| IBeliveInYou a întrebat:

Buna sunt Ana, am 12 ani sunt clasa a 6-a si nu avem bani. Mama vrea sa plece in Spania.Eu ar trebui sa imi schimb scoala si nu sunt suficient de pregatita, fiindca trebuie sa stau la bunica mea.
O iubesc pe bunica mea, dar aici sunt ACASA.

Va rog sa ma ajutati!
Dau Funda. Va multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| HuShEr a răspuns:

Si eu am trecut prin aceeasi situatie ca si tine, cu timpul o sa te acomodezi crede-ma si o sa iti faci prieteni noi iar profesori de treaba sunt cam peste tot, nu iti fa griji viata o sa fie destul de buna si asa. iti urez mult succes

15 răspunsuri:
| pisoias a răspuns:

Stiu ca ti se pare greu, dar pana la urma te vei acomoda.Si apoi mama ta nu pleaca de placere ci pentru ca este presata de imprejurari.Crezi ca ei ii surade ideea de a pleca departe de familie? Cred ca ar fi mai bine sa o sustii.

| IBeliveInYou explică (pentru pisoias):

Mama a spus oricum ca atunci cand voi fi clasa a 8-a va pleca, fiindca doar asa ma va putea trimite la un liceu bun.

| anonimg a răspuns:

Trebuie sa te acomodezi cu situatia; trebuie sa o accepti. Exista un Parinte iubitor sus in ceruri care ne iubeste si este langa noi indiferent de cum ne simtim noi. El ne poarta de grija. Are un plan cu noi si nu suntem lasati in voia sortii.

| IBeliveInYou explică (pentru anonimg):

Deci vrei sa spui ca trebuie sa accept ca mama sa plece, nu? Imi este foarte greu.Iar profesorii de aici sunt buni.

| anonimg a răspuns (pentru IBeliveInYou):

Dacă este nevoie si situația o cere, atunci va trebui să accepti schimbările.
Nu exista om pe pământ care sa nu treacă prin situatii de felul cum este la tine.

| IBeliveInYou explică (pentru HuShEr):

Mda, dar eu sunt foarte foarte timida. Si... cand e vorba de ceva nou sunt cu un pas inapoi, daca intelegi ce spun. Intr-un fel mi-e frica.

| HuShEr a răspuns (pentru IBeliveInYou):

Si eu am fost la fel de timid ca si tine dar mutarea asta m-a ajutat sa scap de timiditate si sa imi traiesc viata foarte frumos si bine (in fata pc-ului pe TPU laughing) ) nu ai de ce sa iti faci griji o sa fie totul bine. la inceput o sa iti fie putin mai greu insa o sa te obisnuiesti, eu la momentul actual stau singur si ma descurc cat de cat binewinking

| HuShEr a răspuns (pentru IBeliveInYou):

Si eu am trecut prin aceeasi situatie ca si tine, cu timpul o sa te acomodezi crede-ma si o sa iti faci prieteni noi iar profesori de treaba sunt cam peste tot, nu iti fa griji viata o sa fie destul de buna si asa. iti urez mult succes

| zurick a răspuns:

Hei.

Stiu ca este greu, dar asta este situatia, iar tu ar trebui sa o accepti.Crezi ca mama ta doreste sa stea departe de tine? Dansa doar vrea ca tie sa-ti fie mai bine.Pentru tine pleaca nu pentru altcineva.

Si-n plus nu suntem in epoca de pieatra ca sa nu puteti comunica. Exista site-uri de socializare prin care puteti vorbi.

O sa vezi, o sa reusesti sa te acomodezi.
La inceput este mai greu.

| IBeliveInYou explică (pentru zurick):

Inteleg chestiile astea, dar mama nu este asa de buna prietena cu aceste site-uri de socializare. Are 42 de ani si spune ca la varsta asta nu poate si nici nu vrea sa invete sa le foloseasca. Iar cat despre varsta, am vazut si oameni de varste mult mai varstnice.

| Lawliet14 a răspuns:

Detaliaza putin.

| IBeliveInYou explică (pentru Lawliet14):

Eu cred ca am detaliat destul de bine!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| KwonJiyongParkJimin a răspuns:

Mama ta si-ar putea gasi ceva de munca si in tara si ar putea fi si alaturi de tine. Sunt atatea meserii. Esti la o varsta frageda si sa te lase de izbeliste acum nu e tocmai ok. Oricat de mult te-ai acomoda cu situatia, tot vei avea momente in care te vei simti absolut singura, in care vei vrea ca ea sa fie acolo sa te sustina, tot iti va fi foarte dor de ea. Va pierde ani importanti din viata ta. Nu cred ca va merge in strainatate doar pentru 1 an. Cand va simti gustul strainatatii va vrea sa stea acolo din ce in ce mai mult. Propune-i sa te ia cu ea sau sa isi gaseasca ceva de lucru in tara. Esti micuta si in Spania te vei acomoda repede. Mai ales ca spaniolii sunt foarte primitivi, iar spaniola e o limba usor de invatat.

| IBeliveInYou explică (pentru KwonJiyongParkJimin):

Eu vorbesc fluent spaniola, dar nu asta este problema. Problema este ca nu vreau sa plec de la scoala asta. De la colegii cu care m-am invatat. Ii cunosc de ani de zile, de la gradinita.

| KwonJiyongParkJimin a răspuns (pentru IBeliveInYou):

Trebuie sa renunti la ceva. Cum spuneam, esti mica inca si te vei integra usor si daca vorbesti spaniola e perfect. Cu atat mai repede iti vei face prieteni noi.