| DG_Daniela_1998 a întrebat:

Cum as putea scapa de verificatul temelor? Mama tine mortis sa imi verifice temele si ma enerveaza si nu vrea sa inteleaga ca nu am nevoie si se enerveaza aiurea.

461 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa-ti temele cateva saptamani la rand pana vezi ca nu mai vin si scapi apoi, ca va avea incredere in tine.
Apoi sa fi precauta, fa-ti cate o tema pe saptamana sa nu te prinda.

| moshulica a răspuns:

Daniela, deduc ca ai cam 15 ani, adica esti probabil in clasa a VIII-a. E un moment extrem de important al vietii tale, care va stabili cat de sus poti tinti in pregatirea ta. Mama te vrea, sigur, cat mai sus si este clar ca doreste sa-ti faca un bine cu bataie lunga, chiar si cu forta. Te supravegheaza indeaproape dorind ca tu sa depui toate eforturile pentru a-ti deschide un drum frumos in viata. Nu vei reusi sa scapi de controlul ei. Trebuie sa intelegi insa ca acest control nu este o pedeapsa pe care ti-o aplica ci exprima dragostea si responsabilitatea ei pentru tine. E o mama foarte buna, iubeste-o, merita!

| TeddyCar a răspuns:

Buna! Mama ta face asta deoarece poate ai avut vreodata probleme in privinta lor de genul "nu ti-ai facut temele, iar profesorii te-au taxat" sau i-ai mintit vreodata in legatura cu asta. Oricum, nu te supara pe ei. Ei doar iti vor binele, vor sa ajungi ceva in viata. Eu am scapat de ei facandu-mi teme (macar un timp. happy ).

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Anonim1989077656477 a răspuns:

Buna! aveam si eu o problema de genul,dooar ca mama mea nu ma lasa sa merg singura la scoala.
ai mai multe variante:
I-vorbeste deschis cu ea fara sa o ranesti(ocoleste un pic subiectul ca sa nu simta cumva ca nu e dorita)
II-astepti pana se decide ca esti destul de mare si trebuie sa te inveti si singura
III-ii spui ca a zis un profesor/o profesoara sa invatati sa va verificati temele singuri,ca e rusinos sa o asteptati pe mamica sa va verifice. eu iti recomand prima varianta. daca nu merge catusi de putin, alege intre II si IIIwinking succes!(si apropo, mama ta iti vrea doar binele, nu o rani, pretuieste-o)

| SpiidyiLIna3 a răspuns:

Acum depinde si in ce clasa esti, pentru ca daca esti inca in clasa a V este normal sa te mai controleze... insa daca esti in clase mai mari incearca totusi sa vorbesti cu ea si pana la urma sa ajungeti la un acord comun ceva gen: se poate uita in caietul tau in fiecare sfarsit de saptana sa se uite in carnetul tau de note odata la 2 saptamani daca vei lua vreun 3-4 atunci pentru o luna de zile iti vei face cu ea temele, asa mama ta va prinde incredere in tine.

| LoveNuttela4ever a răspuns:

Spune-i ca daca are incredere in tine, te va lasa... si ca ai crescut, daca te lasa cateva zile de proba, fale bine si daca prinde încredere, dupa poti face ce vreilaughing

| davidrcv a răspuns:

Aditare are dreptate trebuie sa ii zici mama tu nai incredere in mine?

| anonimg a răspuns:

Nu e vorba ca nu ai tu nevoie de verificatul temelor, ci e vorba ca ea tine mortis sa te vada cu temele facute. Este intr-adevar un parinte sacaitor. Daca relatia dintre voi doua ar fi fost buna, atunci lucrurile ar fi fost altele decat sunt acum. Ce-i de facut? Tu sa iti faci temele si sa i le dai ei ca sa le verifice. Ca iti place sau nu, e datoria parintelui sa verifice temele copilului sau. Iar lucrul acesta este bun, si nu rau. Dar ce e gresit la ea este ca si-a pus ca tinta sa se ocupe de educatia scolara a copilului sau in detrimetrul(defavoarea) educatiei morale, educatie ce consta in buna relatie cu oamenii si cu Dumnezeu, in formarea caracterului, in principii.
Spune-i dar mamei tale ca ce-a mai inalta educatie nu este ce-a scolara, ci ce-a morala -adica scoala vietii. Spune-i ca mai importanta decat invatatura pe care ea vrea ca tu sa o asimilezi este buna relatie dintre voi doua. Oamenii nu te apreciaza daca vei ajunge un om invatat in scolile lumii acesteia; ci Biblia spune: "Ceea ce face farmecul unui om este bunatatea lui" (Proverbe.19:22) Iar bunatatea -si toate celelalte lucruri care formeaza frumos si vrednic de admirat caracterul unui om- nu se invata la scoala. Acestea tin de educatia morala pe care parintii trebuie sa ii invete pe copii.
Nu prea multa invatatura il ajuta pe om sa lupte cu greutatile vietii, ci intelepciunea care vine de la Dumnezeu si increderea in El.
Cauta sa-L cunosti pe Dumnezeu si mama ta va fi uimita de caracterul frumos pe care il vei avea in urma relatiei cu El!

| kiko12 a răspuns:

Pai in primul rand de ce te verifica? nu ti-ai facut vreo tema sau ce? pai zi asa: Mama te rog sti ca tot timpul mi le fac de ce nu vrei sa intelegi? le fac corect nu ma mai verifica gen asa poate o sa mearga

| Fotografcameraman a răspuns:

Sa le faci bine mereu

| Clara123 a răspuns:

Pai spune-i ca daca are incredere in tine nu o sa le mai verifice.Sau daca nu merge spune-i ca trebuie sa te maturizezi si sa fii pe cont propriu. Sper ca te-am ajutat!

| manuel72 a răspuns:

Chiar daca scapi de verificatul temelor nu vei scapa de notele proaste, asadar iti convine sa fii constiincioasa, desi cred ca mama ta e depasita de temele tale.

| GaByScream a răspuns:

Ea face asta cel mai probabil pentru ca nu are incredere in tine... demonstreaza-i ca poate avea incredere in tine facand temele la timp/ascultand-o sau nu stiu big grin si eu am fost asa dar cand am ajuns la liceu nu ii mai pasa de ce fac... stiind ca poate avea incredere in mine, eu chiar ii zic"nu am chef sa fac tema azi" si ea zice "bine dar sa nu iti fac nimic profesorii?" laughing asa ca dovedeste ca poti fi o persoana de incredere si ai sa vezi ca o sa te lase in pace, bineinteles nu din prima zi, dar treptat ai sa vezi ca mergewinking bafta

| Justlove13 a răspuns:

Iti dau un sfat bun si scurt, inainte sa te intrebe daca ti-ai facut temele sau sa te verifice te duci tu la ea cu ele facute de minim 5 ori big grin uite mama le-am facut uitate la elebig grin si daca stie ca le faci si binebig grin nu te mai intreaba. crede-ma:d

| LoveTheMusic a răspuns:

Drăguță, dacă ești în școala primară, e normal să-ți verifice tema, nu mai comenta! Dar... Dacă ești la liceu/gimnaziu, nu mai trebuie să insiste pe temele tale prea mult. Totuși, simte-te norocoasă că te ajută! :*

| anda727575 a răspuns:

Iti faci temele de fiecare data si te duci tu la ea sa i le arati. Asta inseamna ca ai devenit o persoana responsabila si astfel ii castigi increderea mamei, nu o sa te mai verifice si nici nu o sa se mai enerveze.

| mariusika31 a răspuns:

Dar mai 1 de toate te-ai gandit de ce te verifica? inseamna ca nu are incredere in tine de asta! arata-i ca esti responsabila si ca nu gresesti si daca va vedea asta va avea incredere in tine si nu o sa te mai verifice.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai ceva de ascuns? Te-ai gandit ca parintii sunt cei care iti vor binele din tot sufletul lor? O seara buna.

| Șimon_Marius_1989 a răspuns:

Draga Daniela,
Scoala, la fel ca intreaga societate in care traim nu face nimic altceva decat sa ne indobitoceasca ca pe niste oi. Unde merge turma, mergem si noi!
Scoale ne indobitoceste, ne transforma in sclavi, nu ne da nimic.

Daca vrei sa reusesti in viata, si o sa reusesti, urmeazati pasiunile, visurile: daca iti place sa canti atunci canta si fi buna la cantat, daca iti place sa pictezi picteaza si fi buna la pictat.
Daca iti face placere sa faci orice lucru fa-l din placere si o sa il faci bine, indiferent care e el.

Daca vrei sa nu mai fi verificata de mama ta, trebuie sa ii castigi ingrederea, in felul acesta o sa creada tot ce spui. Trebuie sa ii demonstrezi ca esti ca ea...matura, responsabila.

La inceput iti faci temele, o asculti, iar dupa o vreme cand are incredere in tine poti face ce vrei tu.
Eu asa am facut.

| papushika21 a răspuns:

Hmm...pai cred ca e bine ca iti verifica mama ta temele, vei avea o cariera in viata, vei ajunge cineva, doar trebuie s-o lasi sa te ajute, sa te verifice.Si eu am avut aceeasi problema cand eram mai mica, acum insa sunt mai desteapta si cred ca te va ajuta mult acest lucru.
Insa daca nu vrei, poti sa-i spui ca te descurci si singura.Fa-o sa aiba incredere in tine, fa un lucru mare. Daca nu stii ce sa mai faci vorbeste cu mama ta si spune-i ca nu vrei sa te verifice.Cred ca putin se va supara insa oricum, va fi mai bine.Succes! :*

| DnFn a răspuns:

Daca aveam si eu norocul tau ca parintii sa imi verifice temele sau daca ma duc la scoala. happy Ce bine era. bucura-te de asta, ca o ai aproape si ca e pregatita oricand sa iti dea sfaturi, sa te asculte, sa te corecteze si sa te indrume in viata. Mama este cea mai buna prietena a ta oricand, nu te va dezamagii niciodata si nu te va sfatuii de rau! Chiar daca uneori e enervanta, cicalitoare si nervoasa, face asta ca sa iti fie tie bine. Las-o sa te verifice si. du-i chiar tu temele cand ai terminat de scris happy vorba lui mira. in curand materia o va depasi.

| printesa00 a răspuns:

Pai scrii si tu acolo ce stii si ce nu mai scrii si tu gresit sau ii zici ca vrei intimitate

| alinbogdann a răspuns:

Arataii temele trecute sau zii ca nu ai facut ore...

| tigrutu a răspuns:

Daca tu chiar iti faci temele si doar te enerveaza e bine.Nu trebuie sa o faci sa se enerveze, ci poti sa iti lasi caietele/temele pe birou sa ti le corecteze, vzand ca esti de incredere o sa te lase in pace.

| DaianaDida a răspuns:

Inseamna ca poate nu are incredere in tine.Trebuie sa ii demonstrezi ca esti capabila sa te descurci.Ai note mari la scoala? Poti sa te folosesti de ele ca sa ii explici mamei tale ca esti silitoare si ca, chiar nu este nevoie sa te controleze.

| Alexandru0007 a răspuns:

Pai nu prea poti.trebuie sa le faci.asta e viitorul tau. oamenii mari se duc la birou, muncesc..si ceilalti invata.doar nu vrei sa te joci toata ziuahappy

| MyGoodLife a răspuns:

Offffff, fa-ti temele mereu corect, i le arati mereu pana nu ti le mai cere, daca vede ca esti constincioasa nu o sa ti le mai verifice

| Grigoras_Larisa_1980 a răspuns:

Pai ai putea sa inveti si nu te-ar mai cicali daca ar avea incredere in tine.

| JustHappiness a răspuns:

Bună!

Nu cred că ai de ce să te superi, ea îţi vrea binele!

Pa!