| TiffanyTpu a întrebat:

Am o mare problema in familie...ai mei se tot cearta continuu; ba mama spune chiar ca vrea sa divorteze, k nu-l mai suporta pe tata ca bea si vorbeste urat cu noi pe langa multe altele! sunt sigura ca familia mea se v-a destrama deoarece nu este prima data cand se intampla asta! vreun sfat careva : Ce sa fac? sunt distrusa!

Răspuns Câştigător
| AndraNicoleta a răspuns:

Poate totusi nu se vor despartii...
Oricum, tu trebuie sa fii tare si sa nu te lasi coplesita de suferinta, pentru ca de aici pana la depresie nu este decat un pas. In fond, sunt multe familii monoparentale, asa ca nu esti nici prima nici ultima careia i se intampla asta.
Capul sus si nu-ti pierde niciodata increderea in tine si dorinta de a duce o viata normala si frumoasa.
Numai bine!

7 răspunsuri:
| NoChanceForUs a răspuns:

Un sfat pentru tine să treci peste,nu prea ai ce face în situația de față,problema este între ei, știi povestea: „Dragoste cu de-a sila nu se poate".
Și dacă se despart rămân părinții tăi, doar că vei locui cu mama ta(cel mai probabil)...în rest tu trebuie să-ți vezi de tine(vorba vine).

| Costyyysv a răspuns:

Din pacate nu cred ca poti face prea multe. sad sincer imi pare rau sa aud astfel de intrebari si de chestii.
Incearca sa vorbesti cu tatal tau, incearca sa-i explici ca nu vrei ca ei sa divorteze pentru un motiv atat de prostesc si anume ALCOOL-ul.
Este usor de spus ca ramai cu mama sau ca mergi cu tata, insa in sufletul tau este un haos. Cred ca inainte de a merge la un phsiholog ar trebui sa "pui piciorul in prag" si anume sa voebesti cu parintii tai despre chestia asta. Incearca ceea ce am spus eu si raspunde`mi cand se schimba ceva. O seara buna iti doresc. Fii tare si nu lasa chestia asta sa te inmoaie. Trebuie sa te gandesti ca nu esti singura copila care trece prin asa ceva si ca trebuie sa fii tare. Ai grija de perintii tai asa cum sunt ei, buni sau mai putin buni, intr-o zi iti va parea rau daca`i judeci sau daca`i vorbesti de rau.Pretuieste ceea ce ai atat timp cat ai. Spune`i asta tatalui tau.

| TiffanyTpu explică (pentru Costyyysv):

Este prea tarziu pentru asta si cand spun prea tarziu stiu ce spun... si orice i-as spune eu lui tata nu ma asculta! zice ca sunt doar un copil! si nu numai alcoolul e problema dupa cum am mai spus! de la alcool se trag toate :-

| mariamagdalean a răspuns (pentru TiffanyTpu):

Le-ai spus vrodata ce parere ai in legatura cu certurile lor? nu stiu daca au ajuns inca la divort sau nu, dar cred ca o discutie cu ai tai nu ar strica niciodata. spune-le ce crezi si ce simti, si eu sunt cam in aceeasi situatie dar tata are o slabiciune pentru mine, de fiecare data cand se cearta eu sunt cea care intervine si le arat de fiecare data partea plina a paharului asa cred ca ar trebui sa faci si tu.mult succes big grin

| soffie a răspuns:

E usor sa vorbeasca unii ca fapt divers cand nu stiu cum este cruntul adevar...
doar cei care trec prin asa ceva te pot intelege...dar cand esti casatorit si ai si un copil, divortul e primul si ultimul lucru` la care te gandesti. cand ai copil si esti intr.o asemenea situatie, ca mama e greu sa faci asta, pentru ca nu va mai avea sustinere financiara, morala si multe altele. e greu.dar in foarte multe cazuri mamele isi accepta viitorul pentru copiii sai, doar ca sa nu traiasca fara tata.desi viata copiilor este distrusa, si in viata lor nu mai exista copilaria adevarata.sunt copii care se maturizeaza de mici in astfel de situatii. sper ca totul sa se rezolve in familia ta happystraight face

| alynutza_4997 a răspuns:

Si ai mei au trecut prin asta (m-ai mult din cauza surorii mele de tata) eram distrusa la fel si mama mea. nimeni in familia lui tata nu ne tinea partea iar familia lui mama (ce pot sa spun doamne ajuta sa mai fim ca inainte) totusi cu toate ca mama spunea ca se desparte cu toate nu l-a putut parasi, si asa este si la tine probabil sunt sigura ca ei se iubesc mult in urma cuvintelor care le spun. fi puternica caci probabil tu esti singura legatura din familie(daca nu mai ai frati) si daca tu incepi sa tii partea unuia atunci probabil vor divorta
incearca sa nu vorbesti urat de ei pe la spate ca isi vor da drumul si atunci chiar va fi greu
in orice caz mult noroc si dumnezeu sa va ajute sa ramaneti impreuna

| Andrei3097 a răspuns:

Cati ani ai? Mai intai intervine custodia parintilor.Dar sunt sigur ca o s-a o alegi pe mama tawinkingIncearca sa mergi la un phsiolog. Poate asa a fost s-a fie. Poate mama ta gaseste un alt barbat care sa aiba respectwinking.Dar fi durahappy