| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU am o problema, sunt in a 9-a la un liceu-scoala profesionala unde nu s asa multe fete si tot era bn si normal pana ieri cand veneam din pauza mare am fost la profi-ul de langa liceu si eram aproape de clasa mea, cativa metri(care e fix in capat la ultumul etaj) si cum treceam prin fata claselor erau 2 fete bune in fata mea(de a 9-a sau a 12-a nu stiu inca, asa scrie pe usa clasei lor) si alea vorbeau si aratau cu degetu spre noi 3, si una din ele care e mai buna a aratat spre mine si a spus ca ii place ochii mei si eu eram ceva gen "ce dracu" si am continuat sa merg la clasa mea si fata aia tot imi zicea chestii nj ce nu eram concentrat si dupa ce m am asezat in banca mea nu au trecut 2 minute ca aia a intrat si l a pus pe unu sa ma intrebe cum ma cheama apoi a plecat,si pe coridor ma tot ascundeam sa nu ma vada pentru ca nu stiam ce sa fac,credeam ca e asa la caterinca sau glumeste sau nj,si azi credeam ca o sa ma lase dar azi in prima pauza m a vazut si m-a m-ai intrebat niste chestii apoi a zis "te-ai rusinat?" (Da eu sunt rusinos si timid.) Apoi m-a intrebat daca vreau sa fiu iubitul ei si eu nu stiam ce sa ii raspund cand ma uitam la ea ma blocam pur si simplu adica ea arata asa bn si e asa draguta si nu intelegeam ce are cu mine adica eu sunt urat(nu-s chiar foarte urat dar nu sunt nici super frumos) si dupa faza aia credeam ca a terminat dar tot timpu cand treceam pe langa ea in pauza ma intreba ce fac si ma atingea, si eu ma simt ciudat adica ma doare burta cand trec pe langa ea imi e frica pentru ca nu stiu ca o sa se intample si ma enerveaza tot timpu ca doar fetele alea bune vorbesc cu mine si ma intimideaza cand vad ca arata asa bine si ma rusinez,adica sunt confuz e pe bune sau e doar o gluma si o iau eu prea serios,ce sa fac sa stau in clasa ascuns tot timpul sau sa vorbesc cu ea cand ma intreaba ceva, nu stiu ce sa fac...

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Tinerii trebuie sa aiba principii. Adica tu trebuie sa stii daca sa iti faci acum prietena sau nu.
Intrarea intr-o relatie implica multe sacrificii din partea amandorura:
-renuntare la timpul liber, la bani;
-acceptarea defectelor de caracter ale partenerului -caci nu exista om fara defecte;
-relatii tensionate cu parintii, prietenii si colegii, si multe alte sacrificii. Nu mai zic ca oricand poti sa fii ranit sau sa ranesti intr-o relatie.
De asemenea, relatia nu trebuie sa fie facuta pe termen scurt si nici pe termen lung, ci pentru totdeuna -casatoria. Altfel, e ca si cum v-ati urca intr-o barca sa traversati oceanul; iar daca relatia nu va merge va despartiti. Si unde va despartiti? Cum veti face aceasta fara sa va raniti unul pe celalalt?
Pentru ca tinerii se arunca in bratele unii altora fara sa se cunoasca mai dinainte si fara sa aiba unicul scop -casatoria, tocmai de acea scolile sunt intesate de tineri cu inimile zdrobite: baieti si fete totodata. Acestia cand se despart se urasc mai mult decat s-au iubit.
De aceea este important ca tinerii sa aiba principii. Ei ar trebui sa se intrebe: sunt eu pregatit pentru casatorie? Am eu un servici ca sa pot intretine familia? Am eu un caracter fara asperitati sau daca sunt "calcat pe coada" reactionez imediat? Platesc cu aceeasi moneda sau am invatat sa iert cu o inima plina de dragoste neprefacuta?
Deci, daca esti pregatit pentru casatorie, atunci poti intra intr-o relatie; dar daca nu, atunci te sfatuiesc sa nu intrii. Si mai ales ca aici este vorba de o fata pe care nu o cunosti.
Fata este indrazneata; de fapt imi pare usuratica. Nu te sfatuiesc sa alergi dupa astfel de fete. Cand se va plictisi de tine te va lasa indata; si nu vei avea tu de suferit dupa aceea? Aici nu vorbesc doar de risc; dar daca nu exista un scop in aceasta relatie, pentru ce ti-ai face o relatie? E ca si cum ai alerga la jocurile olimpice fara sa existe nici un premiu. Doar ca sa nu fii singur? Asta este amagire.

"Cand ma intreaba ceva, nu stiu ce sa fac..." Raspunde-i cu sharm uitandu-te in ochii ei: "Sunt onorat ca o fata sa imi ceara prietenia. Dar nu sunt pregatit sa intru intr-o relatie". Si daca te va intreba de ce, tu sa-i raspunzi: "Nu sunt pregatit pentru casatorie." Va ramane cu siguranta uimita de raspuns. Iar daca iti va raspunde: "Pai nu te-am cerut in casatorie!", tu sa-i raspunzi: "Altfel pentru ce as intra intr-o relatie?" Si poate ca in felul acesta o vei pune pe ganduri si cine stie din ce nenorociri o vei salva.
De acea spun ca este vital sa avem principii. Noi nu trebuie sa ne lasam condusi de inima, ci de minte. Sentimentele, emotiile, sunt inselatoare. Ratiunea trebuie sa fie la conducere si nu inima cu sentimentele si simtamintele ei. Nu-ti lasa inima unei persoane pe care nu o cunosti.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ia-ti inima in dinti si invita una la un suc- prajitura! sau la plimbare in parc, sau la fl... orice pretext este bun, doar sa-ti facu curaj sa le saluti si sa vorbetsi cu ele, ca nu ti se intampla nimic!

| aLoneInDark18 a răspuns:

Mersi ca m-ai luminat, acum stiu ce sa fac anonimg.

| aLoneInDark18 a răspuns:

Iti multumesc anonimg, acum stiu ce sa fac.

| paula369 a răspuns:

Simplu, fii TU! Deasemenea fii dragut cu ea. Iar daca iti place de ea si ea te-a intrebat de o relatie, nu vad ceva gresit in a incerca. Daca nu incerci o sa iti zici dupa "baaai fraier am fost!" si o sa iti para rau. Deci incercarea moarte n-are. Pe deasupra ea te-a intrebat prima despre relatie, deci a fost un prim pas. Inca ceva, inainte, incearca sa o cunosti un pic ca sa stii cu ce fel de persoana incepi ceva. Sper ca a fost de ajutor! :-)