| gogocazacu a întrebat:

Bună ziua TPU cred ca am o problema, îmi este frica sa vorbesc deschis în public și ma bâlbâi 70% din cazuri când ma grăbesc ce a-și putea face sa fiu mai vorbăreț cum se spune va rog frumos m-ar ajuta enorm un sfat eu ma gândesc 30 de secunde înaintea unei vorbe îmi este frica ca poate spun ceva greșit

Răspuns Câştigător
| PufuletiStarNesarati a răspuns:

Crede in tine totul e din mintea ta, oricum probabil nimeni nu te asculta, nu te stresa.E de la ei oricum.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Invata foarte bine lectiile, zi de zi si vei avea curaj sa vorbesti deschis in fata clasei, fiindca atunci stii foarte bine lectia si nu mai ai de ce sa te temi sau sa te balbai.

| dullcat a răspuns:

Buna.Frica de a vorbi in public ti-o invingi doar intr-un singur mod: vorbind in public! Nu se naste nimeni invatat, ci e o abilitate pe care o deprinzi pe masura ce tot exersezi si capeti curaj in propria persoana.

Majoritatea oamenilor au aceasta frica, insa ea nu e nici pe departe la fel de exagerata, de disproportionata in realitate pe cat credem noi.In liceu si mie imi era frica sa vorbesc liber, credeam ca vor rade colegii si asa mai departe. Dupa prezentari imi venea sa ma ascund sub banca, insa intrebandu-mi prietenele aflam ca de fapt m-am descurcat chiar bine sau foarte bune si ca imi fac griji degeaba.Deci e obligatoriu sa ceri feedback de la ceilalti, poate chiar de la profesori, fiindca daca ai incredere de sine scazuta, mereu te vei evalua gresit, iti vei desconsidera efortul, crezand ca te descurci teribil la vorbitul in public, cand poate nu e cazul sa te judeci asa aspru.
Pe masura ce avansezi in varsta scapi de astfel de temeri fiindca, inevitabil, ca om, esti pus in tot felul de situatii, mai ales la job, lucrand cu ceilalti etc.

Poti urmari si ce este pe aici in timpul liber:

https://www.youtube.com/results?search_query=frica+de+a+vorbi+in+public

Succes.