| MeGustaSiempreTu a întrebat:

Acum este saptamana altfel si se fac tor felul de excursii.Si miercuri avem o excursie si as vrea sa o conving pe mama sa ma lase sa raman peste noapte la prietenul meu ( am 16 ani, am mai ramas la el de 2 ori pana acum, parintii se stiu). Problema este ca mama e gen anii 50' adica nu ma lasa sa ies si ma pune sa fiu la 4 in casa in weekend ( am doar note mari, nu beau nu fumez)..Si nu pot sa o inteleg. Daca era tata ma lasa imediat, pentru ca are incredere in el.Plus ca plecarea in excursie este la ora 5 dimineata si el sta mai aproape de liceu decat stau eu.
Deci cum as putea sa o conving pe mama sa ma lase? Dau funda pentru cel mai bun raspuns kiss

Răspuns Câştigător
| Beatrice_Ivy_1996 a răspuns:

Buna! Mama ta isi face doar griji pentru tine crede-ma nu iti vrea raul. Esti copilul ei si simte nevoia sa te protejeze, pentru ea vei fi mereu copilasul ei. Discuta cu ea nu cred ca nu va intelege daca o rogi frumos si daca ii promiti ca nu vei face nimic cere-i sa aiba incredere in tine, spune-i ca nu am dezamagit-o niciodata si ca mereu ai fost un copil bun care nu i-a creat probleme. Poti chiar sa-l pui pe prietenul tau sa discute cu ea din moment ce ai spus ca parintii se cunosc, pana la urma este o excursie organizata de scoala nu vad ce ar putea fi rau in asta, mai ales daca el sta in apropierea liceului tau. Sper ca mama ta sa inteleaga. Multa bafta si distractie placuta in excursie! :*

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Urat si lipsa de bun simt din partea unei fete de 16 ani sa petreaca noapte la un baiata acasa. Nu tine nici de anii 50 nici de anii 2000, tine de buna crestere si de lucruri potrivite si nepotrivite varstei tale

| MeGustaSiempreTu explică (pentru suntserios):

Nu mi se pare nimic neadecvat varstei mele.Nu dorm cu el in acelasi pat ci cu sora lui pentru ca asa vor parintii lui si eu accept asta.Ideea este ca mama nu prea este de acord pentru ca nu vrea sa deranjez.Si crede-ma ca tine de anii 50 pentru ca mama are aproape 60 de ani.Adica am numai note de 9 si 10 la liceu, si nu am iesit niciodata din cuvantul ei, chiar daca mi-a displacut.

| Prezidentul a răspuns:

Faci ce vrei, ca doar e viata ta.

| Quassaar a răspuns:

Si puștoaica mea are tot 16 ani, dar nu cred și-ar dori acest lucru..sa rămână la iubitul ei. Mi se pare ca lucrurile avansează prea repede pentru vârstă voastra. Împingeți bunul simt la limita si va plângeți ca părinții au concepții învechite. Îmi doresc din suflet ca atunci când vei avea o fata sa-ti faca la fel. Vei ajunge in postura părinților din anii 50.