| Roxana1990 a întrebat:

sora mea are o problema cu fizica, si m-a rugat sa o ajut, e pe clasa a7-a si m-a rugat sa o ajut la o problema dar eu nu o stiu face, daca ma puteti ajuta.Va rog!
Un corp cu masa de 3kg, cade liber de la inaltimea de 12metri, fata de sol.Cand corpul trece prin punctul C, Energia potentiala a lui este de 3 ori mai mare.Inaltimea atunci cand se afla in punctul C? Energia cinetica si potentiala?

Răspuns Câştigător
| spyke321 a răspuns:

Pai calculeaza energia Cinetica mai intai Ec=1 pe 2x alea de acolo
Iar Ep=mxgxh=3+12=15 Jouli

2 răspunsuri:
| daniel_8163 a răspuns:

Si daca te ajut cui o sa ii dea profesorul nota mie, tie sau sorei tale?

| FeelsLIKEmusique a răspuns:

Pai eu nu prea ma pricep la fizica, insa problema asat e usoara. Trebuie doar sa puna formulele la en. cinetica=...
si en potentiala=! m=3 kg; h=12 m; G=mxg