| denisamihaela a întrebat:

Buna seara TPU! Am o problema delicata si chiar nu știu cum sa procedez. Am 19 ani sunt impreuna cu un barbat de 34 de ani de aproape 1 an si jumătate. Au intervenit multe lucruri intre noi si chiar simt ca in ciuda diferenței de vârstă ne înțelegem și ne completăm reciproc. Problema mea este urmatoarea: eu sunt studenta in București, iar el lucrează in Focșani. Ne vedem o data la o săptămână, 2 săptămâni. Eu chiar tin foarte mult la el, pot spune chiar ca il iubesc si stiu ca si el ma respecta si ma iubeste, dar insa nu stiu ce ne rezerva viitorul si mi-e frica ca distanta dintre noi va altera in cele din urma relația. Eu știu ca el vrea ceva serios cu mine, a mentionat cuvântul casatorie de câteva ori, dar nu în mod oficial. Eu momentan nu sunt pregatita pentru acest pas, dar poate într-o zi voi fi alaturi de el. Ideea este ca nu vreau sa sufere din cauza mea si nu vreau sa i promit marea cu sarea. Chiar nu stiu cum sa procedez, ce sa fac. Sa continui relatia sa vedem ce ne rezerva viitorul in ciuda diferentei de varsta, in ciuda dorintelor lui de o viitoare familie sau sa ma retrag intr-un mod frumos(desi acest lucru mi-ar frange inima) și sa-l las sa fie fericit sa-si faca rostul in viata alaturi de o fata de varsta lui care la momentul actual ar putea sa-i ofere o casatorie, o familie, copii? Eu vreau lucrurile acestea alaturi de el, dar într-adevăr sunt inca foarte mica de varsta si mai intai trebuie sa termin facultatea si sa mi gasesc de munca ca mai apoi sa pot sa intretin familia. I am spus lui toate acestea si mereu imi spune ca ma va astepta, dar instinctul imi spune ca ceasul lui biologic vrea altceva. Asadar, va rog sa-mi dați un sfat sincer! Mulțumesc anticipat!

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Lasal ca e mare pentru tine, oricum mersi de poveste asa stiu daca una ma vrea pentru mariaj sau relatie sa-i zic ca nu o vreau pentru ca cine stie daca a avut unu mai mare cu 20 de ani a ea

| Adry05 a răspuns:

Si exact de asta nu-s ok relatiile cu o diferenta atat de mare de varsta.

| Georgiana05 a răspuns:

Ți-ai dat singurica răspunsul. Dacă să-l lași înseamnă că vei avea inima frântă, de ce s-o faci?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand ai sa fii tu pregatita de casatorie si copii omul o sa aiba aproape de 50 ani, crezi ca o sa mai aiba chef de chimbat scutece?

| Freya1 a răspuns:

Da adevarul este ca e o diferenta maricica, el ar cam fi cazu sa se aseze la casa lui si tu sa iti termini scoala sa iti iei de munca.La tine e cam la inceput la el mai catre sfarsit adica tu acum incepi sa experimentezi el curad incheie sa experimenteze ceia ce e ciudat.
Distanta si intalnitul in ritmul asta te face sa te gandesti ca aveti relatia perfecta deoarece va simtiti mereu lipsa si nu sunteti mereu unu pe capul celuilalt iar singura chestie pe care poti sa o faci e sa ii propui sa vina aproape de tine sa stati unul cu altul ca altfel nu ai de unde sa stii daca va potriviti si daca dorintele va coincid.Sa se mute cu tine sau mai aproape de tine sa va vedeti zilnic, sa gatiti impreuna, sa mai dormiti impreuna sa iesiti impreuna etc si atunci cand vei sta cu el in adevaratul sens al cuvantului iti vei da seama cat de importanta este diferenta de varsta.Nu toate se rezuma la sex sau la doua vorbe frumoase.Lui ii cam trece vremea trebuie sa se insoare, sa faca copii sa aiba o stabilitate financiara si familiara iar tu sa te distrezi, relaxezi, experimentezi, cunosti, comunici, socializezi etc si poate ca atunci cand veti sta impreuna vei simti diferenta intre zvacul tau si odihna lui.

| anonimg a răspuns:

Este foarte bine ca ai pus intrebarea.
Nu este instictul, ci ratiunea iti spune ca trebuie sa termini facultatea, sai un servici, sa cresti mai mare si l aurma sa fiii astfel pregatita pentru casatorie. Acesta nu este instict, ci ratiune.
Daca nu o tinem departe de noi, "dragostea" vine, si nu tine cont de varsta, nu ne intreaba daca vrem sa o primim sau nu, nici daca suntem pregatiti pentru ea. Tocmai de aceea Biblia implora de 3 ori: "Va rog fierbinte, fiice ale Ierusalimului: nu starniti, nu treziti dragostea pana nu vine ea." (Cintarea cantarilor.8:4)

Ai observat ca mai sus am dragostea in ghilimele -tocmai pentru ca aceea este pasiune, si nu dragoste. Pentru ca ca daca era dragoste, nu ar mai fi existat intrebarea ta nici pe site, nici in mintea ta; si nici inima ta nu s-a fi framantat cu o astfel de intrebare.
In dragoste nu exista nici o umbra de indoiala si nici o nehotarare. In dragoste totul este clar si limpede, deoarece dragostea este rationala.
Mai concret, daca era dragoste intre voi acum erai sigura ca el te asteapta, fara ca macar sa-ti treaca prin minte ca nu ar fi asa. Niciun astfel de gand nu ar fi avut putere si nici acces in mintea si inima ta care sa te tulbure. Dar pentru ca este pasiune, de aceea exista indoiala, temere, nesiguranta si alte lucruri care framanta inima.
Daca si el te iubea, atunci ai fost sigura nu doar din cuvintele lui ca te asteapta; ci ai fi fost sigura din atitudinea lui. Cand esti iubita vei sti sigura ca esti iubita, chiar daca nu ar fi existat si cuvintele.
Ceea ce este intre voi este pasiune -de acea exista aceasta nesiguranta de care si el este constient -constient de nesiguranta la fel ca si tine. In dragoste nu exista nesiguranta.
Ce este de facut? In primul rand, trebuie sa fii aproape de Dumnezeu. In mod practic, nu trebuie sa faci nimic, deoarece relatia se va rupe de la sine. pasiunea dispare la fel de repede cum a si venit. Daca relatia nu se va rupe, daca in tot tmpul acesta el iti va ramane credincios si tu lui, atunci poate sa ia nastere dragostea care se va finaliza cu o casatorie ca in povesti.
Dar pentru ca nu sti cum va decurge aceasta relatie, tocmai din pricina aceasta nu trebuie sa te ingrijorezi.Inima va fi intotdeuna in siguranta langa Dumnezeu, si nu se va teme de nesiguranta viitorului. In inima ta trebuie sa fie mereu gandul acesta: "Daca va merge relatia bine; daca nu, nu. Dumnezeu va purta de grija."
In felul acesta nu vei mai trai in nesiguranta, pentru ca nu este bine si sanatos pentru tine. Si nici Dumnezeu nu doreste sa traim astfel, ci sa ne incredem in El. Pentru ca El stie ce este cel mai bine pentru noi, chiar daca nu stim cum va decurge lucrurile.

| Idkidk a răspuns:

Eu cred ca nu ar trebui sa te desparti de el, nu ai de ce, el te iubeste si iti arata asta.winking

| AliGab a răspuns:

Tii la el dar nu esti pregatita pentru acest pas cu el? Eu zic sa te mai ganesti daca il iubesti sau ba. Cand iubesti nu exista acea frica de care vorbesti tu. Eu zic sa nu cauti sfaturi la altii ci tu sa te gandesti exact ce vrei/doresti. Alegerea trebuie sa iti apartina in totalitate fara alte influente. Succes in luarea deciziei celei bune!

| Kogaion a răspuns:

Stiu ca o sa par dur, dar mai bine ai incheia relatia. Da stiu, suna dur, dar e foarte putin probabil ca o sa mearga, tu 19, el 34, pana termini facultatea, mai ai si master, o sa ai vreo 25 si el 40 de ani, tu o sa fii in floarea varstei, iar el deja incepe sa imbatraneasca serios. Dupa aia, tu probabil vei vrea sa ramai in Bucuresti sa muncesti, el ce face? El are vreo facultatea, poate sa renunte la serviciul din Focsani? Iar daca nu are facultate, cel mai probabil, tu o sa castigi mai mult decat el si iti spun sigur ca pe viitor vor fii discutii pe tema asta si chiar surprinzator, probabil ca din partea ta, adica vei vedea colegele tale cu iubiti de varstele lor, cu facultati, iar tu il vei avea pe unu de 40 si ceva de ani din Focsani. Da stiu, e dur, poate el chiar e un baiat minunat, dar e o diferenta foarte mare, iar tu vei vedea ca pe parcursul facultatii iti vei schimba radical viziunea despre viata.

Răspuns utilizator avertizat
| Omis a răspuns:

Da! Ai dreptate! Termina-ti studiile prima data. Esti tanara, foarte tanara, trebuie sa-ti traiesti anii astia, caci ei nu se mai intorc. Du-te la facultate, distreaza-te, fa-ti prieteni! Nu cred ca vrei sa ai niste responsabilitati destul de serioase pe cap, la anii astia. Tu ai 19, el 34, normal ca vrea familie omul.
Crede-ma, daca o sa fie sa fiti impreuna, la un moment dat, tot veti fi, insa acum e momentul tau, trebuie sa traiesti asa cum vrei tu, nu cum crezi ca ar trebui, de dragul iubirii. Plus ca va vedeti rar. Eu stiu ca iubirea cere sacrificii, dar tu esti tanara. Sacrificiile mai pot astepta.

| UsualBoy a răspuns:

Este o relație "canceroasă" pentru tine. Nu din cauza diferenței de vârstă ci prin prisma faptului că fiecare își dorește altceva. Este nevoie de prea multe compromisuri pe care v-a trebui să le faci, după părerea mea. Ai 20 de ani și o viață înainte, el nu prea. Gândește-te bine pentru ca mai târziu să nu-ți regreți acești frumoși ani...nu se mai întorc!

| labis a răspuns:

Ce intrebare e asta? tu si numai tu stii raspunsul la intrebarea ta.asa iti traiesti viata, in functie de ce zic toti boschetarii de pe internet?

| Laiyla a răspuns:

Ai spus ca a mentionat cuvantul casatorie dar nu in mod oficial. Ai mai spus si ca te va astepta. Eu spun ca nu va avea probleme sa astepte pana termini facultatea si cel mai probabil pomeneste de casatorie pentru ca vrea sa fii sigura ca isi doreste ceva serios cu tine, nu ceva de moment si oarecum sa te linisteasca in caz ca te gandesti ca e diferenta mare de varsta si probabil el ar prefera pe altcineva cu care sa-si intemeieze mai repede o familie. Stai linistita. Te iubeste, te respecta, deci isi doreste sa ai anumite studii superioare, pe langa liceu, asigurat. Nu te gandi la despartire inca. Eventual aceasta va interveni daca este cazul, dar acum bucura-te de relatia cu el si continua studiile. I

| Postolache_Larisa_2001 a răspuns:

Eu cred că ar trebui să îl lași să-și găsească pe altcineva, pentru că in primul rând el este un barbat destul de matur care se gândește la o familie și tu încă esti la început de drum și asta v-ar putea aduce probleme pe viitor..pentru că nu se stie câtă răbdare va avea..mai ales distanta dintre voi va poate raci, iar tu esti tânăra și adolescentă s-ar putea sa-ti schimbi si mentalitatea mai târziu! Asta ar fi o cauză.dar nu se stie ce vă rezervă viitorul! Dragostea adevărată va castiga.
Tu alegi!