| anonim_4396 a întrebat:

Parintii mei se cearta mereu,certurile pornesc mereu de la chestii banale,nesemnificative,dar iau o intorsatura destul de aiurea(se ajunge chiar si la violenta)m-am saturat ca mereu sa aud certuri, sa ma faca mereu tata de ras oriunde s-ar duce fiindca(bea)si e foarte violent cand e beat si nu numai.M-am saturat sa o vad pe mama suferind in continuu, din cauza lui.Pe el nu-l intereseaza nimic,nici macar unicul copil al lui adica eu,e neimportant pentru el,ba chiar aseara a facut ditamai panarama de fata cu matusa mea,si a luat cutitul ca sa o omoare pe mama,mie mi-a fost frica(am trecut prin ditamai socul)si am inceput sa tremur in continuu,si mi-a amortit mana dreapta,piciorul drept,si ameteam foarte tare, iar lui nu-i pasa, ba mai mult a spus"CA CE...LASA SA MOARA,CA ORI MOARE CINEVA IMPORTANT"acest lucru l-a spus despre mine,fiica lui! Vreau sfaturi in privinta asta,vreau sa scap de tot,sa nu mai aud nimic, sa fiu linistita, m-am saturat de 17 ani de violenta intre el si mama atat fizic cat si verbal! Dau FUNDAhappy

Răspuns Câştigător
| Sasha203 a răspuns:

WOW, ce povestesti tu este foarte grav. trebuie sa stii ca in toate familiile exista certuri si neintelegeri dar toate trebuie sa aiba o limita. Cunosc si eu niste cazuri similare si nici nu imi pot inchipui prin ce treci. Dupa parerea mea, aceasta problema se poate rezolva doar prin divort, oricat ai suna la politie.ei nu pot face nimic, pot doar sa-i tot dea amezi pe care daca nu le plateste, mama ta va trebui s-o faca...Bautura distruge oamenii, atat fizic cat si psihic, e foarte trist. Si eu am 17 ani si doamne...nu as rezista sa aud astfel de cuvinte sau sa vad astfel de scene, e traumatizant, imi pare rau pentru tine happy Sper sa se rezolve treburile cumva! Ai speranta ca vor veni si vremuri bune!

| ahgogogo a răspuns (pentru Sasha203):

Da,stiu ca e foarte grav, si imi este frica sa nu ma afecteze si pe mine din punct de vedere emotional pe viitor toate certurile dintre ei 2, pur si simplu sunt cu moralul la pamant de mult timp si nimeni nu ma poate ajuta sa mi-l ridic inapoi decat timpul si linistea! Si in legatura cu divortul e mai complicat, parintii mei au fost plecati impreuna intr-o tara straina, si acum mama s-a stabilit in tara de vreo 5 ani si tata a ramas in continuare acolo, parintii mei au facut o ditamai casa si acum mama se gandeste ca daca divorteaza se imparte casa si iti dai seama se distruge toata munca ei de 12 ani, si se mai gandesti si ce va zice lumea desi eu ii spun ca nu ma intereseaza ce zice lumea din jurul meu, ca nu trebuie sa treaiasca cu o asemenea persoana doar de dragul lumii!

| Sasha203 a răspuns (pentru ahgogogo):

Stiu un caz similar in care tatal le aneninta pe fete si pe sotia lui ca le omoara si nu stiu stiu ce....si l-au dat la politie de multe ori si din aceasta cauza, cand a fost vorba de partaj casa le-a ramas lor. daca are antecedente nici nu se pune problema.

LASATI LUMEA! lumea o sa vorbeasca mereu. Gura lumii nu o poti orpi. Si ca sa scapi de depresie iti sugerez sa vorbestui cu cineva. E mult mai usor asa, spui tot ce ai pe suflet chiar daca persoana respectiva nu te poate ajuta foarte mult, macar iti eliberezi sufletul.

E foarte greu sa traiesti cu asemenea lucruri in minte si ai grija ca nu cumva pe viitor sa platesti scump pentru toate certurile din familie, pentru ca mai usor ii este unui om matur sa inteleaga si sa treaca peste, decat unui "copil" care nu stie inca ce e viata!

9 răspunsuri:
| LolaLollita a răspuns:

Cred ca mama ta suporta astea de dragul tau, caci pana la urma, el iti este tata. Vorbeste cu ea, spune-i ca te afecteaza. Daca poti, mutati-va amandoua undeva.

| ahgogogo a răspuns (pentru LolaLollita):

Da stiu ca mama suporta atatea certuri din cauza mea si ea incearca sa ajunga la o intelegere cu tatal meu, incearca sa-l calmeze dar de obicei nu dureaza prea mult momentele de liniste dintre cei 2.Alteori eu cred ca tatal meu are probleme psihice fiindca cand bea si face scandal aduce infernul pe pamant la propriu si la figurat, dar a 2-a zi, parca nimic nu s-a intamplat, vine vorbeste cu mine de parca eu si cu mama suntem proaste si uitam ceea ce a facut cu o zi in urma!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci vorbeste cu mama ta explica-i ce face ( sunt sigura ca ai incercat )
17 ani de violenta intre ei si mama ta are rabdare
unicul lucru ori sa ajunga la un compromis sau daca nu... mai bine ca divortul nimic nu va ajuta.
in familia mea au fost si asa cazuri si din cite am inteles sau implicat si bunicii din partea mamei, 5 ani de rabdare si apoi divort ...acum in familie este pace.( ei poate sunt niste mici certuri ). incercati sa va duceti pentru citeva zile poate de acasa cu mama ta
imi pare rau ca bautura strica asa de tare oamenii.sadsad

| ahgogogo a răspuns (pentru anonim_4396):

E mai complicata situatia,chiar si din privinta divortului,tata e foarte gelos si multe multe alte chestii, are mai multe defecte decat calitati, am incercat sa-i explic mamei mele ca eu daca eram in locul ei divortam demult dar mereu sterge cu buretele ceea cei face el, faza e ca nu o uraste doar pe mama, ma uraste in aceeeasi masura si pe mine si nu stiu de ce! Omul asta cred ca nu se iubeste nici pe el.Eu la anul implinesc 18 ani, si a incercat sa-i explice mama ca trebuie sa-mi faca si mie majorat, sa dau si eu de un carnet si asa mai departe dar omul e nepasator nu-i pasa de nimic, il doare drept in cot ca la anul trebuie trebuie si eu sa dau la o facultate si imi trebuie bani! Omului ii pasa doar sa ii fie lui bine!

| emy100 a răspuns:

Dai o ciomaga in cap lu tactu si sa bage maicata fivort.

| ahgogogo a răspuns (pentru emy100):

Nu pot sa ii dau o ciomaga peste cap ca primesc inapoi zece!

| emy100 a răspuns:

Te-ai gandit sa suni la politie? Sincer eu in locul tau il bateam.Eu te sfatuiesc sa suni la politie si si apoi mama ta va divorta si veti fi fericiti.