| SanziiAndry a întrebat:

Ce e mai bun? Hamul sau lesa? De ce? Cam cat costa un ham? Dar o lesa? Funda...

Răspuns Câştigător
| T7uk a răspuns:

Cred ca te referai la zgarda nu la lesa. Zgarda este cea mai buna! Hamul a fost conceput ca sa faca caini sa traga indiferent de rasa cainelui. Pentru un control al cainelui cat mai bun zgarda trebuie sa stea exact sub cap. Deoarece cand intra intr-o stare de agresivitate sau de agitatie tragi putin de lesa si va iesi din acea stare.
Zgarda costa de la 3 lei in sus.
Dar daca tu ii crezi pe astia cu balivernele lor ca cica ranesti cainele cu zgarda iti poti cumpara ham dar o sa te tarasca dupa el incontinu.
Daca cainele tau este o aschilopatura de Chihuahua iti recomand hamul. Mie mi-ar fi si frica sa il si mangai la ce fizic are.

11 răspunsuri:
| Capsuinkaadulcicaa a răspuns:

Http://www.animall.ro/caini/hamuri.html parerea mea este ca hamul este mai bun deoarece daca cainele se va smuci, lesa il va strange putin de gat in timp ce hamul nu-i va produce nici-o rana(parerea mea(iti spun din propria experienta fiindca amavut si eu un bichon)) o lesa e in jur de 15-20 lei iar un ham e in jur de 30-40 leiQ bine exista si hamuri la 100 si cv lei si sunt putin mai bune dar si alea la 30-40 lei sunt f f bune! depinde ce ham vrei sa-i iei! sper ca te-am ajutat! bafta!

| vladutik a răspuns:

Ham ul este mai bun si mai sigur pentru tine

| IonutAxi a răspuns:

Hamul este mai bun

| LittleOwl a răspuns:

Hamul e mai bun deoarece ZGARDA nu lesa il poate rani la gat pe caine. Lesa iti va trebui oricum. Dar de preferabil cumpara un ham.nu e mai scump de 2o de lei.
Sprer ca te-am ajutat. Funda?

| LittleOwl a răspuns:

Dar depindede ce fel de ham vrei si ce fel de caine ai

| EllyThau a răspuns:

Buna. big grin eu la catelusa mea i-am luat si lesa si ham big grin mai mult folosesc lesa e mai buna am dat pe ham 50 de lei (cu lesa de 3 metri) si pe lesa am dat 40 de lei iti sfatuiesc sa iti iei lesa e mai bunahappy am un amic care are o catelusa mica si are tot ham cu lesa de 3 metri. si cand i-a dat drumu sa mearga cainele s-a dus in fata masini..noroc ca a oprit soferul si a tras repede cainele.

| HappyDogsRo a răspuns:

In functie de talia cainelui poti alege lesa sau ham. Daca ai un caine de talie mica/medie poti sa-i iei ham, dar daca ai un caine de talie mare o sa-ti fie destul de greu sa-l controlezi cu hamul daca nu e dresat.
Preturi pentru hamuri gasesti aici:
http://www.happydogs.ro/pet-shop/hamuri/index.html
iar pentru zgarzi aici:
http://www.happydogs.ro/pet-shop/zgarzi/index.html

| SophieGirl a răspuns:

Pai hamul e mai bun deoarece cainele poate face orice miscare lejer fara a fi tras de gat sau stiu eu ce.......Hamurile sunt ieftine http://www.smartbuy.ro/......6_202.html
aceste site-uri au cele mai ieftine preturi online pe care le-am vazut.Dar cred ca te vei descurca. Funda?

| aNDreyyy25 a răspuns:

Asculta-ma pe mine daca ai un caine pui de talie medie sau mare si e inca nedresat ii trebuie o zgarda pentru ca in momentul in care il plimbi cainele va vrea sa o ia intainte si o corectare des repetata dar nu prea puternica il va invata sa mearga la pas ca sa nu te chinui cu el cand va fi mare, dupa ce stii ca te asculta si ca va merge langa tine ii poti pune ham daca vrei neaparat pentru ca este mai comod dar nici zgarda nu ii face nimicwinking daca mai vrei detalii despre caini add andrey_gibi_boss fundita?puppy dog eyes

| gabrielecelmaitare a răspuns:

Nu stiu cat costa un ham dar stiu ca lesa e mai buna