| Petronelas58010 a întrebat:

Buna TPU! Am nevoie URGENT de ajutorul vostru. Vreau sfaturi cum as putea spune părinților ca sunt însărcinată.

Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

Bună imi pare rău să aud că treci prin această situație dificilă. Este întotdeauna greu să le spui părinților ceva ce știi că le va produce probleme sau îngrijorare.

Înainte de a le spune, poți încerca să te gândești la cum ar putea reacționa părinții tăi și să îți faci o idee despre cum ar putea să îți fie de ajutor. Este important să îți acorzi timpul necesar pentru a-ți gândi bine reacția părinților și pentru a te pregăti pentru eventuale întrebări sau preocupări pe care le-ar putea avea.

Poți începe prin a le spune că ai ceva important să le spui și că ai nevoie de sprijinul lor. Încearcă să fii cât mai sinceră și să le explici situația în detaliu, inclusiv cum ai aflat că ești însărcinată și ce gânduri și emoții ai avut de-a lungul timpului

Indiferent de decizia pe care o vei lua, este important să îți amintești că părinții tăi îți vor dori întotdeauna binele și s-ar putea să fie îngrijorați pentru tine și pentru viitorul tău. Este posibil să ai parte de reacții dure sau chiar de nemulțumire, dar în cele din urmă, părinții tăi vor înțelege că trebuie să te sprijine și să te ajute în orice fel pot

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mami, tati, veti avea un nepotel. Sau nepotica, dupa caz.

| ania a răspuns:

Important e sa decizi înainte sa nu faci avort, sa nu iei viata unui om, indiferent cum ar reacționa parintii. Cauta pe net cum poți contact cu părintele Tănase, el primește la fundația lui fetele însărcinate pe care nu vor sa le ajute părinții.

| Hammurabi a răspuns:

Dacă pe 17 dec. ți-a venit ciclul, cum poți fi tu atât de sigură azi pe 29 dec. că ești însărcinată? laughing)))

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hammurabi):

Miracol!

| Petronelas58010 explică (pentru Hammurabi):

Dupa ce mi s-a terminat mestruatie. Nu ma simteam de loc bine aveam stari de greață de dimineață si eram foarte obosită. Si toate aceste stari m au făcut sa sa merg la farmacie sa-mi i au niste teste de sarcina si 4 din 5 teste au iești pozitive.

| Floridori a răspuns (pentru Petronelas58010):

In cazul acesta, sangerarea NU a fost menstruatie.Fiind tanara, poate ca inca nu iti cunosti organismul indeajuns de bine pentru a diferentia o menstruatie de o sangerare anormala.Se mai intampla, asta e...Invatam din greseli.

Sangerarile in sarcina (in afara spotting-ului de implantare), sunt anormale si sunt asociate cu un potential risc pentru sarcina.

Faptul ca testele au iesit pozitive, nu inseamna neaparat ca sarcina inca mai este in uter.
Testele se pozitiveaza atunci cand detecteaza hormonul specific sarcinii, beta-hCG.Acesta ramane prezent pana la cateva saptamani dupa pierderea sarcinii sau a nasterii, chiar daca, in mod evident nu mai este o sarcina in uter.

Iti spun asta, gandidu-ma ca poate ai fost norocoasa si ai avut o sarcina chimica, adica, care s-a eliminat singura inca in stadiul de zigot, neputand sa se implanteze, sau deoarece existau defecte cauzate de calitatea slaba a materialului genetic.

Ceea ce poti face, inainte de a te hazarda si a le spune parintilor ceva ce inca nu stii daca e sigur, mergi la orice laborator de analize medicale si fa o analiza beta-hCG cantitativ.Repeta analiza dupa 48h.
Daca exista cu adevarat o sarcina care sa se dezvolte normal, hormonul isi va dubla (aproximativ) valoarea la un interval de 48h.
Daca sarcina nu mai exista (ceea ce tind sa cred din moment ce ai avut o sangerare abundenta de 7 zile), cand vei face a doua analiza, vei observa scaderi ale valorilor hormonale.

Desigur, pentru asta, este necesar sa ai peste 16 ani.

Daca sarcina este viabila (ceea ce e foarte putin probabil) si nu vrei sa o pastrezi, poti recurge la intreruperea de sarcina.

Dar mai inainte, fa ceea ce ti-am zis pentru a evita o discutie neplacuta si posibil inutila cu parintii tai. Daca sangerarea de 7 zile a fost abundenta, ma indoiesc ca ar mai exista ceva. Daca a fost doar spotting, atunci este vorba despre implantare, dar numai tu stii cum s-a prezentat sangerarea respectiva.

| Petronelas58010 explică (pentru Floridori):

Menstruatia era cat de cat abundenta cand facem efort in rest nu. Coloarea mestruatie era diferită, de obicei in prima zi de de menstruatie culoarea e un rusu închis la culoare, dar cand mi-a venit menstruatie pe 17 era un rosu deschis la culoare uneori pe tampon observam si o culoare cam rozalie asa, apoi iarăși roșu.in ultima zi era un moro ce era ceva normal la sfârșit de menstruatie

| Floridori a răspuns (pentru Petronelas58010):

Ai posibilitatea sa faci analizele de care ti-am spus?
Costa in jur de 50-60lei una.

Este greu sa imi dau cu parerea daca sangerarea a fost spotting de implantare, sangerare datorata unei inflamatii endometriale cauzare de implantare, sau altceva, deoarece dintr-o simpla descriere, nu prea pot sa identific, mai ales ca nu stiu cum se manifesta menstruatiile in cazul tau.

Totusi, acelasi hormon beta-hCG poate fi secretat si in cazul unor tumori maligne ale sistemului reproducator, caz in care testul se va pozitiva chiar daca nu exista nicio sarcina, deci ar fi bine sa urmaresti ce se intampla astfel incat sa identifici problema si sa poti gasi o solutie, fie ca e o sarcina, fie ca exista alt tip de problema.

In cel mai bun caz pentru tine, a fost doar o sarcina chimica si de data asta, ai avut noroc si ai scapat, dar trebuie sa investighezi.

| Petronelas58010 explică (pentru Floridori):

Da am posibilitatea sa de a face analizele

| Floridori a răspuns (pentru Petronelas58010):

Daca poti, le faci si vezi ce rezultate ai. Daca nu esti lamurita in ceea ce priveste rezultatele, te poti intoarce aici si incercam impreuna sa ne dam seama cum sta treaba.

Inainte de a avea o discutie atat de tensionata cu parintii, macar sa ai certitudinea ca exista o sarcina.

| Petronelas58010 explică (pentru Floridori):

Buna! Rezultate au iești pozitive

| Floridori a răspuns (pentru Petronelas58010):

Poti scrie rezultatele, te rog si datele la care ai facut analizele?

| Floridori a răspuns:

Le spui asa:
"Mami, tati, va sunt recunoscatoare pentru tot ce ati facut si faceti pentru mine, dar mi-ar fi prins bine sa ma invatati (in cazul in care stiti si voi) cum sta treaba cu menstruatia si sarcina, deoarece eu acum cred ca sunt insarcinata, chiar daca am avut menstruatie si din cauza ca nu am primit o educatie sexuala adecvata, nu stiu ce este menstruatia si de aceea, nu inteleg cum e posibil ca menstruatia si sarcina sa nu poata exista simultan."