| hun7up a întrebat:

Sunt in clasa a-8a si sunt cam nehotarata in legatura cu liceul si profilul pe care sa-l aleg.Ma gandeam sa aleg profilul economic de la un liceu, dar parintii mei nu sunt de acord deoarece ei cred ca acel liceu nu este bun si ca nu o sa am multe optiuni pentru o facultate in viitor!(as dori facultatea finante-banci) Ei vor sa ma duc la un liceu care e cel mai bun, din cate se aude, si din oras si din judet dar acela nu are profilul economic.Am medii mari si sper ca si la examen media sa fie la fel de buna, dar nu stiu ce sa aleg, iar liceul care are profilul economic este al2lea pe oras.

6 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Intr-un fel,parintii au dreptate,pentru ca acolo vei face cu adevarat scoala,care-ti va asigura intrarea oriunde. Gandeste-te ca au fost destule cazuri,cand copiii si-au schimbat "obtiunea",in anul patru, trimestrul al doi-lea. Ce te faci, daca vei dori atunci sa mergi la teatru? Te va mai ajuta liceul economic?

| EmyliaSustineCampaniaTPUrevive a răspuns:

Ar trebui sa te gandesti bine inainte de a face acest pas.Ar trebui sa le explici parintilor tai unde doresti tu sa mergi. poate mai tarziu o sa iti para rau daca faci o alegere gresita.
Mult succes in continuare!

| BuBu_6079 a răspuns:

Aceeasi problema o aveam si eu pana am facut'o pe mama sa inteleaga ca eu ma voi duce 4 ani la scoala si nu ea! Fa ce iti place tie! sa se informeze mai mult parintii tai pentru ca la economic ai n posibilitatiwinkingbafta...si fa ce iti placewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva de genul eram si eu, nehotarata.Ma hotarasem in ultimul moment. Fa alegerea pe care o doresti tu, nu parintii tai. Daca nu iti place, degeaba te aflii acolo. Gandeste-te bine unde vrei si vei face alegerea cea buna pentru tine. Bafta!

| oupsydoupsy a răspuns:

Daca nu ii poti convinge pe parintii tai, du-te la chimie biologie ca acolo faci toate materiile si poti merge la aproape orice fac. dar daca vrei economie du-te la mate-info FUNDA?

| nonamedeea a răspuns:

Daca nu reusesti sa o scoti la capat cu parintii tai si spui ca vrei la facultatea de finante banci, mergi la mate-info. Dar nu se stie, poate pe parcursul liceului te vei razgandi in legatura cu facultatea.