| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU :*, am o prietena care duce o viata foarte grea, cand era mica era batuta si maltratata de parintii ei pana cand bunica ei a luat. o in grija sa. Problema este ca bunica ei nu prea o intelege, si nu are nici o pozitie materiala prea buna, Ideea e ca isi doreste fooarte mult o familie, si m-a rugat sa o ajut de atatea ori, de cateva ori a incercat sa se si sinucida dar din fericire a ajuns in patul de spital... [Nota are 17 ani ], poate cineva sa imi spuna ce trebuie sa fac unde sa merg cum sa o ajut. si ajutor in sensul de ai fi aproape, sunt, dar are nevoie de mai mult, are nevoie de o familie... Poate ma poate ajuta cineva? VA ROOOG!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

În primul rând încearcă să-i explici că trebuie să ia situaţia ca atare şi să nu se bage la fund singură. Se spune că familia nu ţi-o alegi...iar asta a fost ghinionul ei.Trebuie să accepte situaţia aşa cum este şi să aibă puterea să treacă peste.Mă bucur mult că are o prietenă ca tine care s-o ajute,sigur asta o încurajează mult.Încearcă să vorbeşti cu un psiholog care s-o ajute. De asemenea îmi poţi scrie într-un mesaj privat id-ul ei pentru a vorbi cu ea,dacă asta o ajută.Aminteşte-i că întotdeauna se poate şi mai rău şi ridică-i mereu moralul.Ajut-o să descopere ceea ce îi place să facă cel mai mult şi să facă cât mai des asta. O dată ce are nişte activităţi care îi fac plăcere, cu siguranţă va mai uita de ceea ce i se întâmplă cu părinţii ei. Prietena ta are în primul rând nevoia de afecţiune,de dragoste, de aceste lucruri pe care nu le-a primit în familie. imbratiseaz-o şi aminteşte-i mereu că tu eşti lângă ea s-o sprijini. Spune-i că dacă te iubeşte măcar pe tine, să nu mai încerce să se sinucidă. Baftă!

6 răspunsuri:
| M.G.R a răspuns:

Nu prea ai ce face. Bunica ei nu o intelege, adica?

| purpleisforme a răspuns (pentru M.G.R):

Adica mereu o cearta pentru orice prostie, si nu o intelege, nu o lasa s afaca mai nimic na.s putea sa iti explic daca nu ai vedea cu ochii tai...sad

| Carton a răspuns:

Adopt'o XD

| Sissi_3625 a răspuns:

EU cred ca marina are dreptate... sper sa o convingi ca viata nu e asa dura cum pare...sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Problemele ei sunt foarte grave. Are nevoie de un psiholog! Sunt prea multe traume in spate. Tu nu poti decat sa o sustii moral. Daca crezi in D-ZEU, roaga-te pentru ea. Asta va face minuni.

| andreeapss a răspuns:

Ar trebuii sa vorbeasca cu un asistent social...sau sa lupte acum si sa.si intemeeze singura o familie cand devine mai maturawinking