| anonim_4396 a întrebat:

Bună Tpu..am și euu o problemă am 17 ani și mai am puțin și nasc..mama mea nu vrea să-l lase pe tatăl copilului să-l recunoască deși el vrea și eu sunt de acord. A spus că o să tragă linie la el..ca și cum copilul nu ar avea tată și mi-a spus că îmi va lua copilul pe numele ei. Vreau și euu să știu dacă are cum să facă astam eu nu vreau.

Răspuns Câştigător
| ValentinMihai78 a răspuns:

Există protecția copilului și cere ajutorul unui specialist de acolo. Ok, ești minoră, dar mama ta nu are nici un drept legal de a trece copilul pe numele ei, cât timp tatăl copilului și-a asumat răspunderea pentru a păstra copilul.
Repet există protecția copilului, există poliție.
Iar, dacă ai peste 17 ani, e ca și când mai ai câteva luni și devii matură. Asumă-ți până la capăt voința, iar dacă nu vrei să apelezi la autoritățile statului, nu declari copilul până când nu este trecut tatăl copilului în certificatul de naștere. Oricum, mama ta, fără acordul scris al tău nu poate scoate un certificat de naștere al copilului tău.
Chiar dacă, încă ești minoră, în registrul de nașteri tu semnezi ca mamă.
Luptă-te pentru copil, iar dacă aveți posibilitatea mută-te cu el undeva.

| Mariacristinaioana23 a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Vai, mulțumesc mult pentru ajutor..chiar nu știam ce să mai fac atâtea întrebări la care nu găseam răspuns mulțumesc din suflet?‍?

10 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Dacă tatăl copilului char te iubeste, să meargă la părinții tăi si să te ceară de nevastă. dacă nu vor spune-i mamei că vei, merge la protectia copilului.

| TheGentleman a răspuns:

Având în vedere că încă ești minoră protecția copilului poate deschide o anchetă socială și vei fi sub supraveghere până la majorat...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Păcat de copilul ăla o să-l distrugeți.

| ioana748 a răspuns:

Gandeste te doar la binele copilului.
Incearca sa o faci pe mama ta sa inteleaga ca copilul mai tarziu va fi afectat de liniuta din certificatul de naștere. Oricum acestea se pot modifica pe parcurs, dar inseamna drumuri prin tribunal.
Daca mama ta doreste sa ajute promite i ca ai sa asculti sfaturile ei de acum încolo si tot ce doresti este ca copilul sa aiba un certificat de naștere autentic si sa fie bine.
Esti minora insa poti apela la un centru pentru mama si copil unde le spui ce doreste mama ta sa faca si sa te ajute pana iti echilibrezi situatia.
Sa ai drumul cu lumina si tu si copilul.
❤️

| Mariacristinaioana23 a răspuns (pentru ioana748):

. Mulțumesc pentru informație, cât despre mama mea ea nu va înțelege nimic niciodată nu m-am înțeles și-a văzut de cât interesul ei

| ioana748 a răspuns (pentru Mariacristinaioana23):

Incearca sa vezi zi tu interesul tau si al copilului. lnvata ceva de la ea, macar.
Copilul in primul rand are nevoie de adapost si un loc unde sa stai linistita cu el, macar pana se face putin mai mare.
Dumnezeu sa te ajute.❤️

| Mariacristinaioana23 a răspuns (pentru ioana748):

Mulțumesc frumos de sprijin ❤️

| Miruna333 a răspuns:

Ea nu are vreun drept asupra acelui copil. Tu esti mama lui, ea nu poate face nimic. Nu o lasa sa te manipuleze cu niste cuvinte. Sa iti puna copilul pe numele ei, nu poate, sunt doar vorbe in vant sa te sperie.