| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU..as vrea sa imi iau un catel pichinez dar nu ma lasa taicamio..stiu ca e o responsabilitate mare dar stiu sa am grija de unu...stiu cum sa il spal si ca nu are voie sa ii intre apa in urechi am si bani sa imi iau stiu cand trebuie dusi la vaccinat stiu cat costa vaccinuriile stiu cat costa hamul,patutul, lesa, samponul etc pentru. el dela 7 ani vreau unul dar tatal meu spune ca miroase urat dar nu e adevarat daca il speli si ai grija de el stiu si cum sa il fac sa faca treburiile pe presuriile acelea speciale as iesi cu el de dimineata la 5 -6 apoi de dupa masa la ora 3-4 si seara la 6 deci..stiu sa am grija de el si mai spune ca lasa par.dar eu vreau un pichinez el nu lasa asa mult par si daca lasa aduc cum sa fac sa il conving? Chestia cu Notele nu merge...Dau funda ps. daca am scris gresit iertati-ma dar ma grabesc

Răspuns Câştigător
| metehne a răspuns:

Încearcă să discuți într-o manieră calmă cu el. Spune-i că îți dorești foarte mult un cățel, și că nu e un capriciu.
Încearcă să aduci argumente cât mai bune.
Probabil că, ca orice alt părinte, crede că nu vei fi responsabil sau că nu îți vei lua în serios atribuțile de "părinte", pentru că trebuie să recunoaștem, un animal presupune muncă, atenție, timp.
Iar tu va trebui să demonstrezi că meriți să ai un cățel. Poți începe prin a-i propune să te pună la încercare, punându-te să faci anumite chestii prin casă etc, așa va vedea că încerci să te responsabilizezi ușor, ușor.

Step by step! Mult succes

| Nustiu1910 a răspuns (pentru metehne):

Multumesc de raspuns dar lui nu ii pasa ca fac chesti prin casa..ma gandesc sa iau tot pe ascuns si cand el e plecat sa pregatesc totul dar aspus ca daca aduc un caine nu am ce cauta la el in apartament.wtfcrying

| metehne a răspuns (pentru Nustiu1910):

Poate o să își schimbe părerea.

| Nustiu1910 a răspuns (pentru metehne):

Nu e imposibil