| DG_Daniela_1998 a întrebat:

Cum as putea scapa de verificatul temelor? Mama tine mortis sa imi verifice temele si ma enerveaza si nu vrea sa inteleaga ca nu am nevoie si se enerveaza aiurea.

461 răspunsuri:
| NicolasGabriel a răspuns:

Nu mai bine profiti de asta? Iti faci temele apoi iti pui caietele de-o parte si ii spui ceva de genu:
-Dupa ce te uiti pe ele fa-mi ghiozdanul!
Sau ceva de genu.In locul tau profitam si ma uitam la televizor sau mergeam imediat afara cu prietenii.
Funda?

| bubuuu2349 a răspuns:

Ii poti spune ca nu ai teme sau ca profesoara ti a spus sa rezolvi oral

| mariusika31 a răspuns:

Dar mai 1 de toate te-ai gandit de ce te verifica? inseamna ca nu are incredere in tine de asta! arata-i ca esti responsabila si ca nu gresesti si daca va vedea asta va avea incredere in tine si nu o sa te mai verifice.happy

| Blekz a răspuns:

Ii spui direct ca nu vrei sa iti controleze temele si gata!

| Angel16ms a răspuns:

Pai nu prea prea poti scapa!
Este o singura cale: continua sa iti faci temele si roag-o sa te controleze! Dar dupa un timp(cateva zile) spune-i ca a vazut ca iti faci temele intotdeauna si te tii de scoala si ca nu mai e nevoie sa te verifice asa des sau chiar deloc!
E cam singurul lucru care il poti face sad! Bafta!

| misterelvisz a răspuns:

Mama ta nu e un personaj negativ! Ea daca te verifica e pentru ca isi doreste ca sa nu te dezviezi de pe drum! Fa-ti temele si lasale tot timpul la vedere... Dupa o anumita perioada de timp banuiesc ca se va plictisi!winking

| misterelvisz a răspuns:

Simplu fale! Sti parinti tai nu iti vor raul, respecta-i si iubeste-ti! Sau gandeste-te ca au trecut 20 de ani si tu esti mama! ti-ai dori ca copilul tau sa mearga cu temele nefacute? un proverb spaniol zice: mai multe stie diavolul pentru ca e batran decat pentru ca e diavol! Adica persoanele in varsta stiu mai mult din experienta! Nu mai fi egocentrica si gandeste-te o secunda ca e posibil ca mama ta sa aiba dreptate si tu nu! BYE!

| vladutzaM a răspuns:

Explica-i mamei tale ca poate avea incredere in tine ca esti deja mare si ca esti constienta ca trebuie sa le faci.

| SportBoy a răspuns:

Buna!
Mama ta iti vrea doar binele si are tot dreptul sa te verifice!

| SugarChocolate a răspuns:

Pai spune-i ca te deranjeaza.

| ddoorriiaannaa a răspuns:

Daniela, bucura-te ca ai o mama care face asta, caci multi nu au. Bucura-te ca o intereseaza de tine, de viitorul tau, caci alti copii sunt lasati in voia sortii in aceasta privinta, adica, parintii toata ziua la lucru, vin acasa, pe copii nu-i intreaba de teme, iar ei ajung niste derbedei. In cazul meu, mi-ar fi placut sa am pe cineva care sa-mi verifice temele, as fi fost altundeva acum, mai sus.

| Axente_Gabriela_1997 a răspuns:

Pai fa temele si apoi du-te singura si artaile ca le-ai facut, fa asta de vreo 5 ori si o sa aiba incredere in tine! :*

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Axente_Gabriela_1997):

Super răspuns, Bravo! Felicitări!

| Axente_Gabriela_1997 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Mersi :*

| Axente_Gabriela_1997 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Mersii

| Axente_Gabriela_1997 a răspuns:

Buna! Eu ti-as recomanda ca pentru a putea scapa de verificatul temelor sa iti faci temele si cand le-ai terminat sa te duci sa i le arati singura, fa asta de vreo 5 ori si o sa scapi de verificarea temelor. Sper ca sfatul meu sa fi fost cel mai bun si sa te ajute! :* ♥

| blackhawks a răspuns:

Daniela..ai doar 15 ani si mama ta doreste ca tu sa ajungi cineva in societatea asta, sa fi respectata, sa ai locul de munca care il doresti, sa ai un viitor stralucit. Astea se obtin prin invatat. Sunt destule poame in lumea asta care nici nu stiu unde se afla Romania si cu ce se mananca si multe altele. Ea nu isi doreste ca tu sa ajungi una dintre ele si are multe asteptari de la tine si iti vrea binele!
Daca incerci sa scapi de asta, o sa regreti foarte mult mai tarziu!

| Marina_Adelina_2000 a răspuns:

Pai se pare ca nu prea are incredere in tine..De ce nu o intrebi? De ce nu incerci sa vorbesti cu ea? Lasa asa sa te verifice si nu ii mai spune nimic! Asa sunt unii parinti! Vorbeste cu ea!

| elenicaelenutzaelena a răspuns:

Buna! Si eu am aceeasi problema ca tine doar ca eu am un aliat secret,, tata". Cand vreau sa scap de verificat ma duc si ii cer ajutor tatalui meu care bineinteles este de partea mea. Incearca si tu sa te,, aliezistraight face" cu ceilalti membri ai familiei. Mult noroc! Funda?

| Miss009 a răspuns:

Explica-i ca nu e nevoie de verificatul temelor!

| Despot a răspuns:

Pai mama ta doreste sa te ajute, dar daca nu doresti asta, vorbeste cu ea si spune-i ca, esti mare si ca ai nevoie sa-ti verifici singura temele, ca ai nevoie sa iti dai tu seama unde gresesti! Sigur te va ajuta asta si te va intelege.

| คภ๔гє a răspuns:

Mama ta iti vrea binele... Poate nu are incredere in tine sau nu are ce face in timpul acela.Depinde si de ce note ai la scoala.P.S. Poti sa-i gasesti o ocupatie, sa stati de vorba, etc. O zi buna!

| cobra221 a răspuns:

Gandesti foarte prost. Temele de la scoala sunt enervante, nici eu nu le suport. Dar imediat dupa ce imi fac putini nervi, ma gandesc ca temele sunt ceea ce fac eu acasa, si ca fara ele doar ce fac 1ex la matematica pe ora, nu ar ajunge.

| Osyyy a răspuns:

Foarte bine face, este spre binele tau, chiar daca nu iti convine. Apreciaz-o ca altii nu au si tare e de greu.

| Xella1234 a răspuns:

Arata-i tu tema rezolvata inainte sa ti-o ceara ea cateva zile la rand, iar dupa ce trece ceava timp o intrebi "mai are rost sa te uiti pe temele mele? De ce nu ai incredere? Le fac! Ai vazut asta! Cand nu o sa stiu sa le rezolv te chem! Nu-ti face griji mama!"... Fii mai intelegatoare cu ea, vrea doar sa stie ca iti e bine. Cand nu o sa o mai ai o sa te gandesti la clipele astea neplacute acum, dar placute atunci...

| Lara112 a răspuns:

Ii poti spune ca te descurci si singura si iti dai si tu seama daca gresesti undeva! Nu trebuie sa isi mai piarda ea timpul sa iti verifice tie tema happy

| mihaitacelmare a răspuns:

Depinde ce varsa ai, adica daca ai trecut de clasa a X-a, atunci zii pur si simplu sa se trezeasca la realitate, nu mai esti un copilas mic, dar daca nu asteaptawinking

| Afrikanu a răspuns:

Cel mai bine ai face sa-i areti tu prima ca ti-ai facut temele, sa vada ca esti activa si dupa ceva vreme daca vede ca esti activa si vii tu cu temele la control te va lasa in pace pentru ca va stii ca-ti faci treaba. Va functiona, asa era si tata da pana la urma m-a lasat in pace cand veneam cu note bune happy

| AndradaMelania a răspuns:

Fa-ti temelesi las-o sa te verifice. Ce te costa 2 minute? E spre binele tau. Lasa mofturile la o parte. Eu copila fiind mi-as fi dorit ca cineva sa ma ajute la teme si sa mi le verifice, dar tatal meu fiind plecat mereu la munca iar mama in strainatate, nu am avut parte de asa ceva. Ai grija ce iti doresti. E un mic gest din partea mamei tale, nu e nimic grav/rau in asta. Acorda-i 2 minute din viata ta, totusiwinking.

| Byby_Eu_1998 a răspuns:

Gandeste-te ca mama ta nu o face pentru ca nu are ce face poate nu are incredere in tine sau vrea sa te ajute pe tine nu ar trebui sa te enerveze asa fac si eu dar daca vrea sa le verifice de ce nu? Poate laso sa le verifice sa incerece sa aiba mai multa incredere in tinewinking Va realiza asta la un moendat dar daca nu poti sa ii spui in fata ( Mama imi pare rau ca trebuie sa iti spun acest lucru dar e cam jenant sa imi controlezi temele) Sau ceva de genu va intelegewinking Funda?

| picard20 a răspuns:

In primul si-n primul rand,va rog frumos sa-mi permiteti sa va aduc la cunostinta o veste buna:VETI SCAPA de verificatul temelor,dupa ce veti termina scoala si facultatea,si veti avea un loc de munca! Inteleg ca va deranjeaza,dar mi-ati da voie,va rog frumos,sa va spun cate ceva? In primul si-n primul rand,mama dumneavoastra nu din rautate incearca sa va verifice temele! Dimpotriva,se pare ca vrea sa se asigure ca totul este in ordine. Normal ca se enerveaza,(si chiar aiurea,uneori),fiindca are o anumita varsta. Stiati ca persoanele incepand cu o anumita varsta nu mai gandesc si nu mai judeca precum la tinerete? Iar aceasta schimbare de lucruri si de gandire le afecteaza performantele. Mama dumneavoastra nu mai e de mult tanara,de aceea tinde uneori sa vada totul in culori negative! Dar acesta nu e un semn ca nu mai trebuie s-o respectam,nici pe departe! In lumea asta de astazi,exista doua feluri de mame,si doua feluri de parinti. Exista mame cu care se poate comunica,si mame cu care doar psihanalistii se pricep sa comunice. Daca mama dumneavoastra face parte din prima categorie(cu care se poate comunica relativ usor),v-ati putea apropia de dumneaei intr-o seara cand nu mai sarbatoriti nimic in familie (deci in niciun caz de Craciun sau Revelion),si ati putea sa va deschideti inima si sa-i spuneti clar si deschis ce mult va afecteaza faptul ca sunteti verificat la teme,cum va simtiti efectiv atunci cand verificarea are loc,si de ce anume nu considerati ca verificarea in sine nu isi are rezultatul scontat
In ce priveste mamele cu care nu se poate comunica (exista si din acestea,cu duiumul,care au fost timide si ne increzatoare in adolescenta,si si-au format un caracter sobru sau disimulat),ar fi bine daca i-ati face o programare la un psihoterapeut. Insa nu uitati respectul si afectiunea,doua calitati care,atunci cand sunt manifestate din plin,ajuta foarte mult in comunicare si reprezinta liantul pentru o casnicie si o familie fericita! Iar rabdarea contribuie foarte mult la fericire,fiindca intareste legaturile de familie si poate produce siguranta,compasiune,intelegere si respect profund de care civilizatia din prezant are si va avea mereu nevoie pentru consolidarea unor relatii fericite cu membri familiei si cu toti cei din jur! Rabdare, sinceritate si respect! Iar cu timpul, veti depasi si problema asta, de va ajunge sa nu va mai preocupe deloc, pot fi sigur!

| Ani_Ani_1992 a răspuns (pentru picard20):

Spune-i mamei tale ca ar trebui sa aiba incredere in tine si ca te simti oribil ca propria mama nu are incredere in tine ca poti scrie corect 3 cuvinte pe o foaie, crede-ma merge

| Aztecs a răspuns (pentru picard20):

Fa-ti temele cat mai repede si du-te la ea sa ti le verifice inainte de a cere ea asta, dupa un timp, n-o sa mai vrea sa ti le verifice, o sa inteleaga ca tu ai inteles morala!winking

| CristiDSD a răspuns (pentru picard20):

E foarte simplu cand te intreaba de teme zi asa : mama tu crezi in mine? daca crezi nu ma verifici macar azi. la mine functiona in clasele 1-8

| LiviuBz93 a răspuns (pentru picard20):

Mai lasati liantii domnul inginerlaughing)Nu toti sunt facuti pentru cartewinkingMai trebuie sa avem si muncitori.App nu scrieti corect gramaticalhee hee

| MayaVeve a răspuns:

Arata-i ca nu ai nevoie. fa-ti temele corect si la timpwinking trust me am trecut prin asta ani de zilehee hee)

| PROmarteMUSK a răspuns:

Ai incercat sa îi spui ca tia verificat tatal tatăl temele sau sa îi sui simplu mama nu trebuie sa mai verfici ca imi fac temele singura si ca ma si enervezi cand ma verfici ca si cum as fi unul dala mic care nu stie sa isi faca singur temele sau ca trebuie sa fie verficat daca s-a facut temele