| Lorena_Lorena_1997 a întrebat:

Sunt intr-o situație foarte ciudata..eu și iubitul meu vom avea nunta la vara, nu ne-am mutat încă impreuna, iar el se duce foarte des la fratele lui, care e căsătorit, rămâne foarte des peste noapte acolo. Ceea ce ma supara este ca nu tine cont de mine, dacă sunt de acord sa doarma acolo, zice ca nu i se pare normal sa îmi ceara mie voie. Însă eu consider ca odată ce suntem logodiți nu mai suntem pe cont propriu, fiecare are datoria sa ceara părerea celuilalt. Totuși, urmează sa ne căsătorim, nu mi se pare normal ca și atunci sa plece de acasă când are el chef. Sunt multe situații in care ne tot certam din cauza asta. Help please, sunt eu prea nebuna? Nu as vrea sa fie greseala la mine, îmi puteți spune voi ce părere aveți, cum ar trebui sa acționez ca sa avem o relație și o viitoare căsnicie frumoasa. Mulțumesc! Dau fundița celui mai bun răspuns!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| flixbuster a răspuns:

Teoretic, abordarea ta este corecta: odata ce esti in cuplu se presupune ca iti mai infranezi pornirile egoiste de dragul celuilalt. Chiar daca "pierzi" putin ca nu mai faci tot ce vrei, "castigi" mult mai mult din relatia cu celalalt.

Problema este ca teoria nu e totuna cu practica. In fiecare relatie se discuta si agreeaza de comun acord ca se face si ce nu se face. Daca unul vrea sa fie liber ca pasarea cerului iar pe celalalt aceasta il face sa se simta prost, nu e chiar o relatie reusita.

Asadar nu esti nebuna (si nici el) dar aveti asteptari diferite de la relatia voastra. Ar trebui sa stati de vorba mai serios inainte de casatorie ca dupa aceea este mai dureros.

True story: realatie de un an, mare love, casatorie, nunta, mutat impreuna (inainte nu locuisera deloc impreuna). Final (nefericit): divort dupa (doar) o luna.

Morala: mutati-va rapid impreuna ca daca nu merge sa va despartiti inainte de casatorie si nu dupa. Daca merge, "furati startul" cu jumate de an. E win - win.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este in nici un caz situatia sa iti ceara acordul sau acceptul. Sigur, trebuei sa te anunte, dar cu siguranta tu nu ai cum sa iti permiti sa nu il sustii. E un adult, face ce vrea cu viata lui. da, trebuie sa tineti cont unul de altul, in sensul ca fiecare trebuie sa il sustina pe celalalt neconditionat. Fiecare dintre voi trebuie sa poata pleca si veni acasa cand vrea, are nevoie sau are chef. Iar celalalt nu ii poate interzice niciodata si nici nu poate face comentarii neadecvate. Important este ca el sa aleaga sa stea cu tine, nu sa ii impui. Intr-o casnicie frumoasa nu exista nici o interdictie, fiecare face numai si numai ce vrea, dar fiecare vrea sa ii faca pe plac celuilalt si incearca sa ii ghiceasca gandurile. Dar poate tu ai comentat vreodata, ti-a scapat vreo privire sau vreo grimasa de dezacord, caz in care el s-a simtit foarte jignit si acum o face special, ca pedeapsa pentru gestul tau.

| Georgiana05 a răspuns:

Dacă locuiți împreună și el merge să doarmă la fratele lui, atunci da, e o problemă. Dar din moment ce nu e așa, ce anume te deranjează? Nu are voie să facă nici asta? Nu e ca și cum ar ieși la chefuri și nu ar avea treabă de părerea ta. Ai grijă, să nu dai în cealaltă extremă tot reproșându-i.

| Freya1 a răspuns:

Eu cand ii aud pe uni ca spun "pfff nu ai tu ce sa ii faci poate sa plece unde vrea cad vrea si sa vina la fel " e o prostie hellau sunteti un cuplu o data ce ai o relatie nu dormi pe unde apuci cand vrei si cu cine vrei asta e clar.
Are si fratele lui o familie si poate nici la nevasta lui nu ii pica asa bine sau poate ei ii pica cel mai bine cine stie ca apropierea asta e putin cam prea ciudata si cred ca ar trebui sa tina cont de ce vorbesti si tu ca cu tine face copii si casa nu cu fratele, prietenul sau mai stiu eu cine.
El vrea nunta dar nu s-a mutat cu tine si doarme unde vrea muschiul lui doar acasa sau cu tine nu nu mi se pare normal.

| Kogaion a răspuns:

Daca varsta este cea din username, nu ti se pare ca e totusi cam devreme sa te mariti la 20-21 de ani? Mai ales ca voi nu locuiti impreuna, se pare ca inca nu aveti incredere 100% unul in celalalt, nu vreau sa te sperii sau ceva, dar decat sa te mariti si peste cateva luni/ani sa divortezi mai bine nu o mai faci, nu de alta, dar nu da frumos la o doamna sa zici ca a trecut prin niste divorturihappy

Răspuns utilizator avertizat
| labis a răspuns:

Nu conteaza ce zice x sau y, conteaza ce esti tu in stare sa accepti si ce nu.tu o sa te mariti cu el. faptul ca intrebi astfel de chestii, denota ca nu prea stii cu ce se mananca o relatie.

| Postolache_Larisa_2001 a răspuns:

Trebuie să discutați serios și să vă spuneti unul altuia ce asteptări aveti din relatia voastra..pentru că trebuie să o luți destul de serios, vă veți casatori si aceste nemulțumiri de acum se pot înrautati mai tarziu devenind chiar certuri.
Și un un sfat nu fii chiar atat de geloasa, fii mai intai sigura de ceea ce sti!
Succes in continuare