa inveti cat mai bine la scoala sau baga-te pe un proiect care te poate impulsiona.

| IceRope a răspuns:

Fiindcă stai prea mult pe net și te lași influențat de toate porcăriile. Plus că nu vorbești cu ai tăi. Ai ales singur să îți faci rău și nu poți condamna pe altcineva pentru starea ta de rahat.
Și, până la urmă, ce vrei? O mângâiere pe cap, sau un șut sănătos în fund, unul care să te trezească din starea în care te afli?

Răspuns utilizator avertizat
| IceRope a răspuns (pentru OptsprezeceUnsprezecedouamiidouazecisidoi):

Dispari, vis urât! Povestea lui e doar a lui, nu a ta sau a mea. S-a trezit psihologul de doi lei din tine să îmi țină morală. Măi... mucea, dă-ți seama la vorbă, că nu discuți cu tac-tu. laughing

| dragunsocial explică:

Multumesc...

| any2453 a răspuns:

Poți încerca să mergi la consilier/terapeut chiar la tine in liceu/școală, te va ajuta pentru că te vei putea descărca.
Dar dacă nu vrei, ai putea să încerci să te faci mai fericit și să-ți pui mai multe întrebări și să încerci să te dezvolți personal, poate să citești cărți de dezvoltare, pe multe le poți găsi PDF.