| DG_Daniela_1998 a întrebat:

Cum as putea scapa de verificatul temelor? Mama tine mortis sa imi verifice temele si ma enerveaza si nu vrea sa inteleaga ca nu am nevoie si se enerveaza aiurea.

461 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este mama ta, deci are tot dreptul să te controleze.
Pa, pa.

| Zenithf a răspuns:

Mama, vreau sa-ti demonstrez ca sunt responsabila, dar cum pot sa-ti dovedesc asta, cand tu nu ai incredere nici ca-mi fac singura temele?
Dar asigura-te ca esti destul de stapana pe tine si nu-i vei dovedi cumva contrariul.

mira
| mira a răspuns:

Las-o sa te controleze.In curand materia pe care o studiezi tu o va depasi.

mira
| mira a răspuns:

De ce tot reveniti cu intrebarea asta care a primit raspunsuri?

mira
| mira a răspuns:

Nu mai repetati intrebarea.

mira
| mira a răspuns:

De ce postati mereu aceasta intrebare, desi a primit foarte multe raspunsuri?

| pisoias a răspuns:

Nu inteleg de te enerveaza.Mama nu vrea decat sa te ajute, sa se asigure ca totul e o.k.Sau poate ca are vreun motiv de neincredere.Tu stii mai bine.MAMA intotdeauna va dori sa te vada implinita, un om de bine.

| darrio2007 a răspuns:

Inseamna ca stie ea ceva.Ai dezamagit-o vreodata.Ai sa scapi doar cand nu vei mai fi la scoala.

| powergirl a răspuns:

Buna, castiga-i increderea nu o enerva, poate i-ai facut tu ceva ca reactioneaza asa poate nu are incredere in tine, ca sa ii castigi increderea incearca sa o asculti si mai ales sa vb deschis cu ea de ce face asta? de ce nu are incredere in tine, intreba-o, i-ai demonstrat ca ai temele facute cand le controla ea nu? explica-i ca te doare ca nu are incredere in tine, fa-o sa inteleaga ca si tu iti doresti sa ai temele facute sa ai note bune, ca iti place la scoala, fa in asa fel incat sa ii ceri tu ajutorul adica zii mami ajuta-ma ca nu stiu la nu stiu ce materie dar sa fie o materie la care ea nu se pricepe, si zii vezi nu ar fi mai bine sa ma verifice profesorul la scoala? uite tu ai multe pe cap si nu trebuie sa iti mai bati capul cu temele mele lasa-ma sa imi bat eu capul dar am si eu nevoie de putina incredere de la tine ca asa o sa imi recapat si eu increderea in mine si o sa imi pot demonstra sa pot si ca stiu dar daca faci asta nu am incredere in mine si ma simt de parca nu sunt buna la nici o materie, vrei asta? asa o si manipulezi putin dar ca sa nu te mai verifice iti trebuie timp, si daca va renunta la verificat sa nu te lasi pe tanjala si sa nu mai ti le faci ca nu ai castigat nimic si mai mult atunci nu va mai avea incredere in tine cat vei trai nu doar cat vei fi la scoala, incearca sa nu o minti lipsa de incredere de aici porneste mai mult. daca cumva peste timp nu te va mai verifica zilnic poate ii tuna intr-o zi sa o faca si atunci sa te gaseasca cu temele facute si increderea va creste considerabil crede-ma stiu ce zic. bafta

| Filip23 a răspuns:

O tolerezi. Ii faci hatarul.

| MCRgurl a răspuns:

Pai intr-un fel are dreptate.Si in plus daca tu le-ai facut, de ce sa vrei sa scapi de verificari? Las-o sa se uite! Vrea sa se asigure ca nu iei vreun 2. Daca te-ar bate si chestii de genu da atunci ar fi o problema majora, dar nu o face. Sper ca te-a ajutat sfatul meu si daca nu, macar am incercat big grin

| anabelisa a răspuns:

Te felicit pentru asta, pentru ca o sa ajungi departe in viata! De ce crezi ce este un lucru ata de neobisnuit in a ti se verifica temele de catre mama ta? Sau tu le sti pe toate? Nu crezi ca ai nevoie de sfatul parintilor tai din cand in cand? Nu stiu ce varsta ai, dar iti spun un lucur:va veni o vreme, cand vei avea nevoie de sfaturile parintilor tai si atunci vei constata ca nu mai ai cui sa ceri acel sfat.Profita cat timp ii mai ai langa tine!

| anabelisa a răspuns (pentru anabelisa):

Scuze pentru greseli! Graba strica treaba!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai ceva de ascuns? S-au de ce vrei să scapi de verificaatul temelor? Este mama ta si are acest drept tot la fel cum au si profesorii.Mama ta face bine că tine morțiș să i ti verifice temele, te suspectează de lene cronică?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Crezi că esti asa de mare incit să faci ce vrei? Tu ai obligatia sa asculti de mama si de tatăl tău da? Părintii tăi au tot dreptul să te controleze la teme si să stie unde pleci cu cine si la ce oră vi acasă, nu fi rebelă, fii ascultătoare de părinti, că vei regreta in clipa in care ei nu vor mai fii alături de tine.

| DaftPunk a răspuns:

Scapa de eawinking

Glumesc.

| DaftPunk a răspuns:

Ii speli creierul.

| nutuxcristian a răspuns:

Invit-o sa mearga mai des la sedintele cu parintii de la scoala, sau sa vorbeasca la telefon cu profesorii despre situatia ta scoalara. Ar fi mai bine ca ea sa stie direct ce faci tu in timpul orelor de curs. Daca tu ii povestesti acasa adevarul de la scoala, si ea va afla acelasi lucru de la profesorii cu care discuta telefonic, ea va fi mult mai deschisa fata de tine si nu te-ar mai verifica atat de des stiind ca totul este in regula!

| OnuOnulică a răspuns:

Cel mai bine le faci laughing

| anonimg a răspuns:

Nu e vorba ca nu ai tu nevoie de verificatul temelor, ci e vorba ca ea tine mortis sa te vada cu temele facute. Este intr-adevar un parinte sacaitor. Daca relatia dintre voi doua ar fi fost buna, atunci lucrurile ar fi fost altele decat sunt acum. Ce-i de facut? Tu sa iti faci temele si sa i le dai ei ca sa le verifice. Ca iti place sau nu, e datoria parintelui sa verifice temele copilului sau. Iar lucrul acesta este bun, si nu rau. Dar ce e gresit la ea este ca si-a pus ca tinta sa se ocupe de educatia scolara a copilului sau in detrimetrul(defavoarea) educatiei morale, educatie ce consta in buna relatie cu oamenii si cu Dumnezeu, in formarea caracterului, in principii.
Spune-i dar mamei tale ca ce-a mai inalta educatie nu este ce-a scolara, ci ce-a morala -adica scoala vietii. Spune-i ca mai importanta decat invatatura pe care ea vrea ca tu sa o asimilezi este buna relatie dintre voi doua. Oamenii nu te apreciaza daca vei ajunge un om invatat in scolile lumii acesteia; ci Biblia spune: "Ceea ce face farmecul unui om este bunatatea lui" (Proverbe.19:22) Iar bunatatea -si toate celelalte lucruri care formeaza frumos si vrednic de admirat caracterul unui om- nu se invata la scoala. Acestea tin de educatia morala pe care parintii trebuie sa ii invete pe copii.
Nu prea multa invatatura il ajuta pe om sa lupte cu greutatile vietii, ci intelepciunea care vine de la Dumnezeu si increderea in El.
Cauta sa-L cunosti pe Dumnezeu si mama ta va fi uimita de caracterul frumos pe care il vei avea in urma relatiei cu El!

| zurick a răspuns:

In a IV-a mama imi verifica tema, iar dupa nu m-a mai verificat si de atunci sunt mult mai praf. Oricum spune-i cati vei face temele Fara sa te verifice dansa si spune-i ca ar trebui sa aiba mai multa incredere in tine.
In ce clasa esti?

| RandomQuestionsAndAnswers a răspuns (pentru zurick):

Asa mi s-a intamplat si mie big grin

| danay72 a răspuns:

Important e sa ii castigi increderea. Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi articole utile.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Pai daca tu nu iti faci nicio tema, cine vrei sa ti le faca? cand o sa ai tu copii tai sa nu-i controlezi poate or sa repete ceva clase

| cristimihailov a răspuns:

Si totusi... Problema ta reala este verificatul temelor?

Sau faptul ca prin asta vezi ca iti ingradeste libertatea si vezi asta ca pe un mod prin care ti se controleaza viata?

Dupa ce iti raspunzi la asta, poate apoi o sa vezi solutia corecta.

Nu uita insa si cealalta parte: omul care iubeste prea mult, de multe ori strica. Da in dorinta de a controla.

| oprescudorin11 a răspuns:

Incearca sa respecti ce spune mama ta.Cand o sa ajungi mai mare, ai sa ai putere de decizie, acum nu ai, vei face 'ce te taie capul'.
Ai rabdare ca timpul trece repede.Nu o mai necaji pe mama ta, sau apeleaza la ong-uri sa-ti rezolve treburile intime.Sau poate vrei sa ajungi la vreun orfelinat, si asta poate fi o solutie.Fii sigura ca oricum ar fi mama ta, nu se compara cu persoane straine. Dar incearca! Nu stiu ce varsta ai, iti explicam la acel nivel.

| oprescudorin11 a răspuns:

E dreptul mamei sa-ti ceara asta.Nu trebuie sa te enervezi! Daca le-ai facut i le arati, daca nu le-ai facut, iarasi ii spui si-i motivezi 'de ce nu le-ai facut!
Sunt sigur ca daca nu mai vede enervare la tine, te va ajuta si veti colabora, iar daca ii arati 3 zile la rand ca le-ai facut, va avea incredere si nu te va mai controla.
Considera ca pe un gest de iubire si grija 'verificarea asta'!
Gandeste-te ca sunt milioane de copii pe care nu-i intreaba nimeni: 'NICI DACA AU MANCAT"!

Răspuns utilizator avertizat
| Apokales a răspuns:

Ei bine... daca ii spui ca n-ai teme n-are la ce sa te verificewinking. Ai grija sa nu ai notat pe caiete chestii gen : TEMA pagina 16 ex. 1, 2, 3 si 4. Si atunci cand te intreaba daca ai teme sau ti-ai facut tema?
Ai grija sa ii raspunzi repede deoarece multi isi dau seama daca minti dupa viteza de reactie si alte gesturi care -ti sunt caracteristice cand minti gen :
rasul, ii ocolesti privirea sau mai stiu eu ce. Ia toate posibilitatile in considerare ca sa nu te demaschezewinking si ai grija sa te astepti la orice intrebare si orice actiune din partea ei ( gen : sa te intrebe de ce brusc n-ai teme?! ...la faza asta ai putea spune ca este sfarsit de an scolar si nu-si mai bat profesorii capul cu temele.) Deci i-a totul in considerare.

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Fa-te ca nu găsești caietul sau ca l-ai pierdut ori ca l-ai dat unei colege.

| Lawliet14 a răspuns:

Daca ai o problema apeleaza cu incredere Telefonul Copilului, unde gasesti intotdeauna o voce calda la telefon iar oamenii de acolo iti sunt prieteni.

| wolder a răspuns:

Nu se poate.
Fa temele bine si las-o sa le corecteze.
ce poate fi atat de dificil?