| Mirris a întrebat:

Buna tpu.Am o sora de 17 ani si a plecat cu o cumnata de a mea de 20 de ani sa se intalneasca cu un baiat(cumnatei mele ii cam place viata daca ma intelegeti) si am sunat-o pe sora mea insa nu a raspuns.Cand a venit acasa i-am dat cateva palme de nervi.Ma simt oarecum vinovata.Voi ce credeti, am procedat corect sau gresit?

Răspuns Câştigător
| Alexand3ru1 a răspuns:

Ai procedat gresit pentru ca se putea comunica pe un ton civilizat cu ea, ca de la femeie la femeie sau mama si fiica.
Reactia ta a fost pentru ca iti faci griji pentru ea si ii vrei doar binele, asta trebuie sa-i explici iei.
Mi se pare normal sa-i dai sfaturi iar ea sa le puna in practica ascultandu-te, ea trebuie sa inteleaga pentru ca e mare, tu vrei sa vorbeasca cu tine, sa zica daca se vede cu baietii si chiar sa-i aduca de fata cu tine, deoarece iti dai seama altfel de ei, daca e un tip de treaba sau unul care umbla din floare -n floare.
Poate ca dandu-i o palma, va sti de frica si nu o sa mai repete gestul facut de ea cu telefonul.

Explica/i si cum sta cu viata sexuala si alte chestii legate de baietii cu fete si ce cauta mai exact.
Esti mai mare ai trecut prin multe si sti toate chestiile astea.
Sper sa rezolva-ti problema asta pe cat de minora aparent, atat de majora in realitate.
Multa liniste si intelegere, va doresc.

52 răspunsuri:
| Mirris explică (pentru CristiDinBucuresti):

Multumesc pentru raspuns.O seara buna.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Mirris):

Ai mare dreptate asa este, trebuie sa sti nonstop de sora ta si sa o protejezi sunt multi nenorociti care violeaza fete si asta nu ai o tragedie in familie.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Mirris):

Multumesc la fel si vouă, sarut mîna.

| Omis a răspuns (pentru Mirris):

Da, inteleg, dar nimic nu se rezolva prin bataie, incearca sa-i fii prietena, sa vorbesti cu ea. Insa, avad in vedere ca are 17 ani, nu stiu ce-ai mai putea s-o inveti, ai putea doar pur si simplu s-o intelegi in anumite situatii.
De exemplu, si mie mi s-a intamplat acum vreo 7-8 ani sa nu-i raspund maica-mii la telefon, si ma sunase de vreo 5 ori, insa nu auzisem telefonul.
Problemele nu se rezolva prin bataie. Cearta e permisa in anumite situatii, dar bataia nu-si are locul.

| h3r a răspuns:

De ce locuieste cu tine, asta nu ne priveste pe noi, insa e cert faptul ca iti doresti sa nu-i ingreunezi viata prin alegeri pripite poate, facute in adolescenta.
Controleaza-ti comportamentul fata de ea, are totusi 17 ani si vorba aia, nu-i esti mama.
Discuta cu ea, spune-i parerea ta ca sora si femeie matura, totodata,

Cumnata dupa frate?

| Laura a răspuns:

Nu îţi place ideea de threesome?

| Mirris explică (pentru Laura):

Nu prea inteleg ce vrei sa zici

| Mirris explică (pentru h3r):

Multumesc de sfat.E sora sotului meu

| h3r a răspuns (pentru Mirris):

Am inteles.
Cele doua sunt de-o seama, nu de alta se si inteleg.
Asigura-te ca ambele sunt constiente de faptul ca atata timp cat sora ta este sub grija ta, ai dreptul sa stii cand si cu cine iasa.

Toate cele bune.

| Adyy5 a răspuns (pentru Mirris):

Deci nici măcar nu e sora ta? laughing
Legat de ce a spus Laura...
Off, greu înțelegi.
Voia sa spuna (mai pe înțelesul tau):Ai ceva impotriva daca o fac in 3 (s.ex-matusa, ea si tipul ala)? laughing

| sofisis a răspuns:

Pai ce sa zicem...mama ta nu e in peisaj?
Oricum, nu mai e chiar un copil ca sa fie ok sa o disciplinezi. Mai ales fizic. Nu stiu ce ai incercat sa faci, sa iti exercitii o autoritate care nu prea iti apartine sau pur si simplu nu iti poti stapanii nervii...dar ai gresit-o grav.

| Mirris explică (pentru Adyy5):

Este sora mea si nu sunt de acord sa isi bata nimeni joc de ea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mirris):

In cazul asta, in loc sa o palmuiesti, mai bine iei si o educi ca sa nu vina cu burta la gura. Nu e mai ca in secolul asta sa discutati, eventual sa ii recomanzi niste anticonceptionale, sa ii dai un pachet de prezervative cand pleaca de acasa, in loc sa o palmuiesti cand vine?

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Atata vtimp cat ii permiti si ei sa te loveasca cand conidera ca gresesti, este treaba voastra. Daca ea nu te-a palmuit niciodata, atunci este nedrept si prostesc sa tratezi o fata de 17 ani asa.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Data viitoare, du-te si da-i palmele alea in public.
Nu te simti vinovata happy

| Adry05 a răspuns:

Da, gresit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine ai fãcut, zic eu binenteles poate nu a facut prostii, dar asa sã invatat minte. Daca as fi fost femeie mi-as fi permis sã fac asa ceva, mai ales cu neamurile mele.

| Violleta2022 a răspuns:

Total gresit!
Daca ii erai mama si tata, aveai acest drept, dar si atunci trebuia sa ai rabdare sa asculti motivul.
Este urat cum ai procedat si neavand acest drept, nu m-ar mira sa primesti doua palme peste ochi de la maica-ta. sau taica-tu, bine meritate pentru comportamentul tau inadecvat!
Incearca sa judeci inainte de a imaprtii palme in stanga si-n dreapta, cand nu ai nici un drept sa faci asta!
Cat despre cumnata ce-a vesela, las-o in grija fratelui, ca nu-i problema ta oricum!

| Mirris explică (pentru Violleta2022):

DonnaAlba deja stiu motivul pentru care a plecat si nu a fost prima data cand a plecat si nu mi-a spus.Cand am intrebat-o unde a fost si de ce nu mi-a spus ca pleaca mi-a raspuns pe "sus". Atat timp cat sta la mine eu sunt responsabila si in plus nu vreau sa devina c...a nimanui sa ma arate lumea cu degetul si crede-ma ca nici mamei sau tatalui nu i-ar conveni.Stiu ca am gresit si mi-am cerut iertare fata de ea, insa si ea la randul ei mi-a promis ca o sa imi spuna cand pleaca.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mirris):

Tot nu aveai dreptul sa o palmuiesti, mai ales ca a mers in compania unui adult, adica a cumnatei.
Ca trebuia sa-ti spuna, era altceava, dar cred ca ati fi putut avea o discutie omeneasca, nu una violenta, pentru ca, nu este nromal sa te comporti asa cu ea, ca ti-o faci de dusmanca si se va ferii de tine mai mult, pe viitor.
Daca vrei sa o ai de partea ta, apropiati-o!
Trateaza-o cu incredere si vorbesti ca o sora iubitoare, ca adolescentii din ziua de azi, sunt foarte independeti si ranchiunosi cand le impui ceva.

| Mirris explică (pentru Violleta2022):

Asa e de aceea m-am simtit vinovata de gestul facut.Cumnatei mele ii place viata si nu as vrea sa o "strice" si pe ea.Multumesc de sfat.

| Adyy5 a răspuns (pentru Mirris):

Are 17 ani, are dreptul sa faca ce doreste.
Peste cativa ani va pleca si nu vei mai avea dreptul sa te implici in viata ei si sa iei decizii în locul acesteia.
Daca pleaca fara sa te anunte si face ce face nu o poți schimba, cand va ajunge la 19-20 si nu va mai avea nimic care s-o impiedice temerile tale se vor îndeplini.