| Curious1324 a întrebat:

Buna TPU... Am o MARE mica. Problema. Eu sunt la scoala I'm Italia, am plecat de la scoala mea din Romania care inca o iubesc, face parte din mine. Infine, deci, eu aici, in Italia, nu prea am prieteni, mama nu ma lasa sa ies mai niciodata(deloc), iar I'm clasa, in pauza stau singura in banca, chiar daca am destui prieteni, mi-e frica, ca atunci cand zic, fac sau vorbesc, o fac gresit, stau in banca dar nu ma simt in largul meu, de obicei am mult tupeu, in ore sunt foarte foarte, dar foarte vorbareata si chestii, dar cand vine vorba de pauza mi-e frica sa stau cu colegii mei, sa l-e cer numarul de telefon, sa intru cu ei in vorba,, sa ne cunoastem. Ajutat-i ma! Funda

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut
Cred că e normal să te simţi aşa, oricum e ceva nou şi sunt unele amintiri de la vechea şcoală. Dar cred că cu timpum se va clarifica. Principalul nu e să ai mulţi prieteni ci pot fi puţini dar adevăraţi. Iată unele idei în acest sens.

http://www.jw.org/......-prieteni/

http://www.jw.org/......-adevarat/

http://www.jw.org/......-prieteni/

Cele bune.

| Curious1324 explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Sunt aici de 3 ani, stiu limba perfect, iau note bune, dar parca lumea are ceva cu mine...

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Curious1324):

Nu e întotdeauna uşor de dat soluţie, deoarece nu ştim ce persoană eşti, adică ce personalitate ai, cum doreşti să fie prietenii pe care să-i ai, ce te-a făcut să te simţi aşa, etc. Poate juca şi vârsta adolescenţei, când se formează personalitatea ta, unele stări emoţionale sau unele dezamăgiri ce le-ai avut de la alţi prieteni şi îţi vine greu să ai încredere. De aceea dacă încerci unele sugestii din linkurile ce ţi le-am dat mai sus şi ceva nu iese, trebuie să te analizezi să vezi unde poate fi problema. Dar cred că doar pretinde timp mai mult şi se va schimba situaţia. Chiar dacă nu se va reuşi din prima, nu renunţa. O bătălie pierdută nu înseamnă că ai pierdut şi războiul. SUCCES.

12 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Poti sa incerci sa iti faci prieteni si din afara clasei. Sau chiar din afara scolii.
Poti sa te inscrii la vreun club de ceva... si sa ai prieteni acolo.

| mixxjim a răspuns:

Trebuie sa faci un efort sa treci peste retinerea pe care o ai si sa intri in contact cu colegii. Altfel, te izolezi singura, o sa ajunga sa-ti spuna "ciudata" sau alte chestii si toata viata o sa fii o exclusa, ca tot o sa stai sa ti se para ca nu te incadrezi dintr-un motiv sau altul. Chiar daca gresesti nu-i o problema, ei stiu ca nu esti italianca si daca cineva iti spune c-ai gresit multumeste-i frumos ca ti-as spus, intreaba cum se spune corect si roaga-i sa te-ajute sa nu mai faci greseli. Asa ii faci sa se simta buni, ca fac un bine cuiva si nu vor mai rade de tine ci ai sa te trezesti cu o gasca intreaga care vor vrea sa te-ajute si cu care te vei imprieteni. Cu siguranta ca nu toti vor face asta, ca unii vor face misto poate, dar asa e peste tot, si in scolile din Romania, sunt colegi si colegi. Important este ca o sa ai totusi un grup, poate mai sunt si alti copii care nu sunt italieni. Deci prima care te ajuta esti chiar tu, daca tu nu faci un prim pas si un prim efort nimeni nu o va face. Mama probabil nu te lasa si din cauza asta, si pentru ca nu cunosti inca bine locul si oamenii de acolo, dara daca tu faci o miscare si o sa-ti faci si o prietena-doua la scoala atunci o sa te lase si sa iesi. Deci curaj, macar incearca sa vezi daca chiar mori daca te ridici din banca si intri si tu in vorba cu ei happy Poate prima data s-ar putea sa crezi ca o sa mori dar te asigur ca nu, deci nu mai sta, curaj!

| ElenaSA a răspuns:

Faptul ca esti vorbareata in ora inseamna ca poti sa legi conversatii. Nu stiu cum stau lucrurile acolo si care este atitudinea fata de romani, dar copiii se pot imprieteni repede. Vorbeste cu ei asa cum poti; nu-i problema daca gresesti. Orice om greseste indiferent in ce limba vorbeste.Succes!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Mersi. Nu am făcut-o pentru asta dar e plăcut dacă am fost de ajutor. cele bune.

| awspam a răspuns:

Fi tu insuti ca si cum erai in Romania, daca ei iti arata partea rea tu arata-le-o pe cea buna iar in felul asta vei ajunge sa le castigi increderea si te vor ajuta mai mult pe zi ce trece si pe urma va fi mult mai ok, usurel si cand pleci din clasa nu uita sa saluti si colegi ca si ei asteapta de la tine sa ii bagi in seama, fi funny ca viata e scurta si merita sa cunosti multe, bafta

| lolita24 a răspuns:

Si eu ma confrunt cu aceeasi problema, sau cel putin ma confruntam. Intra in discutie cu ei, intreaba-i ce fac, gaseste lucrurile pe care le ai in comun cu ei si vorbeste cat mai mult despre ele cand esti in preajma lor. Intreaba-i daca au Facebook. Adauga-i la prieteni, si vorbeste cat mai mult cu ei, dupa poti sa le ceri numerele de telefon si poti sa-i rogi sa stea cu tine in banca happy. Sper ca te-am ajutat! Bafta.

| Andreea2013 a răspuns:

Încearcă să vorbeşti cu fetele de acolo despre ceva...le poţi întreba despre nişte locuri frumoase de vizitat, le poţi întreba ce părere au despre muzică şi multe alte lucruri. Dacă te vei împrieteni cu fetele, va fi uşor să te împrieteneşti şi cu băieţii. Cred că dacă ai puţin curaj şi încredere în tine, totul va fi bine!

| Nep_Marius_1990 a răspuns:

Salut,sa incep cu. Totul depinde de tine,. trebuie sa te uiti in jurul tau, toti seamana cu tine, nu au nimic in +... doar comportamentul lor ii fac diferiti, nu trebuie sa fi o persoana slaba, dar nici sa iesi in evidenta cu protii care nu iti aduc nimic bun decat lauda colegiilor ca esti cea mai tare. eu cred ca poti s-o faci si mai cred ca poti mult mai mult de atat. esti o persoana puternica, dar iti este teama de esec. invinge teama! Si o sa vezi ca viitorul tau este mult mai stralucitor decat a lor. arata-le ce ai in cap, taci si asculta cand nu sti despre ce e vorba, tacerea este de aur. deschide gura atunci cand trebuie! EU TE pup si o sa vezi ca reusesti, incearca doar sa te bagi in seama, nu renunta nici o secunda. daca renunti o secunda. poti pierde razboiul cu teama! Zambeste mereu(dar nu a prost), sa razi mereu (de lucruri amuzante,) o sa te mentii tanara!

| BlazeDrakon a răspuns:

Pai si eu sunt foarte vorbaret si cand incep sa vorbesc vorbesc aiurea..incearca sa gasesti un subiect despre care stii ce sa spui si sa nu iti fie frica.

| Stefy007 a răspuns:

Eu cred ca mai bine te bagi cu ei in vorba ca sa va puteti cunoaste.Pentru ca astfel puteti deveni prieteni!