| IonelaDY a întrebat:

Bună TPU, am o problemă, eu sunt mai timidă de felul meu şi din cauza asta mă bâlbâi puţin când vorbesc în public sau cu cineva străin şi pentru că mie frică să nu râdă lumea de mine. Ce aş putea să fac sămi înving timiditatea? Aş vre nişte sfaturi. Scuzaţi categoria dar nu ştiam exact unde să pun întrebarea.

Răspuns Câştigător
| atraiptatipovestiviata a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu cat mai multe persoane, daca se poate mai mari decat tine. Ar fi de preferat sa abordezi teme/subiecte care iti plac tie foarte mult si despre care iti place sa vorbesti.( nu conteaza cat de banal este subiectul, petnru inceput este ok ) Gandeste-te ca vorbesti cu cineva din familia ta sau cu cineva apropiat tie. Sincer, cel mai bine este sa incerci sa comunici cat mai mult pentru ca mai tarziu va trebui sa iti cauti de lucru, sa mergi pe la interviuri si vei intampina probleme.

5 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Pe cuvint ca am crezut ca te bilbii numai cind taci sau ca vorbesti singura de obicei.Bilbiiala asta are la baza un complex de inferioritate dezvoltat in copilarie ca fiind cel mai mic copil si deci fiind nevoit sa-i asculte pe toti si sa nu aiba nimic de spus sau nu ti s-a dat voie sa ai propriile pareri si alegeri.Se va schimba totul cu timpul daca elimini lipsa increderii in tine.

| strengaritzza a răspuns:

Timiditate este o problema des intalnita in randul adolescentilor. Totul se poate controla de la cap. Trebuie sa ai auto-control

| atraiptatipovestiviata a răspuns:

Merci de funda! :* Multi au problema aceasta, chiar si eu am avut-o. Sa nu crezi ca toti oamenii vorbesc fara greseli de exprimare, coerent. Totul se invata. Pentru inceput este bine sa iti imaginezi ca vorbesti cu cei dragi tie, fata de care nu tie rusine sau teama ca o sa rada de tine. PS : care rad de tine cand faci greseli sunt doar niste prosti care dau dovada de imaturitate!

| Lea_6822 a răspuns:

Fii mai sigura pe tine, nu te gandi ca vai ce spune lumea, nu trebuie sa iti pese...cat despre balbait fa exercitii prin casa in fata oglinzii, canta...nu trebuie sa iti fie frica de nimeni ca nimeni nu te mananca.

| feef a răspuns:

Am fost la psihiatru. cred ca pot rezolva ei problemabig grin