| DG_Daniela_1998 a întrebat:

Cum as putea scapa de verificatul temelor? Mama tine mortis sa imi verifice temele si ma enerveaza si nu vrea sa inteleaga ca nu am nevoie si se enerveaza aiurea.

461 răspunsuri:
| AleAlexandraIdk a răspuns:

Pai,fa-ti temele bine, si adauga si cateva in plus facute de tine, cateva zile. Dupa aceea mama ta isi va da seama ca esti de incredere si te va lasa in pace.winking

| DeeaDee18 a răspuns:

De ce vrei sa scapi de verificarea temelor? Daca ai gresit ceva mama ta poate sa te ajute.

| Extraterestru2 a răspuns:

Daca asta se intampla de mult timp nu cred ca mai ai ce face. Poate doar daca ii spui direct ca totusi nu mai esti copil de 10-11 ani.

| fede12 a răspuns:

Pai laso sa te verifice. Daca te opui o sa va certati fara motiv.

| LiviuBz93 a răspuns:

Pai nu iti mai nota pe caiet temele pe care ti le dau profii.Banuiesc ca se uita pe caiete sa vada ce teme aiwinking

| LastKisss a răspuns:

Este foarte bine sa iti controleze temele nu inteleg de ce doresti sa scapi, in fine faza e ca esti condamnata nu ai cum sa scapi de mame iubitoare de verificat teme sunt ca o boala incurabila gen : cancer laughing))

| DavidUnicorn a răspuns:

Du-te la baie când vrea să verifice tema, sau îi zici că eşti destul de mare şi îţi faci temele! Funda?

| oldbluegrumpyman a răspuns:

Sa nu spui nimanui ca iti spun. Fa-o sa se sature de temele tale. Incearca sa iti termini repede temele si du-te peste ea cand are treaba sau cand se uita la ceva interesant. Daca chiar nu ai nevoie, sunt sigur ca dupa cateva "vizite" deranjante din partea ta, o sa o lase mai moale. Chestia asta functioneaza DOAR in cazul in care, in perioada de deranj, temele sunt facute impecabil.

| vrabiuta a răspuns:

Fa-ti o data de doua ori temele si incearca sa le faci cat mai corecte si pe urma lasa sa le verifice se va obisnui sa fi cat mai corect si te va lasa in pace

| DnFn a răspuns:

Daca aveam si eu norocul tau ca parintii sa imi verifice temele sau daca ma duc la scoala. happy Ce bine era. bucura-te de asta, ca o ai aproape si ca e pregatita oricand sa iti dea sfaturi, sa te asculte, sa te corecteze si sa te indrume in viata. Mama este cea mai buna prietena a ta oricand, nu te va dezamagii niciodata si nu te va sfatuii de rau! Chiar daca uneori e enervanta, cicalitoare si nervoasa, face asta ca sa iti fie tie bine. Las-o sa te verifice si. du-i chiar tu temele cand ai terminat de scris happy vorba lui mira. in curand materia o va depasi.

| napoleon16 a răspuns:

Buna Daniela inceaca sa fii cooperativa pentru ca mama vrea tot ce e mai bine pentru tine. Nu vrea ca dansa sa iei o nota mica pentru ca nu ti-ai facut temele. asta e parerea mea! Funda?

| PavelVladescu a răspuns:

Incearca sa ii spui

| Andrada0025 a răspuns:

Spune-i ca fetita ei a crescut si ca te descurci si fara ca ea sa-ti verifice temele. Incurajeaz-o sa aiba incredere in tine.

| laurica2001 a răspuns:

Poți să o întrebi de ce te controlează mereu la teme și apoi să îi zici că părinții celor din clasă de la tine niciodată nu le verifică temele. Sau îi poți spune să te verifice mai rar, pentru că dacă nu are încredere în tine, nu e o adevărată relație mama-fiică. Mama din clasa a 3 a nu mă mai verifică, pentru că are deplină încredere în mine. Doar mă întreabă dacă mi-am terminat temele și îi zic da/nu. Oricum, eu chiar îmi fac temele deci nu are de ce să se îngrijoreze.

| Cristina304 a răspuns:

Mai intai gandeste-te...
A primit vreo reclamatie de la un prof. ca nu iti faci temele?
Las-o ca pe ea si prefa-te ca tie chiar iti place cand face asta.Iar dupa ce termini temele, sa te duci la ea si sa o chemi ca sa ti le verifice. Asa o vei cam stresa si va intelege ca nu ai nevoie de verificare.

| methodmen a răspuns:

CE faceam eu cand eram in situatia asta, rupeam paginile si lasam pagina pe care o stiam deja. easy altfel nu vad cum

| alinbogdann a răspuns:

Arataii temele trecute sau zii ca nu ai facut ore...

| R0VER a răspuns:

Intreab-o daca te iubeste.
ia vezi ce-ti raspunde?
asta a fost pentru ea.

acum pentru tine:
tu de ce crezi ca "nu ai nevoie" ca ea sa te verifice? ok, ca te enerveaza, am inteles - dar de ce nu ai nevoie? crezi ca faci totul perfect, fara greseala, incat sa nu fie nevoie sa te verifice CINEVA? sau te deranjeaza ca persoana care te verifica e tocmai MAMA TA?
te-am intrebat, ca sa-ti dai singura un raspuns, in linistea inimii tale.
(daca te gandesti bine la astea 2 lucruri, si anume daca mama te iubeste si daca nu e nevoie sa te verifice nimeni - rezolvi din problema ta)

| DariaHàhaa a răspuns:

In clasele primare mama ma corecta la teme. Apoi cand am intrat la gimnaziu a spus ca sunt fata mare si nu mai trebuie sa ma corecteze. Asadar, ea s-a lasat de verificarea temelor. happy Dar mai bine sa te corecteze ea decat sa te corecteze profesoara ta.

| ღMikyღ a răspuns:

De ce te enervezi? Ca te iubeste? Ca iti e alaturi? Ca vrea sa te verifice inainte sa mergi cu cine stie ce prostii la scoala? Si mama mea a fost si inca este la fel. Doar iti vrea binele, accepta-ti soarta.

| Raskolnikow a răspuns:

Incearca sa o convingi ca o iubesti mult, demonstreaza-i ca esti ascultatoare, comunica cu ea, vorbeste-i respectuos si fii ambitioasa dar in sensul constructiv pozitiv

| valentinp02 a răspuns:

Cand sti ca trebuie sa te verifice prefate ca iti este somn s-au ca tie rau si trebuie sa te culci.

| valentinp02 a răspuns:

Ai reusit?

| NeverSayNowXD a răspuns:

Dar de ce te enerveaza?

| alezander12 a răspuns:

Mama ta are dreptate in tot ce face fiindca acum treci prin adolescenta(o perioada foarte grea in care apar diferite probleme ce te poate inlaatura de la invatatura)asa ca mai bine asculta de sfatul mamei fiindca ea iti vrea binele!

| alezander12 a răspuns:

Asta inseamna ca ai pasa de tine si de viitorul ei.Nu trebuie sa te contrezi acestui fenomen!

| Valy93 a răspuns:

La 16 ani trebuie sa fii la liceu... depinde la ce ai teme. Din clasa a 9-a nu mi-am mai facut temele si tot am bacul luat -_-

| VladSpita a răspuns:

Fa-ti temele regulat sau daca nu esti genul ala atunci capatai increderea facinduti femele o perioada pina vei vedea cai ok si tot intreab-o daca sa-i arati temele

| Tudor_Daniel_1993 a răspuns:

VORBITI NUMAI ABERATII!
Tu, Daniela, sa iti faci temele, si te enervezi ca tu stii ca nu ai rezolvat corect! deci... pune mana pe invatat!
Voi, restul, cum puteti sa ajutati o fetita cum sa faca sa nu invete? phbbbbt

| Elenaeli22 a răspuns:

Pai poate nu are incredere ca ti le faci pe mine m-a controlat pana in a 4-a si apoi nu mai ma controlat vorbeste cu ea si afla motivul ei de te controleaza mereu chiar daca e evident ca verifica daca chiar ti le-ai facut dar intreab-o