| anonim_4396 a întrebat:

Sunt impreuna cu iubitul meu de cativa ani. El este un om inchis cand vine vorba de persoane straine si din aceasta cauza nu vrea sa se imprieteneasca cu niciunul dintre prietenii sau prietenele mele. Eu n-am nici o treaba cu prietenii lui in schimb el le gaseste cate un defect la fiecare dintre prietenii mei, fie ei baieti sau fete.
Cel mai tare il deranjeaza prietenii de sex masculin. Aproape ca nici nu pot pomeni de ei. Eu intotdeauna am avut prieteni baieti. Nu am simtit niciodata atractie pentru ei si nici ei pentru mine.
M-a deranjat cand a planuit revelionul cu prietenii lui fara sa ma intrebe macar daca vreau sau nu sa facem la ei.
Ce as putea face sa imi accepte prietenii/ele?

27 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa stii ca prietenii iti strica viata sentimentala ca e acum sau peste cativa ani rezultatele se vor vedea. Relatiile care isi vad de viata lor fara prietenii o duc cel mai bine. Partenerul tau nu e corect in totalitate dar ar trebui sa.si lase prietenii si sa se centreze doar pe tine

| Adry05 a răspuns:

N-ai cum dacă nu vine din partea lui. eventual îi poți zice că te deranjează că niciodată nu face eforturi să se integreze și că îi și vorbește de rău. iar cu revelionu e destul de evident să-l planifice cu prietenii lui dacă pe ai tăi nu-i place, probabil va fi că ori faci și tu cu ei, ori face doar el cu ei. Aici pot zice că-l înțeleg, nici eu n-aș vrea să fac revelionu cu niște oameni pe care nu-i plac doar să fiu cu iubitu când pot face cu oameni pe care-i plac mai mult și cu care chiar mă distrez

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti face nimic, odata ce nici tu nu faci eforturi sa ii placi prietenii lui.
daca s-a ajuns sa-si organizeze revelionul cu prietenii lui, tu ce mai cauti in relatia asta?
Chiar nu-ti este clar ca nu mai da o ceapa degerata pe tine?

| Cybele a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu in toti anii m-am intalnit cu prietenii lui si i-am acceptat. Dar cand a fost vorba sa iesim cu prietenii/ele mele nu a vrut.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cybele):

Si asta nu ti-a dat de gandit pana acum?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cybele):

In orice caz, nu mai are rosts a despici firul in 4 cu acceptul prietenilor, ca-i trebaa mult mai garva sis erioasa, faptul ca el si-a organizat revelionul cu prietenii lui, fara sa te intrebe pe tine.
Tu nicii macar nu vezi care-i partea grava a problemei aici, tu-i dai intruna ca nu-ti accepta prietenii, cand ala se pregateste sa-ti dea papucii definitiv, odata ce-l doare fund e tine si si-a organziat revelionul cu cine i-a fost lui mai drag: prietenii lui!

| Cybele a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu ai inteles. Era vorba sa mergem impreuna la prietenii lui.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cybele):

Esti sigura ca a planuit revelionul cu prietenii lui si pentru tine?
pentru ca ie imi suna ca si-a planuit singur revelionul, ceea ce de fapt chiar a facut in realitate.
Oricum, ce atrag atentai est; TU NU esti importanta pentru el, ci prietenii! Nu te-a intrebat pentru ca oricum nu-i pasa daca vrei sa mergi cu el sau nu.
cand se ajunge la acest lucru, rascruce de drumuri sa-l pui sa aleaga intre prieteni si tine, va alege cu usurinta prietenii, pentru ca orice a avut pentru tine, s-a epuizat si esti mult prea plictisitoare ca sa-l mai atragi. Acesta este momentul de dinainte de a va desaprtii, cand el alege orice si pe oricne, dar nu pe tine.
Incearca-l si vei vedea pe cine alege!
Pune-l sa aleaga intre revelionul cu prietenii si revelionul cu tine, singuri acasa.
Daca va alege prietenii, atunci inseamna ce ti-am scris mai sus.
daca te iubeste cu adevarat si insemni ceva pentru el, te va alege pe tine, fara comentarii si bombaneli.

| Anonimgirltpu a răspuns (pentru Violleta2022):

Dar ce hater mai esti! Zici de parca ai fosta acolo cu ei in casa si esti sigura ca asa este cum spui tu. Cred ca este frustrata. Ceva ti s-a intamplat in trecut si acum refulezi.
Eu cred ca baiatul nu vrea prieteni noi. Are destui. Nu reiese ca nu o mai iubeste sau ca vrea sa o paraseasca.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonimgirltpu):

Cand esti copilas, nu intelegi tot ce scriu altii si dai raspusnuri in necunostinta de cauza (ca tine, aici)
Nu-i "hate" ci parerea/opinia unui om trecut prin viata!
Da-mi voie sa-mi dau cu parerea, fiindca am garla experienta de viata si da, reiese ca nu-i pasa de ea ci de prietenii lui, care-s mai importanti decat fata asta, din toate punctle de vedere, odata ce aceia primeaza in toate deciziile lui.
In final, relatia se va rupe, fiindca baiatul deja nu mai da doi bani pe fata asta.

| Anonimgirltpu a răspuns (pentru Violleta2022):

Da-i mail-ul tau poate te invita la nunta. Ha Ha Ha!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nimic.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Buna,

Dar ar trebui sa inteleaga acest lucru... nu este chiar ok sa procedeze asa. Ar trebui sa aiba mai multa incredere in tine.

Vorbeste cu el despre acest lucru, despre... orice simti ca trebuie spus. Este relatia ta, asa a ar trebui sa o faci asa cum vrei, pentru a te simti fericita.

Nu este vorba de acceptat, este vorba de inteles, de logica, de incredere. Spune-i ca nu te simti bine cand se intampla asta.

| Freya1 a răspuns:

Si eu sunt genul ala de persoana sincer laughing.
Eu nu imi fac prieteni asta e singura diferenta, iar de ai iubitului nu imi pasa atata timp cat nu ma obliga sa ii suport.Ca se ajuta unul pe altul la masina, ca se opresc la o cafea dimineata cand merg la lucru, sau se cheamă unul pe altul sa se ajute la ceva nu imi pasa atata timp cat nu intervin in relatia noastra, Iar eu nu sunt obligată să ii pup in fund.
Bine, acum poate la noi e si diferenta.Eu am 26 de ani, el 31 asa ca nu o sa ne vezi ieșind cu grupul seara prin parc sa facem traznai, sa facem bairam acasa unul la altul ca in adolescenta ca avem o varsta si o familie si poate de asta la noi functioneaza. Prieteniile la ani astea consta in a ne ajuta, a ne da un sfat, chestii de genul NU iesit prin cafenele, împărțit tigari pe la colțuri...etc.
Dar faza cu băieți, într-adevăr nu ti-o pot aproba.Nu sunt si nu o sa fiu niciodată de acord cu relațiile de prietenie intre băieți si fete atata timp cat ai o relație iar prietenia aia nu constă în tu cu iubitul tău să fiți prieteni cu el si iubita lui.
Orce om are o undă de gelozie in el, sau o temă indiferent daca e complexat, frustrat sau om normal.

| siriusblack98 a răspuns:

Nimic. Caracterul unui om nu îl poți schimba nici cu forța nici cu frumosul. Pentru că problema despre care vorbești se leagă în mod direct de caracterul lui.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Are complexe. E pampalau si vrea sa te indeparteze ca sa nu gasesti unul mai bun ca el.

| zilog a răspuns:

Inseamna ca nu vrea sa se casatoresca cu tine ci te are si pe tine printre multe altele
pentru ca el are mai multe oferte din acest motiv il cam doare in cot de tine
pentru ca daca ii pasa de tine era GELOS SI POSESIV

Dar il felicit pe tatal lui care i-a spus sa se folosesca de tine sa faca cu tine tot ce trebuie facut cu o femeie pentru ca doar nu o sa se insoare cu tine asa ca nu cumva sa se ia in gura cu tine ci sa iti vorbesca frumos sai sa obtina de la tine toate placerile trupesti pe care poti sa i-le oferi
apoi peste ani va mai vedea el
si eu m-as comporta identic daca as vrea de la una doar ce as putea vrea de la o gonflabila

| NotNamed a răspuns:

Sa il duci la psiholog. Cu vorba buna nu ai ce ii face, e in paranoia lui, pe scurt e persoana posesiva si geloasa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prea târziu dupa cativa ani.

| troleibuz a răspuns:

Iti irosesti viata langa asemenea om.

| badpanda a răspuns (pentru troleibuz):

Tu cauta-ti mai intai o iubita sau o prietena si doar atunci poti sa dai si sfaturi.

| Adrian5575 a răspuns:

Trebuie sa va intelegeti amandoi cu cine vreti sa faceti revelionul, nu sa faca el de capul lui si sa iti bage prietenii lui pe gat. Asta nu este o solutie. Daca nu ajungeti la o rezolvare care sa va impace pe amandoi, faceti revelionul singuri, o masa romantica, o cada plina cu petale de trandafiri, o noapte fierbinte etc.
Daca este orgolios nu iti va accepta niciodata prietenii, oricat de mult te-ar iubi.

| badpanda a răspuns:

Cred ca are dreptate.Deja mi se pare baiat bun ca nu te-a pus sa alegi intre prietenii tai si el.
Acum sunteti un cuplu,sunt ok prieteniile cu alte cupluri, prietenii tai nu au ce cauta in ecuatie.

| KR0NSTADT a răspuns:

Dă-i să fumeze niște MJ-uri. Poate ai noroc.

| al0o0o0 a răspuns:

1.Nu-l poti obliga sa se imprieteneasca cu ei sau sa ii placa de ei
2.Despre revelion trebuie sa vorbesti cu el.Comunicarea sta la baza unei relatii stabile.Trebuie sa ii spui concret ce te deranjeaza si de ce
3.Inteleg ca este gelos.Cel mai bine ar fi sa nu-ti mai aduci asa de mult in discutie prietenii baieti pana se obisnuieste cu ei
Nu stiu cati ani aveti, dar nu pare o relatie foarte matura, de aici si nenumaratele probleme

| Februar30 a răspuns:

Probabil prietenul tau nu e sigur pe masculinitatea lui, se simte inferior cand esti inconjurata de alti baieti. Se teme sa nu te cucereasca vreun alt baiat, chiar daca ii spui ca nu te atrag.
Nu te supara ca am scris asta, te rog. Sunt doar presupuneri, ca n-am de unde sti exact situatia. Nu vreau sa sune ca o critica happy

Cred ca o idee ar fi sa cunoasteti impreuna persoane noi, poate cupluri. Acele persoane vor deveni prietenii amandurora, nu doar ai tai, sau doar ai lui. Cine stie, poate se deschide usor la nou, poate iti accepta si prietenii tai vechi.

Am intalnit odata ceva asemanator. Lui nu ii placeau prietenii ei, pentru ca el era complexat de asepectul fizic, iar ceilalti baieti erau genul mai "atletici". Mai era o problema cu faptul ca ea avea in acei prieteni niste confidenti, care stiau tot, chiar si despre el... lui nu-i convenea chestia asta, ca niste oameni straini sa ii cunoasca lui intimitatile si defectele.

| Anonim2002222 a răspuns:

Nu prea poti face nimic in legatura cu chestia asta exista oameni cu traume din trecut despre care nu o sa vorbească niciodata lasa-l sa isi faca el curajul sa se împrietenească cu prietenii tai timpul rezolva multe probleme. Iar aceste "probleme" pe care el le vede la prietenii tai sunt paranoisme deoarece probabil el te considera mai buna decat ei