| FaraNume1245 a întrebat:

Am o problema mai "delicata": deci tata nu vorbeste aproape deloc, nu pentru ca nu poate, e normal fizic, dar pentru ca nu vrea, e ceva gen ca stai cu el, zici ceva si nici nu te baga in seama, in fine. Mama si tata se cearta foarte des pe tema asta, doar ca el nu zice mai nimic, ajungandu-se chiar ca el sa nu zica nici un cuvant timp de cateva zile.
1.Cum as putea sa-l "schimb"?
2. Ei vor sa divorteze. Ce se va intampla dupa cu mine? Am abia 15 ani, eu cu cine ma duc?
3. Cum se descurca o "familie" dupa divort?
4. Daca cumva parintele cu care raman gaseste alt partener, va fi mai bine?

Răspuns Câştigător
| Shun12 a răspuns:

E ciudat! Culmea ca cei mai multi urla si fac scandal si tatal tau e indiferent si rece.Regret ca nu stiu ce as putea sa te sfatuiesc.sad
Atata timp cat nu e violent(sper) e suportabil(sau nu?)
La consiliere nu ar vrea sa mearga? O fi constient ca mutenia lui ii distruge casnicia? Poate chiar vrea un final...Cine stie ce alte probleme or mai fi pe acolo..ca daca zici ca asa a fost mereu trebuie sa fi existat si ani frumosi intre ai tai chiar si cu tacerea lui. Ceva a pus capac recent.
Mai revino din cand in cand. poate o sa ai vesti bune..cine stie?
E clar ca aici nu vei gasi o solutie concreta..regret.Forta!

7 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Dar de ce trebuie sa vorbeasca, daca nu vrea? E sclav cumva?

| mariesprouse a răspuns:

1. ai putea incerca sa.l intelegi (gen sa incerci sa.ti dai seama ce il supara) si sa incerci sa fi mai apropiata de el (mai mult ca de obicei...sa te dai pe langa el oarecum si sa.l faci sa.ti vorbeasca)

2. de la 10 sau de la 14 ani (nu mai stiu sigur) copilul poate decide cu cine vrea sa ramana

3. depinde... daca parintele cu care ramai si celalalt se "pun" de acord totul poate fi normal (adica te viziteaza/il vizitezi des, iesiti, vorbiti) ca si cand ar fi impreuna

4. daca partenerul il respecta/iubeste/ajuta (sa poarta bine), te protejeaza s.a.m.d. nu va fi o problema. adica nu va fi exact ca parintele natural dar va fi o figura care se va comporta asa si care te va face sa te simti bine

sper ca te.am ajutat :*

| Shun12 a răspuns:

Salut! A fost asa intotdeauna sau sunt schimbari recente?
Ma gandesc sa nu fie deprimat cu ceva ce i s-a intamplat(de ex o concediere la munca sau ceva de genul), nu poate spune si se macina in el, intr-o lume a lui proprie.
Daca e genul de om indiferent si distant poti incerca sa faci niste mici atentii de genul:
-o poza cu voi doi de cand erai copil si te tinea in brate.
-sa ii spui ca il iubesti chiar daca poate ti-e jena acum la 15 ani.
Ceva care sa il emotioneze si sa il trezeasca din amortirea asta.Cine stie ce o fi cu el?
Regret sa aud de divort si sper totusi sa nu se intample. Daca se ajunge acolo in principiu locul tau ar fi langa mama, mai ales ca tata e distant.
Daca acum te ignora...
Nu dispera! Tu nu esti si nu vei fi niciodata o problema!
Stiu ca e greu, dar incearca sa nu lasi aceste necazuri sa te franga.Intr-un fel sau altul parintii vor gasi o solutie sa nu se mai chinuie, dar tu continua sa fi un adolescent disciplinat, sa ii faci pe amandoi mandrii, chiar daca simti ca nu esti apreciat.
Ideea e sa nu aduci nici un plus de grija la necazul conjugal.
Ei sunt maturi si ei trebuie sa aiba aceste intrebari pe care le pui, ei sa gaseasca raspuns si sa fie responsabili pentru tine.
Tu nu poti decat sa fi un copil bun.Asta e toata responsabilitatea ta!
Sper din suflet sa se rezolve cumva si sa ramai cu 2 parinti! Ai grija de tine!

| FaraNume1245 explică (pentru Shun12):

A fost asa dintotdeauna, nu doar de acum, dar vad ca se agraveaza problema, si deja ma enerveaza si pe mine.

| FaraNume1245 explică (pentru Shun12):

Nu e constient ca faptul ca el nu vorbeste ii distruge relatia cu mama, cu mine, faza e ca cu prietenii lui e altfel, rade, glumeste, vorbeste. Chiar nu stiu ce sa fac.

PS: Nu e violent, daca ar fi cred ca l-as bate sau ceva.

| Shun12 a răspuns (pentru FaraNume1245):

E clasica situatia rece-cald si fete multiple.
Omul nu e fericit acasa si nu se sfieste sa o aratesad
Din pacate nu prea ai ce sa ii faci unui om care nu se implica si nu vrea!
Te cred ca ai ridica si tu mana, dar sper sa nu fii nevoit sa o faci vreodata!

| Shun12 a răspuns (pentru FaraNume1245):

E ciudat! Culmea ca cei mai multi urla si fac scandal si tatal tau e indiferent si rece.Regret ca nu stiu ce as putea sa te sfatuiesc.sad
Atata timp cat nu e violent(sper) e suportabil(sau nu?)
La consiliere nu ar vrea sa mearga? O fi constient ca mutenia lui ii distruge casnicia? Poate chiar vrea un final...Cine stie ce alte probleme or mai fi pe acolo..ca daca zici ca asa a fost mereu trebuie sa fi existat si ani frumosi intre ai tai chiar si cu tacerea lui. Ceva a pus capac recent.
Mai revino din cand in cand. poate o sa ai vesti bune..cine stie?
E clar ca aici nu vei gasi o solutie concreta..regret.Forta!

| skyper07070 a răspuns:

Nu te suporta, treci peste