| Renata10 a întrebat:

TPU.Am revenit din nou, de data asta cu o problema mai mare straight face Chestia e urmatoarea:ma inteleg cu mama din ce in ce mai rau.Nimic din ce fac eu niciodata nu este bine pentru ea.Cateodata ma enerveaza atat de tare incat imi zic ca voi pleca si nu o sa ma mai vada niciodata ca poate asa va fi mai bine.Astazi,am aflat ca a dat placa mea de par(care tin sa mentionez ca NU EA MI-A CUMPARAT-O) unei vecine. FARA SA MA INTREBE.Si mi-a zis acum seara ca i-a dat-o de parca ar fi fost proprietatea ei, si pe eu nu as fi avut niciodata treaba. M-am enervat ft tare, am inceput sa plang. M-a trimis sa duc ceva bani la cineva si acum parca m-am mai calmat. Dar eram atat de nervoasa(cum se intampla de multe alte ori de fapt) incat am zis ca ar fi mai bine sa mor.Nu stiu ce sa mai fac, mi-am dat seama ca nu e in regula sa gandesc asa. Oare incep sa innebunesc?!?! Ce as putea sa fac? Sfaturi, va rog... FARA GLUME PROASTE.

Răspuns Câştigător
| allthegoodnamesaregone a răspuns:

Ii spui clar in fata ce te deranjeaza, cu vorba buna. Daca nu merge fa-i si tu cateva faze de genu, ii iei pur si simplu lucruri si le imprumuti aiurea la persoane, vezi cum ii cade. Si pe mine ma scot din sarite fazele astea, dar deocamdata reusesc sa ma inteleg cu mama asa, explicandu-i frumos ce nu imi place. Faptul ca ti-e mama ii da un oarecare control asupra ta si asupra lucrurilor tale, si mai ales daca are o gandire mai comunista, stiu ca nu te poti intelege cu ea, dar trebuie sa ajungeti la un punct comun, macar atat sa te anunte ce are de gand sa faca cu lucrurile tale.

| Renata10 explică (pentru allthegoodnamesaregone):

Mi-a mai facut si cu alte ocazii chestii de genul asta si cand imi cautam lucrurile si o intrebam imi zicea :"Am uitat sa te anunt ca l-am dat la X." Eu nu imi permit sa ma ating de obiectele ei pentru ca nu imi place sa fac chestii de genul, din moment ce stiu ca nu e al meu nu ma ating.In schimb, ea face exact contrariul.Si mai sunt probleme.De exemplu, daca vreau sa ies undeva nu am voie.Decat cu ea si cu tata. Mi se pare prea de tot straight face

| allthegoodnamesaregone a răspuns (pentru Renata10):

Probabil de aceea face faze de genu, pentru ca habar nu are cum e sa simta pe pielea ei, si i se pare un lucru normal, nu cred ca are vreo intentie sa le faca. Sfatul meu e sa vorbesti calm cu ea, asa cand stati sa povestiti, asa e cel mai eficient, nicidecum cu urlete si plansete. Si eu am trecut prin chestii de genu, si am tot 16 ani..mama s-a obisnuit cu timpul ca cu mine nu ii merge chiar asa, imi e ea mama dar nici nu accept sa-mi faca scene din astea cand mi'e lumea mai draga. Cu iesitul, iarasi e destul de nasol, trebuie sa iti castigi cumva increderea in ei, si sa le areti ca esti suficient de mare sa iesi cu prietenii si sa faci ce fac cei de varsta ta. Sunt constienta ca e usor de dat sfaturi, dar e mai greu cand esti pusa in situatie... Totusi sper ca te-am ajutat si o sa reusiti sa ajungeti cumva la o idee comuna.

| Renata10 explică (pentru allthegoodnamesaregone):

Multumesc oricum :* si ma bucur ca tu te intelegi bine cu mama ta.

18 răspunsuri:
| Himera a răspuns:

Cred ca in 90% din famili exista relatii tensionate. Nu sunt in masura sa iti dau sfaturi, dar iti spun care e parerea mea: ce a facut mama ta cu placa a fost un gest urat, a dovedit ca nu te respecta si nu prea o intereseaza parerea ta. Asa se comporta unii parinti, probabil ca si parintii lor s-au purtat intr-un mod similar si nu ii poti schimba.

Gandirea negativa nu te ajuta cu nimic. Nu iti mai dori sa mori, gandeste-te doar ca exista in lume persoane cu probleme mult mai mari decat ale tale si totusi au gasit puterea sa vada frumusetea vietii.
Rudele nu ti le alegi si din pacate o sa mai depinzi o vreme de mama ta, incearca sa treci cu vederea, sa uiti cat mai repede gesturile ei suparatoare. Gaseste activitati care iti fac placere si concentreaza-te asupra lor.

| valentingb a răspuns:

Nicio gluma draga. E absolut normal ca la varsta asta sa te enervezi rapid, sa te certi cu mama ta, ea la fel s-a saturat si se enerveaza imediat, ce sa mai, ai o viata normala.
Lasa gandurile cu sinuciderea deoparte, ca altii nu au o mama pe care sa se supere.Fii tare, doar cei slabi renunta.
Si ca sa vezi jumatatea plina a paharului, ai placa de par! Gandeste-te la asta un pic si o sa vezi ca nu ai o mama chiar atat de severa.
Incearca sa o mai eviti cativa ani pana pleci la facultate, daca chiar nu poti sa te intelegi cu ea.

| mona01 a răspuns:

E mama ta vitrega?

| Renata10 explică (pentru mona01):

Nu, nu e mama mea vitrega. E mama mea naturala.

| dodicuta a răspuns:

Eu zic sa ii faci o surpriza cum ar fi sa faci curatenie in casa, sa ii faci un cadou. Daca nici asa nu merge incearca sa o intrebi direct de ce face aceste lucruri. Ce ai de piedut? Si mai poti incerca sa o intrebi daca te mai iubeste si daca se locheaza si nu iti raspunde sa te duci plangand in camera si cred ca o sa i se faca mila de tine.
Sa mori nu este o alternativa.Viata ete mai pretioasa ca orice si sa nu-ti doresti sa moara mama ta pentru ca ea sigur te iubeste mult.Gandeste-te doar un pic cum ar fi viata fara ea.Am niste prieteni care le-a murit mama si nu iti dai seama cat sunt de tristi acum(ei sunt frati:o fata de 16 ani si un baiat de 8 ani).

| Renata10 explică (pentru dodicuta):

Fac curatenie in casa in fiecare zi, o ajut mereu.Doar caei nu ii comvine nimic din ce fac eu.Si nu inteleg de ce. Oricum, iti multumesc pentru raspuns si imi pare foarte rau pentru prietenii tai.sad

| dodicuta a răspuns (pentru Renata10):

Eu iti sai sa o intrebi direct de ce se comporta asa cu tine. Poate tu ai suparat-o cu ceva neintentionat.

| Renata10 explică (pentru dodicuta):

Am incercat sa vorbesc cu ea si mi=a zis:"Asa sunt eu.Nu-ti comvine asta este!"Si nu i-am mai zis nimic de atunci. Vorbeste urat cu mine daca aduc vorba despre asta. Tind sa cred ca se comporta asa deoarece si ea a fost crescuta intr-o familie foarte severa.

| Renata10 explică:

Multumesc pentru raspunsuri.

| xHeLpErx a răspuns:

Cati ani ai?

| Renata10 explică (pentru xHeLpErx):

Am 16 ani.

| xHeLpErx a răspuns (pentru Renata10):

Asta se intampla la adolescenta ar trebui sa te controlezi sa nu te mai enervezi tare si sa pui la suflet ce zicebig grin

| karelo a răspuns:

Fi foarte calma caci pana la urma mama te te va intelege si te vei intelege foarte bine cu ea.

| Capone15 a răspuns:

Cu aceleasi probleme se confrunta toti la o anumita varsta, pe la adolescenta. Ar trebui sa incerci sa pui la suflet ce zice. Si eu am unele conflicte cu ai mai dar las de la mine. De multe ori ma enervez si eu foarte tare dar ma controlez. Nu mai pune la suflet toate lucrurile si o sa vezi ca o sa fie mai bine

| AleAlecsandra a răspuns:

Incearca sa colaborezi si sa glumesti poate o sa te inteleaga