| anonim_4396 a întrebat:

am nevoie de parerea voastra.Eu si fratele meu niciodata nu ne-am inteles bine,
intodeauna el se gandea numai la propria persoana si la prietenii si femeile lui.Primul lui
job la avut la 30 de ani pana atunci fiind intretinut de familie, eu niciodata nu am avut jucarii,
dulciuri, haine etc.pentru ca nu ajungeau banii.El fiind tinut pe mancare, bautura, tigari etc.ca
apoi sa primeasca o garsoniera in centru, mosteniere de la bunicul nostru.Toate cheltuielile
erau,,bineinteles"platite tot de familie ca de...el de unde.El tot timpul si-a batut joc de oameni,
atunci cand in sfarsit sa tinut de un job si s-a asezat la casa lui,tatal nostru a decedat noi
ramanand intr-o situatie financiara destul de precara,de abia aveam ce sa mancam si ne tineam
din datorii in datorii,in timp ce el acum o ducea bine(bravo lui dar...)venea la noi si ne facea in
ciuda ca el are frigiderul plin, ca el stie sa manevreze banii, ca mananca numai carne etc.in timp
ce noi aveam frigiderul gol, mancam carne o data pe luna iar banii...toti se duceau pe datorii si
plata utilitatilor.Noi lui nu indrazneam sa ii cerem nimic pentru ca de cateva ori cand i-am cerut
si ne-a dat, dupa o luna spunea sa ii dam bani pe ce ne-a dat si daca ziceam ca nu avem facea
scandal iar de frica ne duceam sa imprumutam de la vecini.In urma cu cativa ani eu am avut
un accident si am ramas imobilizata la pat, aparent ii parea rau dar dadea telefon o data la cateva
luni sa intrebe ce fac, nici macar telefon de ziua mea nu imi dadea.Sotia lui a plecat de curand
in Anglia lasandu-l pe el acasa cu baiatul lui.Pentru ca nu avea cum sa lucreze, sa stea cu copilul
si sa se duca sa bea, a angajat o femeie.Sotia lui trimitea bani pentru cheltuielile casei, pentru copil,
pentru mancare plus pentru femeie dar niciodata nu ii ajungeau banii desi si el avea salar,
drept urmare de multe ori nu ii dadea salarul femei, iar pentru ca ii era mila de copil si
credea minciunile lui (gen nu mi-a trimis sotia bani desi ii trimitea)femeia lasa
de la ea.Cand femeia sa imbolnavit si avea nevoie urgenta de bani, fratele meu nu i-a dat iar
femeia a intarziat cu analizele si tratamentul, drept urmare cand a inceput tratamentul a fost
prea tarziu...Cat timp acea femeie a avut grija de copil a fost jignita si umilita in ultimul hal iar
daca noi spuneam ceva el sarea la scandal la noi. Datorita scandalurilor si jignirilor sotia lui
a divortat iar copilul acum sta la parintii ei,chiar si asa ea ii trimite bani pentru utilitati! Acum
un an el a facut AVC, si are dificultati cand isi misca piciorul si mana, dar se deplaseaza.Toata
lumea a incercat sa il bage la handicap si pensionare de boala dar de fiecare data cand i se
pregatesc actele el refuza sa se mai duca sa le finalizeze, dar in schimb se plange ca nimeni
nu il ajuta si ca nu are bani de mancare.Isi fraiereste fosta sotie pentru a ii trimite mai multi bani,
isi fraiereste prietenii sa ii mai de-a cate ceva si nu vrea sa ia medicamente si sa se opreasca
din bautura.Toata lumea a inceput sa il lase balta pentru ca ne jigneste pe toti in ultimul hal,
eu sunt la pat,mama e bolnava, prietenii au vietiile lor toti ne-am saturat de jigniri si
sa ajutam fara ca el sa isi dea macar cel mai mic interes. Daca boala i-ar fi afectat si capul
(adica nu ar judeca normal)atunci cum il duce capul sa fraiereasca oameni sau
sa se comporte frumos pana obtine lucrul dorit? timp de o luna s-a prefacut ca nu se poate misca
deloc iar dupa ce fosta sotia a plecat s-a deplasat(greu e adevar dar s-a deplasat la prieteni la
baut, acum cateva zile la telefon cand i-am spus sa nu
mai bea ca se nenoroceste mai tare si-a bagat ....in gura mea si a mamei si ne-a inchis telefonul.
Acum de sarbatori nici nu vrem sa mai auzit de el dar in acelasi timp am si o mica parere de rau...
stiu ca poate sunt fraiera...Multi veti spune ca,, sunt sarbatorile trebuie sa iertam si ajutam"dar el
cand stia ca are o sora la pat si o mama bolnava si nici macar nu dadea un telefon sa intrebe
daca mai traim sau avem paine, cum era? imi cer scuze ca am scris atatea dar am nevoie de
parerea voastra plus simteam nevoia sa ma descarc...

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

El nu v-a ajutat nici voi sa nu mai fiti cu gandul la el, a ajuns boschetar la domiciliu mai e putin si il trimite in iad Dumnezeu

| anonimg a răspuns:

"La oameni lucrul acesta este cu neputinta, dar la Dumnezeu toate lucrurile sunt cu putinta." (Matei.19:26) Te-ai gandit vreodata la cuvantul acesta? Dumnezeu doreste ca toti oamenii sa fie fericiti -si culmea ironiei- indiferent prin ce greutati trecem. Cum se poate face lucrul acesta!? Raspunsul se gaseste in prima fraza: numai Dumnezeu poate sa faca asta. Nu exista nici-un caz fara speranta. Da-mi voie sa iti spun ca este obligatia, este o datorie a noastra a oamenilor ca sa ne impartasim viata cu Dumnezeu. Noi suntem dependenti de El. Si viata fara El este ceea ce traiesti tu si deasemeni 90% din populatia globului.
Indiferent de starea sociala, materiala, bogati sau saraci, toti suntem datori sa avem o relatie vie cu Dumnezeu.
Ia uite ce spune Biblia: "Caile lui Dumnezeu sunt desavarsite, cuvantul Domnului este incercat: El este un scut pentru toti cei ce alearga la El." (Psalm.18:30) Ce trebuie sa facem este sa alergam la Dumnezeu, la Cuvantul Lui -adica Biblia. Da, Cuvantul lui Dumnezeu este incercat si pot spune lucrul acesta numai aceia carora Dumnezeu le-a luat orice sprijin pamantesc pentru ca sa invete sa se sprijineasca pe El, si care s-au sprijit pe El.
O viata intreaga ai fost afectata de relatia cu familia; lucrul acesta se datoreaza faptului ca ai neglijat relatia cu Dumnezeu. Este timpul ca sa iti stabilesti prioritatile in viata si sa Il cauti pe Dumnezeu -sa rezolvi mai intai relatia cu El, si apoi se va rezolva si conflictul care exista in familie, dupa cum este scris: "Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu si neprihanirea Lui, si toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra." (Matei.6:33) Crezi tu lucrul acesta? Este timpul ca sa pui si tu Cuvantul lui Dumnezeu la incercare; este timpul sa te sprijinesti pe fagaduinta aceasta a lui Dumnezeu. El nu va da gres niciodata. Bunul nostru Tata ceresc ii invita pe toti oamenii sa se sprijineasca pe El. "Veniti la Mine, toti cei truditi si impovarati, si Eu va voi da odihna." (Matei.11:28) El te asteapta si pe tine. Vei raspunde invitatiei Lui? El vrea sa se nasca si in inima ta; Il vei lasa tu oare? Prezenta Sa in inima ta va aduce cu Sine pace, liniste si incredere. Si toate celelalte le vei primi pe deasupra: il vei putea iubi astfel in mod natural pe fratele tau si vei dori ca sa aduci bucurie in sufletul lui, si de asemenea si o motivatie puternica pentru a avea o viata sanatoasa -fizica si spirituala.
Nu mai sta pe ganduri. Pune genunchiul jos si spune-I lui Dumnezeu tot ce ai pe suflet. Cauta sa-L cunosti pe Dumnezeu cu adevarat, si nu asa cum Il cunoaste lumea -de la distanta, fara sa aiba o legatura de dragoste cu El.
Iti recomand o carte foarte frumoasa: "Calea catre Hristos" pe care o vei gasi aici: http://www.adventist.ro/index/materiale-de-studiu/e-books.html
Sarbatori fericite cu adevarat!

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Iti multumesc pentru gandurile si parerile tale dar tin sa te contrazic. Poate nu sunt cea mai credicioasa persoana dar in mod sigur cred in Dumnezeu, poate nu sunt genul de om care ofera foarte multe sanse dar unui om i-am oferit mai multe sanse decat am oferit oricarui al om.Tin sa iti aduc aminte ca pana si Dumnezeu la un moment dat s-a saturat si i-a spus lui Noe sa faca o barca pentru ca in curand va veni vijelia iar oamenii au fost pedepsiti pentru greselile lor.Sa nu zic ca unii se duc,, sus''altii,, jos''ceea ce arata inca o data faptul ca
Dumnezeu iarta pana la un moment dat.Asa ca daca eu tot cred in El, dau sanse pentru ca El asa m-a invatat, iert pentru ca El asa m-a invatat, iubesc pentru ca el asa m-a invatat, nu crezi ca ar trebui si la mine sa fie o limita?

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu privesti prea mult la fratele tau. Viata ta se invarte in jurul lui: daca lui ii este bine este bine si la tine; daca lui nu-i convine ceva te afecteaza si pe tine; si lucrul acesta nu este bun.
Am si eu frati: dar fiecare avem viata noastra. De la 17 ani ma intretin singur. Si daca eu m-as imbolnavi n-as accepta sa fiu o povara pentru ei. Si invers: daca vreunul dintre ei s-ar imbolnavi, n-as accepta ca sa fie o povara pentru mine. Daca nu vrea sa se faca bine, aceasta este o alegere personala si eu nu mi-as bate capul cu problema aceasta. Noi trebuie sa-i ajutam pe oameni ca ei sa se poata ajuta; doar nu o sa-i caram in spinare o viata intreaga. Daca cineva nu isi arata dorinta ca vrea sa se refaca -dupa un timp acesta trebuie lasat sa se descurce singur.
In ce priveste iertarea, la Dumnezeu nu exista limita. Noi trebuie sa spunem: daca ofer sansa, daca iert sau daca iubesc, o fac pentru ca El mi-a oferit mai intai sansa, pentru ca El m-a iertat, pentru ca El m-a iubit, si nu doar pentru ca El m-a invatat. Eu nu inteleg la ce fel de limita te referi tu.iertarea nu trebuie sa aiba limite.
-De cate ori trebuie sa iertam pe zi?, intreba Petru pe Domnul Hristos. Raspunsul a fost de 70 de ori cate 7. Adica de 490 de ori/zi. Mai concret, intotdeauna.
In ce priveste credinta, nu este suficient doar sa credem in Dumnezeu, sa credem ca El ne ajuta. Noi trebuie sa ne incredem in El. Si credinta aceasta aduce cu sine pace deplina. Multi oameni cred in Dumnezeu; dar cati dintre acestia au si pace? cati dintre ei Il au pe Domnul Hristos in inimile lor? Aici este diferenta.
"Am scris atatea dar am nevoie de parerea voastra plus simteam nevoia sa ma descarc..." Adevarata credinta in Dumnezeu va aduce cerul in inima. Este bine ca ai scris aici, si ai facut ca astfel povara ta sa fie mai usoara impartasind-o cu noi. Dar povara ta ar fi luata cu totul de Dumnezeu daca ai pune-o la picioarele Lui in rugaciune. El doreste sa faci lucrul acesta mai mult decat iti doresti tu. Poverile vietii acesteia sunt mult prea mari pentru noi. Nu te mai lupta singura cu ele, asa cum facem cei mai multi dintre noi. El este un prieten de nadejde care nu a dezamagit pe nimeni niciodata.

| danay72 a răspuns:

Imi pare rau de situatia ta, faptul ca vorbesti despre el, inseamna ca tii la el, dar e normal sa fii revoltata de modul in care se comporta.Tu straduieste-te sa fii bine si important e sa nu ai resentimente fata de el.Dar, in acelasi timp e bine ca nu incurajezi comportamentul pe care il are.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi unele articole care sa te ajute.Mult success si fii puternica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E urat sa tii la cineva si acel cineva sa nu ii pese daca mai traiesti sau nu..Si in plus vorba aia se intoarce roata..Incercati sa va impacati..Imi pare rau pentru tot sincer

| frostxtq a răspuns:

El este un om distrus, un nenorocit nerecunoscator si las. Nu a fost in stare sa aiba un job, nu a fost in stare sa isi pastreze familia de sange langa el, nu a fost in stare sa aiba grija de propriul copil, sa isi pastreze sotia. E un om inutil. Un om care nu aduce nimic bun in viata nimanui, nici macar in a lui nu are niciun rost pe lumea asta.
Ti-e frate insa si un necunoscut se comporta mai frumos cu tine si cu mama ta decat el.
Imi pare rau sa vad ca exista povesti atat de triste, mi-ar placea sa va pot ajuta cumva.

| MidnightR a răspuns:

Si-a ales propria cale de la inceput.Nu vad de ce ar trebui sa simpatizezi cu el dupa tot ce v-a facut.Si-a batut joc de voi fiind constient de acest fapt.El a ales sa va alunge din viata lui deci de ce ma rog sa nu tii cont de decizia lui.
Si asta ca "sunt sarbatorile trebuie sa iertam si ajutam" nu se aplica in lumea in care traim. Daca ierti si ajuti probabil vei fi folosita si luata de fraiera din noua.Eu zic ca pana nu vine in genunchi la usa ta sa isi ceara iertarea pentru tot ce v-a facut sa nu il mai bagi in seama.
A si pups2002 ce s-a intamplat aici nu e cearta; a trecut de mult de stadiul de cearta din momentul in care a inceput sa isi ia in deradere familia si prietenii.

| anonim_4396 explică (pentru MidnightR):

Niciodata nu isi va cere scuze pentru ca el niciodata nu recunoaste ca a gresit.In momentul in care nu rezolvat ultimele
acte pentru pensionari a fost vina noastra pentru ca ba nu i-am adus noi aminte, ba ca nu avea cum sa ajunga acolo(desi i-au fost trimisi bani, bani pe care i-a baut).Pe fosta lui nevasta cand era in tara(si era sanatos)a batut-o si a dat-o afara pentru ca avea nevoie de putina liniste, de mai multe ori. Dupa ce a plecat a continuat sa trimita bani iar dupa ce au divortat ea continua sa ii plateasca utilitatile desi din cu..va nu o scoate si sa i-o s..ga(injuraturile lui preferate).Eu si mama am incercat sa il ajutam din putinul nostru ca de...sa lasam de la noi.Fosta sotie se ocupa de toate cheltuielile in afara de lumina iar noi plateam lumina iar daca de obicei venea la lumina 150 lei de cand platim noi vine 200/250 lei...ca sa zica un prieten de-a lui ca bate joc de lumina.Iar cand i-am spus ca nu ii mai platim lumina si-a bagat in noi si a zis ca lasa a ii plateste fosta sotie ca o vrajeste el cumva

| MidnightR a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai descris omul de cea mai joasa speta.

| anonim_4396 explică (pentru MidnightR):

Si cand ma gandesc ca am facut doar un scurt rezumat...pe mama o critica la,,prietenii''care inca il mai suporta, si spune ca nu il mai ajuta si ca nu vrea sa mai vorbesca cu el dar uita sa mentioneze ca pe ea o jigneste mai urat decat pe mine, ca a umilit-o iar cand un prieten de-a lui o ducea rau cu banii fratele meu cel,, bun''i-a spus sa se de-a la mama poate asa o fraiereste si il ajuta cu ceva. Oricum mama nu pica in plasa dar gestul si gandurea...sau cand mai aveam in casa de mancare doar niste cartofi prajiti si el de nervi ca nu ii dadea de bani de baut a aruncat cartofi pe jos iar mama plangea pentru ca la ambele ne era foame si nu mai aveam alti cartofi, da asta a fost acum ceva timp dar unele rani nu se vindeca niciodata

| Pups2002 a răspuns:

Impacativa ca nu e bine sa va certati... Eu am o sora geamana cu care ma cert mereu si mama ne zice mereu ......Nu va mai certati ca nu e bine in viata cand o sa ai nevoie de ajutor nu o sa vina prieteni ci fratele sau sora

| anonim_4396 explică (pentru Pups2002):

El niciodata nu m-a ajutat iar eu intodeauna l-am ajutat.eu fiind imobilizata i-am trimis bani el fiind sanatos iar dupa ce s-a facut cu bani ma jignit in ultimul hal drept multumire.Toti l-am RUGAT sa rezolve cu actele(mai trebuia o semnatura), cand se plangea ca nu are bani iar el si-a bagat ...in gura noastra si ne-a zis sa il lasam in pace iar a doua zi iar se plangea ca nu are bani si ca nimeni nu il ajuta.Cum poti sa te intelegi cu un om care tot timpul de jigneste? sau ii dam telefon sa il intrebam ce mai face, cum se simte etc.si ne inchide telefonul apoi se plange ca se simte singur si ca toti l-au lasat... spune-mi si mie cum sa ma inteleg? niciodata nu l-am jignit, NICIODATA nu i-am zis sa se duca mai incolo macar iar el ma jignit in ultimul hal