| ingerash_6577 a întrebat:

Sunt casatorita de 34 de ani. Am 2 copii marisori si o minora. Sufar de o boala incurabila si sunt in faza terminala. Sotul meu este acoolic. Ce proceduri trebuie sa urmez pentru ca sotul meu sa nu poata vanda apartamentul dupa decesul meu. (Un vecin si-a lasat 3 fete pe drumuri dupa moartea sotiei sale)

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vorbește cu un avocat.
Îmi pare extrem de rău de tine pentru cancerul care îl ai, copii trebuie să fie puternici.
Sănătate!
Pa, pa.

| alessia5158 a răspuns:

S-ar putea ca utilizatorul Ioandelasal ( despre care-ti spune utilizatorul ivancea2) sa nu vada intrebarea ta. De asemeni, nu vei putea sa-i trimiti nici mesaj privat caci esti un utilizator nou venit ( "junior"). Pentru a primi un raspuns, iti sugerez sa repostezi intrebarea la categoria "Legislatie, Politic&Social " a site-ului --- in acest fel, vei avea raspunsul d-lui Ioandelasal. Numai bine!

evenso
| evenso a răspuns:

Imi pare foarte rau de situatia ta. Cred ca exista solutie, dar ai nevoie de un avocat, daca tu nu te poti deplasa sa ceri sa vina acasa la tine si transcrie averea ta ceea ce nu este comun cu sotul tau ( in caz ca ai ) pe copii care au implinit 18 ani, iar pentru minor poti face astfel, o persoana de incredere sau chiar copii de varsta majora sa fie executorul averii ce ar mosteni ala mic dupa decesul tau pana cand si acel minor va implinii 18 ani.
Dar cum sa faci asta legal avocatul iti va spune exact.

| pcris a răspuns:

Cautati si vorbiti cu un avocat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scriei un mesaj privat, d-lui Ioandelasal, aici pe TPU.Este avocat si te va ajuta, fii sigura de asta.Numai bine.

| Angels151 a răspuns:

Buna seara! Eu as zice sa vorbiti cu sotul dumneavoastra si sa ii explicati cum sta treaba. Daca nu va asculta si aveti un copil care a implinit varsta de 18ani,puteti sa ii faceti acte pe apartament. Sau daca nu la o ruda, ceva. Sper ca v-am fost de ajutor. Mult noroc, si sa va ajute Dumnezeu.

| laurik4mario a răspuns:

Pai ar fi cazul sa treceti apartamentul p copii...pana nu au 18 ani o sa stea cu el, dupa ei o sa fie propietari! parerea mea.sanatate

| iordachegina87 a răspuns:

Divortati! daca copii sunt de partea dvs, inclusiv minorul, puteti dobandi 75 % din partaj.