| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani (sunt baiat) si vreau sa va spun ca nu imi mai suport parintii! M-am saturat sa ii asist zi de zi la certurile lor. M-am saturat sa ii aud cum se injura unul pe celalalt. De cand ma stiu ei se cearta. Inca de cand eram mic (vreo 6-7 ani, poate mai putin) imi amintesc ca tata a vrut sa o omoare pe mama, a batut-o, dupa care ea a fugit din casa, el a luat un cutit cu maner galben din sertar si a plecat dupa ea. Nu a omorat-o (nu stiu ce s-a intamplat afara, eu stateam in casa si plangeam), dar pentru mine asta a fost o experienta neplacuta.
Tata obisnuia sa bea foarte mult. Si-a cumparat acum vreo 6 ani motocicleta. S-a imbatat si a cazut intr-un sant si si-a rupt mandibula sau ceva de genul [a fost operat (i-a fost legata gura cu sarma)], peste cativa ani si-a luat masina cu care a facut accident (tot beat), a vandut calul si si-a mai luat o masina cu care a facut accident (bineinteles tot beat) - s-a ciocnit de o alta masina care circula regulamentar, fata care era la volan a intrat in spital, la fel si un prieten de-al sau, care era in dreapta si s-a izbit cu capul de parbriz. Fata nu a patit nimic grav, a doua zi a iesit din spital (nu stiu de ce a fost dusa la spital), insa prietenul sau si-a spart capul si a fost bandajat.I-a dat masina acelei fete drept despagubire. A intrat in inchisoare pentru conducere fara permis sub influenta alcoolului cu o pedeaspsa de 5 ani si 3 luni, dar a stat 2 ani jumate (tin sa mentionez ca un prieten de-al lui era pe post de sofer, masina o folosea ca sa mearga la munca, dar in seara aia a condus el). Mama facea curatenie femeilor care o chemau si asa mergeam la el la vizita, ii trimiteam pachet in fiecare luna si vorbeam la telefon aproape in fiecare zi. Acum vreo 3 luni a fost eliberat si in fiecare zi se cearta. Nu mai bea asa ca inainte, dar tot se cearta. Mama are gura foarte "mare", nu iti poti imagina ce tare țipă. Ii reproseaza mereu ca ea muncea ca sa ii trimita bani si pachet si ca niciun prieten de-al lui nici macar nu a intrebat de el, etc. Tata e foarte gelos si cand se cearta spune ca e curva, ca a fost la traseu ca sa faca bani, etc. Chestiile astea nu sunt adevarate, insa o deranjeaza foarte mult. Mama nu-l mai suporta, cand o atinge tipa la el, cand o intreaba ceva tace, o mai intreaba o data, tipa la el, cand o suna tipa... mereu a fost asa, mereu a avut gura mare, nu se putea abtine. Si la mine si la fratele meu mai mic (9 ani) tipa mereu si ne injura cand era nervoasa. Tata ne spune mereu ca ne iubeste, insa mama e mai rece si mai emotiva si nu isi poate controla nervii. De multe ori imi spuneam ca mai bine nu existam, ma intrebam cu ce am gresit asa de tare incat sa fiu nevoit sa asist la certurile lor. M-am saturat sa-i aud cum tipa unul la celalalt. Din cauza lor sunt mereu nervos, am ajuns sa tip si eu la fratele meu din nimicuri. Cateodata imi spune ca si eu sunt la fel ca ei. Eu nu imi doresc sa fiu ca ei. De multe ori ma bucur cand sunt singur in casa. Dar si atunci ma gandesc la ei si plang de nervi si ii injur in gand ceva gen:"Sa va ia dracu' de handicapati, abia astept sa scap de voi". Stiu, nu e bine ca fac asta, dar nu ma pot abtine. Si da, plang desi sunt baiat. E modul meu de a ma descarca si nu ma puteti judeca pentru asta. Daca as fi avut prieteni, m-as fi descarcat lor, dar din pacate nu am, asa ca va cer sfatul voua. Ei imi spun ca sunt mare si inteleg ce se intampla, dar nu inteleg nimic, nu inteleg de ce ar face cineva lucrurile astea. Stiu ca nu pot sa fac nimic pentru a-i opri, dar poate exista o solutie. M-as fi gandit la psiholog, dar locuiesc intr-un orasel mic la vreo 60 km de Brasov. Nu stiu niciun psiholog aici, decat psihologul liceului, dar e inutil. Exista vreo sansa sau sunt nevoit sa le ascult certurile?

Răspuns Câştigător
| AlinMutra a răspuns:

Pur și simplu poți sa pleci în din casa când încep sa se certe. Chiar nu știu ce sa zic exact la câte ai spus tu este cam nasoala situația. Sunt părinți tai, dar ar trebui sa fi puțin mai indiferent, sa nu te mai încarci tu cu certurile lor. Căutați un job part-time, muncește sa iti faci banul tău sa poți ieși undeva la un suc ceva... ușor, ușor sa nu mai depinzi de ei și la 18 ani dacă ai destul tupeu sa poți sa iti iei viața în propriile mâini. Mai mult nu știu ce sa mai zic. Mă găsești pe Facebook, Alin Mutră... Dacă vrei sa mai spui ceva. Ai grija.

1 răspuns:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!