| axxy a întrebat:

Buna tPu.Am o problema si vreau sa va cer ajutorul.sunt cu un baiat de 3 luni jumatate, relatia a decurs ff bine, nu ne certam, comunicarea era punctul nostru forte, e o pers ff deschisa si vorbeam despre orice...suntem din acelasi liceu.si azi l`am vazut la liceu ca se ducea la magazin cu o fosta colega de a lui si un coleg, eu m`am enervat pentru ca l`am mai vazut odata cu fata aia, fiind foarte geloasa am reactionat urat.ne-am certat tare, adica mi-a zis ca nu`i place ca il acuz, si a vrut sa ne despartim, era foarte revoltat, suparat, nervos...ca de ce il acuz.ca n`am incredere.etc.cand am ajuns acasa am vorbit pe mess, si pana la urma m-a intrebat daca chiar as vrea sa ne impacam, am zis ca da doar daca vrea si el si mi-a zis ca vrea.ne-am impacat totul e ok momentan, dar o prietena spune ca isi bate joc de mine, initial i-am spus ca ne-am impacat si ea foarte amuzata mi-a zis " isi bate joc de tine laughing "straight face dar nu vad cu ce, poate nu`mi dau seama, chiar credeti ca isi bate joc de mine? adica, de ce a mai stat 3 luni cu mine si s-a si impacat cu mine daca isi batea joc, avand in vedere ce bine ne intelegem, nu ne certam si tinem unu la altu.oh go on Ma simt foarte prost de cand prietena mea cea mai buna mi-a spus asta.Va rog sa ma ajutati. un sfat.multumesc mult!

16 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Eternul mit cu cea mai bună prietenă între femei. Femeile sunt extrem de invidioase între ele şi asta e o realitate.
În altă ordine de idei, este exclusiv vina ta că ai reacţionat urât (şi implicit aiurea, de porc şi fundamental greşit) când l-ai văzut pe om că mergea la un nenorocit de magazin cu două persoane care-i sunt COLEGI.
Eu-s student la Litere şi, ca la orice profil de genul ăsta, peste 75% dintre studenţii de-acolo sunt, de fapt, studente. Păi unde-aş fi ajuns dacă iubita mea ar fi făcut ca toţi dracii de fiecare dată când ieşeam în pauză la ţigară cu colegii care, dată fiind situaţia, sunt colege?!
Tu ai greşit şi totuşi el a venit după tine să te liniştească. Sfatul meu e să nu te obişnuieşti cu asta mai ales că acum a fost clar vina ta şi clar ar trebui urgent să-ţi ceri scuze.
Şi nu-nţeleg o chestie, dacă spui că punctul forte al relaţiei voastre este comunicarea (ceea ce e foarte bine!) atunci de ce ai trecut direct la acuzaţii în loc să COMUNICAŢI?
Gândeşte-te bine la asta!
În altă ordine de idei, asta cu "cea mai bună prietenă" între femei, e o chestie relativă. Poate ar trebui să-ţi alegi prietenii după alte considerentewinking.
Numai bine.

| Liviu a răspuns:

Hmmm cam pampalau baiatu ala.
Eu te capaceamstraight face
In fine... Daca il stresezi prea mult s-ar putea sa fii capacita si parasita
Vei ramane singuricalaughing
Stai cuminte si lasa-l.
Fii fata cu cap daca vezi ca se strica situatia.
Joacal pe degete ce atat?
Dar si daca afla... iar te capaceste.
eu am o vorba.
Tot ce a fost...
Sa fumat
Sa tras pe p**@
Daca faci ceva.
Fa-o cu caphappy

| ATHOS a răspuns:

Te-ai gandit ca s-ar putea sa-l doreasca ea si vrea sa te indeparteze?
Bafta!

| shtephie a răspuns:

Nu te lua intotdeauna dupa prieteni!

| ioana1704 a răspuns:

Prietena ta e invidioasa! In general asa sunt femeile! Ea are prieten, daca nu, asta spune multe! Nu e nimic gresit ca ti-ai vazut prietenul cu inca doi colegi. Poate trebuia sa intri la idei daca era cu 2 colege dar nu e un capat de tara. Doar nu traieste in padure. Fa ce-i spune inima si nu te lua dupa toate " mustele". BAfta!

| TipulVerde a răspuns:

Poate prietena ta are o parere foarte superficiala asupra a ceea ce inseamna sa ai o relatie cu cineva.

| cυρcαкє a răspuns:

Eu cred ca te minte fata aia.Incearca sa te indeparteze de el ca sa il aiba ea.Nu o crede, si o prietena buna nu se comporta asa.

| Ionela_6254 a răspuns:

Nu te mai lua dupa ce spune prietena, pentru ca s-ar putea sa nu-ti fie chiar prietena. e posibil sa fie invidioasa pe tine si de asta sa spuna asa.nu te mai lua dupa ea.si fa ceea ce simtihappy.

| Andrei_2426 a răspuns:

Nu o asculta e geloasa sau invidioasa, mie mi s-a intamplat sa ma despart ditro prostie pentru ca prieteni ma sfatuiau sa ma despart.
nu o asculta, daca va iubbitzi e cel mai bine.

| Dazzzie a răspuns:

Hm.
ce pot spune despre `prietenii cei mai buni``...
tu trebuie sa faci cum crezi si cum simti. nu te mai increde in prietenii tai. adica incredete. dar nu toti iti vor binele, nu toti iti spun adevarul... crede-ma stiu din propia experienta. fi serioasa. el si-ar mai fi pierdut 3 luni jumate cu tine daca nu-i placea si-si batea joc? sa fim seriosi totusi. las-o pe prietena ta. ia sa-i arati tu peste inca 3 luni jumate cine a avut dreptate:*
Sa ai mai multa incredere in tine. ti-am zis... nu prea stiu ce sa zic despre prietenii astia cei mai buni. si da. incearca sa nu mai fi asa geloasa. e normal. asta dovedeste ca ti la el. incat nu prea ai vrea sa va despartiti. si. el nu te-ar mai fi iertat daca nu vroia sa continuati relatia. cum sa-si bata joc de tine? putea foarte bine sa gaseasca cel mai bun motiv pentru a se desparti de tine. dar poftim ti-a dat o a doua sansa :* nu te certa cu prietena ta. mai gresesc si ei. pana la urma. fiecare cu opinia lui. si tu cu sentimentele tale! bafta in continuare >big grin

| OneLa16 a răspuns:

Am o avut si eu o probmlea tot din aceatsa cauza ca mi-am ascultat o prietena. El s-a suparat tare pe mine pin la urma ne-am impacat. Dar ma doare mult ca verisoara mea, cea mai buna prietena a mea imi zice casi bate joc de mine... Sfatul meu nu asculta pe nimeni. Fa doar ce iti spune inima, chiar daca vei gresi va fi greseala ta.

| OneLa16 a răspuns:

Am o avut si eu o probmlea tot din aceasta cauza ca mi-am ascultat o prietena. El s-a suparat tare pe mine pin la urma ne-am impacat. Dar ma doare mult ca verisoara mea, cea mai buna prietena a mea imi zice casi bate joc de mine... Sfatul meu nu asculta pe nimeni. Fa doar ce iti spune inima, chiar daca vei gresi, vei gresi singura

| cristiiiiiii a răspuns:

Asta e intrebare sau un paragraf dintr-un romanstraight face?

| LOVEsick a răspuns:

Prietena ta, nu stiu cat de prietena iti este. Daca stia ceva rau despre el, ti-ar fi spus, te-ar fi convins, nu asa. vorbe aruncate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai.continua cu el dar ai mare grija. oricum s fhim realisti cat poate dura o relatzie intre adolescenti? si nu o lua asa de tare cu "il iubesc" sau "e viata mea" pana la urma e o chestie trecatoare catd espre prietena ta cea mai buna poate ca e geloasa sau poate ca doar i se parewinking

| JustInCase_1628 a răspuns:

Nu exista prietena cea mai buna.