| Iuliana_Andreea_1996 a întrebat:

Buna TPU!
Am o intrebare la care nu am raspuns si la care nu gasesc raspunsuri!
Eu am 21 de ani, o relatie de 8 ani (casatoriti) si simt dorinta de a avea un copil, imi plac foarte mult copiii si bebelusii dintotdeauna, dar acest sentiment a inceput sa se accentueze in ultimele luni. Mereu ma gandesc cum ar fi cu un bebelus.
De ce aceasta dorinta? Si banuiesc ca nu sunt singura!
Multumesc!

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa sant femeile, se bucura sa aiba copil altfel simt ca nu au rost in viata. Alea care nu vor bani si libertate sa se simta bine in viata, se limiteaza la familie sau copil pentru a avea ocupatie si sa nu cada in suparari. Nu e usor de intretinut un copil, trebuie sa aiba strictul necesar si cel mai important sa aiba un mediu pasnic unde sa creasca. Altfel poate sa aiba depresie daca e maltratat sau abuzat

| darrio2007 a răspuns:

Spune-i soțului asta. Nu inteleg de ce trebuie sa ne spui noua.
Mi se pare normal sa-ti doresti, este sentimentul matern.

| ania a răspuns:

R normal sa iti doresti, char daca nu e usor copiii su t o mare bucurie.

| MihaelaDart a răspuns:

Poarta o discutie cu sotul tau pe aceasta tema. Este normal sa iti doresti, esti tanara si poti sa concepi.

| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda sa discuti acest subiect cu sotul tau, nu cu noi, fiindca este unica persoana cu care ar trebui sa iei aceasta decizie de viata si viitor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este o nevoie acută a vieții din tine.

| doctorandus a răspuns:

Dap, mai bine faci copii la 21 ani decât la 38.

| Mosotti a răspuns:

Este de la societate, undeva in inconstient acolo ai ca "daca nu faci copii nu poti fi fericita", asa e societatea, mie de la 16 ani mi se tot zicea asta.
Ca natural ca instinct e doar dorinta de a face ssex, atat, efectul secundar e copilul, deci nu tine de natura.

| Fatamuntilor a răspuns:

Eu zic sa vizitezi pe prietenele tale care au deja bebelusi sa vezi daca te descurci.
si intrebi mamicile cam cum sta treaba.
Oricum e bine sa vorbesti cu sotul tau pentru ca nu cu noi vei face acel copil.

| mentholinks a răspuns:

Iti recomand sa mai astepti vreo 4 ani. Esti inca frageda.

Răspuns utilizator avertizat
| Crackman a răspuns:

Ceasul biologic

| DonEduardo a răspuns:

Este perfect normal ce iti doresti. Se numeste instinct de perpetuare a speciei. Toate vietuitoarele il au. Eu te sfatuiesc sa astepti pana termini facultatea si apoi sa faci copii.

| just4ubr2015 a răspuns:

Fa un copil ce mai astepti sa ajungi la 50 ani ca violetta

| Together a răspuns:

Este felul in care genele te motiveaza sa procreezi. Incepi sa iti doresti, cand vezi copii ti se par ideali, cand te gandesti la a avea un copil visezi ca va fi nemaipomenit. Devii tot mai atasata de ideea asta pana faci ce trebuie ca sa creezi inca un om. Asa s-a ajuns si la tine.

| user0010 a răspuns:

Stai așa. tu te-ai căsătorit la 13 ani să înțeleg?

| Iuliana_Andreea_1996 explică (pentru user0010):

Nu, anul trecut m-am casatorit! 8 ani de relatie nu de casatorie

| Fatamuntilor a răspuns (pentru user0010):

La prima citire am inteles la fel
dar are 21 de ani, relatia de la 13 si sunt casatoriti.
Nu neaparat sa fi casatorit de la 13 ani...

| Momentan a răspuns:

Posibil pentru ești conștientă că trec anii. Asta dacă ai 31 de ani, altfel ai tot timpul din lume.
Tu ar trebui să știi de ce vrei foarte mult un copilaș.

| Justme12344321 a răspuns:

Buna! Discuta si cu partenerul tau despre dorinta de a avea un bebe. Si ce mai asteptati daca veti fi amandoi de acord? Viata e scurta, profitati din plin de a va intemeia familia dorita si sa fiti fericiti.
Eu voi face 25 de ani curand si am o fetita de 1 an si 4 luni, si ma simt completa cu ea in viata mea si sotul meu. M-a schimbat mult venirea ei pe lume, m-a maturizat, si m-a facut sa fiu mai puternica ca niciodata.
Iti doresc multa rabdare in acest proces.