| DG_Daniela_1998 a întrebat:

Cum as putea scapa de verificatul temelor? Mama tine mortis sa imi verifice temele si ma enerveaza si nu vrea sa inteleaga ca nu am nevoie si se enerveaza aiurea.

461 răspunsuri:
| Bammmm a răspuns:

Heii! Poate mama ta are anumite motive cand iti controleaza temele. Te-ai gandit ca poate nu are destula incredere in tine, desi ea iti doreste binele? O zi faina happy

| karinutagalea a răspuns:

Ai putea schimba subiectul cand te intreaba de teme, eu mai fac asa.Sau atunci cand sti ca trebuie sa te intrebe de teme nu sta langa ea fa altceva ca ea sa uite ca trebuie sa ti le controleze.

| aaditare a răspuns:

Ii zici:Mama tu nu ai incredere in mine? Sau scrii tema si o lasi sa te controleze deoarece e mama ta, iti vrea binele.

| zurick a răspuns:

In a IV-a mama imi verifica tema, iar dupa nu m-a mai verificat si de atunci sunt mult mai praf. Oricum spune-i cati vei face temele Fara sa te verifice dansa si spune-i ca ar trebui sa aiba mai multa incredere in tine.
In ce clasa esti?

| Alexandru_Cristian_1999_CquJ a răspuns:

Buna! Cand mama ta vreau sa iti vada temele arata-i si tu o tema din urma ca ea oricum nu isi da seama! La mine asa functioneaza! Bafta!

| Florenta16 a răspuns:

Incearca sa te apuci de teme atunci cand este prin preajma ta, ca sa vada ca lucrezi, apoi spune-i ca doar te-a vazut cand scriai, deci nu mai ai nevoie de control. Sau daca nu merge nici asa, sterge o data din urma, si pune data zilei respective si arata. Asa pacalesti si profesorul, d-apoi parintii care nu iti stiu toate lectiile la zi. Bafta.

| Ghostplayer a răspuns:

Varianta1.Zii ca te descurci singura si ca nu ai nevoie de ea la verificatul temelor si mai zii ca poți sa le verifici tu singura Si sa aibă încredere in tine.
Varianta2.Zii ca domnul/doamna profesoara a zis sa iti verifici tu singura temele fără a fi ajutata de părinți pentru a vedea tu singura greselile pe care le-ai făcut corectandu-le.
Multă bafta iti urez!

| dorin1990 a răspuns:

Mama ta vrea sa te ajute nu o lua in nume de rau, si ce e poate fi asa de deranjant? lasa sa verifice daca esti fata desteapta o sa fie multumita de tine oricum va renunta singura la idee daca va vedea ca esti de acord cu dansa.

| BLeur a răspuns:

Bună.

Vrei să scapi de verificatul temelor? Apăi fă-o pe maică-ta să aibă încredere în tine şi să nu te mai verifice. laughing
Deşi, în locul tău nu aş comenta, chiar m-aş bucura că îi pasă cuiva de ce fac eu. Şi mie îmi făcea la fel, da' o dădeam afară din cameră laughing.

Dacă mai ai nevoie de vreun sfat, dă-mi add: outlawzzzzz

| OnuOnulică a răspuns:

Cel mai bine le faci laughing

| TPUuser199 a răspuns:

Cu timpul o sa inceteze.
Nu o face cu rautate, sa stii... Asa este spre binele tau, sau asa considera ea

| anabelisa a răspuns:

Te felicit pentru asta, pentru ca o sa ajungi departe in viata! De ce crezi ce este un lucru ata de neobisnuit in a ti se verifica temele de catre mama ta? Sau tu le sti pe toate? Nu crezi ca ai nevoie de sfatul parintilor tai din cand in cand? Nu stiu ce varsta ai, dar iti spun un lucur:va veni o vreme, cand vei avea nevoie de sfaturile parintilor tai si atunci vei constata ca nu mai ai cui sa ceri acel sfat.Profita cat timp ii mai ai langa tine!

| anabelisa a răspuns (pentru anabelisa):

Scuze pentru greseli! Graba strica treaba!

| BreK a răspuns:

In primul rand mama ta iti vrea binele, nu o lua in nume de rau.
In al doilea rand fa-o sa aiba mai multa icredere in tine si asa nu o sa te mai controleze la teme pentru ca o sa aiba destula incredere in tine incat o sa fie sigura ca ai scris.
Cel mai bine e sa vorbesti cu ea deschis si sa o face sa te inteleaga. Succes!

| darrio2007 a răspuns:

Inseamna ca stie ea ceva.Ai dezamagit-o vreodata.Ai sa scapi doar cand nu vei mai fi la scoala.

| Lungu_Florin_1993 a răspuns:

Eu cred ca mama ta e doar ingrijorata, ca orice mama dealtfel, ai putea sa vorbesti cu ea fata in fata si sa-i spui ca lucrul acesta te supara, si cred ca va intelege!

| GiorgiaF a răspuns:

Buna! Este de datoria ei sa iti verifice temele, nu neaprata ca nu are incredere in tine dar prin atitudinea iti arata ca ii pasa de tine si se implica in educatia ta, nu ar trebui sa te deranjeze, este totusi mama ta! Ti-ai dori o mama care sa nu se intereseze deloc de tine? Sau de situatia ta scolara? Pe viitor vei intelege mai bine si vei vedea ca ea iti vrea doar binele!

| ParisulTau a răspuns:

Vorbeste cu ea! Spune-i frumos ca, consideri ca nu mai este necesar acest lucru. Faceti un targ, de exemplu sa nu te mai verifice 3-4 saptamani si daca acest timp decurge bine si luati o hotarare. Demonstreaza-i ca poate sa aiba incredere in tine. Poti chiar dupa ce iti termini temele sa vii singura sa i le arati.

mira
| mira a răspuns:

Las-o sa te controleze.In curand materia pe care o studiezi tu o va depasi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand vine acasa(mama ta)prefa-te ca scrii la o materie si daca faci asta cam 1 saptamana va vedea ca esti constiincioasa si te va lasa in pace.Mie mi-a mers.Bafta!

| quatre a răspuns:

SAl! Daca tu chiar nu vrei sa iti verifice temele ai putea sa ii spui cu calm : Mami, te rog intelege-ma atunci cand imi verifici tema simt ca nu ai incredere in mine, si asta nu imi place! Te rog nu ma mai verifica!

| Neaga_Dragos_1997 a răspuns:

Daniela poti sa ii zici mamei ta ii pui o intrebare ''Mama tu ai incredere in mine '' si astepti raspunsul sa vezzi ca ramane blocata

| proprietatealuicirss a răspuns:

Spune-i ca poate avea incredere in tine ca iti faci temele ca de fiecare data si ca nu mai esti un copil mic dar poate are motivele ei pentru care iti verifica temele oricum multa bafta. Funda?

| Diva245 a răspuns:

Pai ii spui ca trebuie sa aiba incredere in tine macar o saptamana si o sa vada ea ca tu te descurci desigur daca o facihappy

| Andreas27 a răspuns:

Lasa si asta trece tu fa-ti partea ii mai bine de cat sa iei 3happy

| fede12 a răspuns:

Pai laso sa te verifice. Daca te opui o sa va certati fara motiv.

| IngericaLuv a răspuns:

Salutare! Si eu am aceeasi problema si sincer,si eu am fost suparata pe tema aceasta, dar acum cred ca este un lucru bun, de exemplu, daca iti ia profesorul caietul la corectat? Daca vede acolo vreo greseala pe care stie ca de obicei nu o faci, s-ar putea sa-si schimbe un pic parerea despre tine.

Profesoara mea de limba romana ma lauda ca sunt constiincioasa si ca verific mereu caietul inainte de a-l pune in ghiozdan.Este un lucru bun,iti spun!

Poate nu vrei sa se amestece altii in treburile tale,dar se poate(in cazul acesta,mama ta,CARE ITI VREA BINELE) sa aiba o idee chiar buna, adica sa vrea sa modifice ceva in favoarea ta, ca sa nu ai probleme la scoala, de aceea te controleaza mereu.

Aceasta este parerea mea.Ea este adult si in unele cazuri stie cel mai bine.

Este alegerea ta:faci cum consideri. Oricum, bafta! Sper ca te-am ajutat putin.

| RiZeRy a răspuns:

Repetitia e mama invatarii.Nu strica sa nu repeti.

| LittleBugsBunny a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca ea isi face griji ca nu iti faci temele (poate are motive poate nu) dar oirucm recunoaste ca ne mai fofilam de la teme uneori si ea vrea sa se asigure ca ti-ai terminat treaba big grin fi mai ingaduitoare te va ajuta pe viitor pace

| picard20 a răspuns:

In primul si-n primul rand,va rog frumos sa-mi permiteti sa va aduc la cunostinta o veste buna:VETI SCAPA de verificatul temelor,dupa ce veti termina scoala si facultatea,si veti avea un loc de munca! Inteleg ca va deranjeaza,dar mi-ati da voie,va rog frumos,sa va spun cate ceva? In primul si-n primul rand,mama dumneavoastra nu din rautate incearca sa va verifice temele! Dimpotriva,se pare ca vrea sa se asigure ca totul este in ordine. Normal ca se enerveaza,(si chiar aiurea,uneori),fiindca are o anumita varsta. Stiati ca persoanele incepand cu o anumita varsta nu mai gandesc si nu mai judeca precum la tinerete? Iar aceasta schimbare de lucruri si de gandire le afecteaza performantele. Mama dumneavoastra nu mai e de mult tanara,de aceea tinde uneori sa vada totul in culori negative! Dar acesta nu e un semn ca nu mai trebuie s-o respectam,nici pe departe! In lumea asta de astazi,exista doua feluri de mame,si doua feluri de parinti. Exista mame cu care se poate comunica,si mame cu care doar psihanalistii se pricep sa comunice. Daca mama dumneavoastra face parte din prima categorie(cu care se poate comunica relativ usor),v-ati putea apropia de dumneaei intr-o seara cand nu mai sarbatoriti nimic in familie (deci in niciun caz de Craciun sau Revelion),si ati putea sa va deschideti inima si sa-i spuneti clar si deschis ce mult va afecteaza faptul ca sunteti verificat la teme,cum va simtiti efectiv atunci cand verificarea are loc,si de ce anume nu considerati ca verificarea in sine nu isi are rezultatul scontat
In ce priveste mamele cu care nu se poate comunica (exista si din acestea,cu duiumul,care au fost timide si ne increzatoare in adolescenta,si si-au format un caracter sobru sau disimulat),ar fi bine daca i-ati face o programare la un psihoterapeut. Insa nu uitati respectul si afectiunea,doua calitati care,atunci cand sunt manifestate din plin,ajuta foarte mult in comunicare si reprezinta liantul pentru o casnicie si o familie fericita! Iar rabdarea contribuie foarte mult la fericire,fiindca intareste legaturile de familie si poate produce siguranta,compasiune,intelegere si respect profund de care civilizatia din prezant are si va avea mereu nevoie pentru consolidarea unor relatii fericite cu membri familiei si cu toti cei din jur! Rabdare, sinceritate si respect! Iar cu timpul, veti depasi si problema asta, de va ajunge sa nu va mai preocupe deloc, pot fi sigur!