| anonim_4396 a întrebat:

de ceva vreme sunt impreuna cu un baiat.La inceput vorbeam foarte mult la telefon chiar parea o persoana foarte vorbareata,dar acum nu prea mai vorbim deoarece amandoi avem un program cam incarcat,eu am dansuri si sala iar el are meditatii (relatia este la distanta, ne vedem doar la liceu). Problema este ca nici cand ne vedem nu prea vorbim multe chiar daca eu incerc sa aduc subiecte de discutie sau uneori am nevoie de sfaturi pentru problemele mele personale dar se pare ca nu prea am cu cine sa vorbesc deoarece tot timpul sare pe mine sa ma sarute sa ma imbratiseze nici nu mai am aer..toata ziua se tine dupa mine si cateodata am impresia ca vrea sa fie cu mine doar ca sa ne sarutam.Cand mergem undeva ma saruta in continuu, odata cand am avut un curs impreuna clasele a si b (a mea si a lui) m-a sarutat pur si simplu in timpul orei cand era mai ne atent profesorul.Ce as putea face in privinta aceasta adica incep sa imi pierd interesul pentru aceasta relatie si plus de toate acestea nici nu prea stie sa se sarute adica ma lasa toata cu saliva pe fata.Nu as vrea nici sa ne despartim dar nici nu imi place sa continui asa.

Răspuns Câştigător
| Zartbitter a răspuns:

Pot să-ți mărturisesc că și eu cu soția mea am avut problema asta, dar invers. În sensul că ea mă săruta tot timpul și când simțeam nevoia să discut despre ce simt, nu aveam cu cine.

Dacă îi transmiți cuiva o informație contrară convingerilor sale, acel om are nevoie de câteva clipe, ore, zile sau chiar mai mult, pentru a înțelege și a accepta ce ai vrut să-i zici. Prima reacție va fi să nege, să respingă, să „fugă". Nu poți tu să controlezi acest fapt firesc.

Ce poți tu să controlezi, în schimb, este atitudinea ta. Tot ce merită să faci tu este să-l asiguri pe acel om că vrei să discuți despre o problemă pe care o trăiești tu, cu singurul scop de a trece peste ea. Arată-i că înțelegi că acel om nu se comportă astfel (nu creează problema ta) în mod intenționat sau conștient. Este firesc să nu își dea seama că face acest lucru și tu înțelegi asta. Rolul tău nu este să-ți rezolvi ție o problemă, ci să găsești (împreună cu partenerul tău) o soluție la ceea ce poate fi o lipsă în cunoștințele și comportamentul său și în același timp să scapi de discomfortul cauzat de acest comportament.

O relație înseamnă un parteneriat *egal*, în care ambii parteneri au la fel de mult de câștigat și depun la fel de mult efort. Toate astea cu scopul de a obține rezultate mai bune, împreună. Nicio relație nu ar trebui să existe cu scopul de a satisface doar nevoile unuia dintre parteneri. Orice relație are sens numai în condiții de echilibru, iar acel echilibru este definit de toate părțile implicate, independent de ce se întâmplă în exterior.

Dacă un om nu vrea să te înțeleagă/asculte/ajute, atunci ce rost are relația cu acel om? :-)

ps.
Da, într-adevăr, bărbații nu prea sunt capabili de intuiție și nu prea reușesc să ghicească gândurile. Și eu sunt iritat în momentele în care soția mea se așteaptă ca eu să știu ce gândește ea :-) Ne amuzăm, pentru că și ea înțelege la câteva clipe distanță că eu n-am de unde să știu. Cu prietenele ei e altă situație. E firesc; există diferențe indiscutabile între felul în care funcționează creierul tipic de femeie față de creierul tipic de bărbat.

Uite un clip interesant pe subiectul ăsta: https://www.youtube.com/watch?v=1yQ1BcT5flw

11 răspunsuri:
| Zartbitter a răspuns:

În general, fetele au nevoie de comunicare într-o relație. Au nevoie să fie ascultate, înțelese. Au nevoie să fie convinse că interesul bărbatului pentru ele nu este unul pur sexual (adică doar pentru corpul lor) ci și unul intelectual / spiritual (adică pentru persoana lor). Firesc, nu? Oricine vrea să știe că se află într-o relație cu cineva care este interesat de persoana sa, nu doar de corpul său.

Ei bine, bărbații nu înțeleg asta (și o spun ca un bărbat căsătorit de 10 ani) și nu știu că e nevoie să își repare comportamentul.

Un bărbat gândește mai tot timpul cu... ce are între picioare și mai puțin cu ce are între urechi. O dată cu înaintarea în vârstă și acumularea de experiență, se dezmeticește și el și pe la 30+ (uneori nici după 60 de ani) începe să își dea seama că mai sunt și alte persoane în jurul său, persoane față de care e bine să-și arate interesul :-)

Băieții nu sunt proști, dar încă nu știu mai bine. Fetele ajung mai repede la concluzia că nu totul e despre sex.

Sfatul meu este la fel ca și al celorlalți: arată-i prietenului tău că relația voastră nu constă doar în ceva fizic, ci este o relație între două persoane cu interese, gânduri, pasiuni, probleme și vise individuale, iar toate aceste lucruri merită împărtășite și discutate și știute dacă intenționați să vă cunoașteți mai bine și să clădiți o relație.

Nu-i spune unui băiat că greșește pentru că își manifestă pasiunea fizică. Este la fel de importantă în relație ca orice altă latură. Dar arată-i că pierde o parte mult mai mare din tine. Tu deja știi că pierzi o parte din el, pentru că nu mai vorbiți, nu mai știi cine este el și ce gândește, ce simte, ce visează (altceva decât...).

În viața ta vei întâlni oameni din toate categoriile. Și uneori te vei îndrăgosti fără să înțelegi de ce ți-ar plăcea acel om. Eu am avut 4 relații de peste 2 ani înainte să fiu cu soția mea. Nu regret niciuna și suntem în continuare prieteni.

Dar am avut și câteva zeci de relații de numai câteva luni, cu fete pe care probabil nu le-aș recunoaște dacă le-al întâlni. Problema nu este niciodată despărțirea, ci tendința noastră de ființe firave de a ne agăța de ceea ce noi considerăm că ar trebui să fie permanent, și în goana noastră pentru a evita un sfârșit pe care ni-l imaginăm tragic, să evităm cu toată ființa rezolvarea problemelor.

Oamenii pe care îi apreciezi discută despre problemele care îi sperie. Discuțiile nu fac niciodată rău, dacă nu sunt purtate cu intenția de a face rău.

Spune-i prietenului tău, fără să impui condiții, ceea ce îți dorești tu de la viața ta, și de la relația voastră. E probabil ca el să se sperie și să „fugă". E treaba lui dacă nu este pregătit pentru a depune un efort intelectual și emoțional. Nu va fi vina ta că ai deschis subiectul. Iar dacă înțelege ce vrei să spui și te ascultă și este pregătit să facă acest efort, atunci relația voastră are șanse să continue într-o formă în care amândoi vă simțiți în largul vostru.

Pentru că, la urma-urmei, despre asta e vorba: să fiți voi înșiși, dar împreună.

| anonim_4396 explică (pentru Zartbitter):

Tocmai ca nu as vrea nici sa "fuga" cum zici, sau sa ma trezesc ca nu mai se poarta deloc romantic cu mine doar ca nu stiu cum sa abordez problema.Am incercat sa il fac sa subinteleaga lucrurile acestea, dar dupa cum am citit in multe locuri pe internet vad ca barbatii in general nu prea "ghicesc gandurile" (cel putin cei pe care am avut ocazia sa ii cunosc )

| anonim_4396 explică (pentru Zartbitter):

Multumesc mult de ajutor si de intelegere, incep sa imi dau seama ca ai dreptate si chiar daca va "fugi" eu nu pot continua intr-o relatie doar ca sa ii satisfac lui placerea de a ma saruta.

| Zartbitter a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă bucur. Așa cred eu că gândește un om matur :-)

E bine să lupți pentru binele altora, dar nu uita de tine între timp. Dacă tu nu lupți pentru tine, pentru ce gândești, ce simți, ce visezi... atunci cine?

| Zartbitter a răspuns (pentru anonim_4396):

Pot să-ți mărturisesc că și eu cu soția mea am avut problema asta, dar invers. În sensul că ea mă săruta tot timpul și când simțeam nevoia să discut despre ce simt, nu aveam cu cine.

Dacă îi transmiți cuiva o informație contrară convingerilor sale, acel om are nevoie de câteva clipe, ore, zile sau chiar mai mult, pentru a înțelege și a accepta ce ai vrut să-i zici. Prima reacție va fi să nege, să respingă, să „fugă". Nu poți tu să controlezi acest fapt firesc.

Ce poți tu să controlezi, în schimb, este atitudinea ta. Tot ce merită să faci tu este să-l asiguri pe acel om că vrei să discuți despre o problemă pe care o trăiești tu, cu singurul scop de a trece peste ea. Arată-i că înțelegi că acel om nu se comportă astfel (nu creează problema ta) în mod intenționat sau conștient. Este firesc să nu își dea seama că face acest lucru și tu înțelegi asta. Rolul tău nu este să-ți rezolvi ție o problemă, ci să găsești (împreună cu partenerul tău) o soluție la ceea ce poate fi o lipsă în cunoștințele și comportamentul său și în același timp să scapi de discomfortul cauzat de acest comportament.

O relație înseamnă un parteneriat *egal*, în care ambii parteneri au la fel de mult de câștigat și depun la fel de mult efort. Toate astea cu scopul de a obține rezultate mai bune, împreună. Nicio relație nu ar trebui să existe cu scopul de a satisface doar nevoile unuia dintre parteneri. Orice relație are sens numai în condiții de echilibru, iar acel echilibru este definit de toate părțile implicate, independent de ce se întâmplă în exterior.

Dacă un om nu vrea să te înțeleagă/asculte/ajute, atunci ce rost are relația cu acel om? :-)

ps.
Da, într-adevăr, bărbații nu prea sunt capabili de intuiție și nu prea reușesc să ghicească gândurile. Și eu sunt iritat în momentele în care soția mea se așteaptă ca eu să știu ce gândește ea :-) Ne amuzăm, pentru că și ea înțelege la câteva clipe distanță că eu n-am de unde să știu. Cu prietenele ei e altă situație. E firesc; există diferențe indiscutabile între felul în care funcționează creierul tipic de femeie față de creierul tipic de bărbat.

Uite un clip interesant pe subiectul ăsta: https://www.youtube.com/watch?v=1yQ1BcT5flw

| SkyPilot a răspuns:

Singura solutie este sa vorbesti cu el si sa ii spui cum se vad lucrurile din punctul tau de vedere. Nu ii spune insa ca nu stie sa sarute, ii spui doar despre saliva happy

| anonim_4396 explică (pentru SkyPilot):

Probabil acest lucru il va rani daca ii spun sau poate se va simti stanjenit si chiar nu am nici o intentie.Plus nu prea pot vorbi cu el dupa cum spuneam.

| SkyPilot a răspuns (pentru anonim_4396):

Alternativa este ca pana la urma sa va despartiti. Trebuie sa te descurci cumva sa ii spui.

| EdyFcsb a răspuns:

Pai foarte simplu.Invita-l la un suc undeva si spune-i problema adica sa te lase sa mai respiri, fara sa-l faci sa inteleaga ca nu prea mai ai interes.

| anonim_4396 explică (pentru EdyFcsb):

Tocmai asta spuneam ca nu prea pot vorbi nu prea ma lasa sa vorbesc si probabil daca ii voi spune asta se va supara sau nu se va mai comporta asa bine cu mine.I-am mai spus odata oarecum ceva de genul si nu prea a iesit bine

| EdyFcsb a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si mai simplu.Ori va desparti-ti ori iti faci curaj si ii spui ce simti happy

| natalia34 a răspuns:

Ma amuza rau astalaughing, fi atenta :daca ai sange in vena, spune-i asa:"uite eu te iubesc.dar scoala e scoala, si relatia noastra se clatina din cauza ta! fi atent cand vb cu tine ca vb pentru noi nu pentru straini. vreau sa fie bine si vreau sa te implici si tu nu doar eu ok?"si faza cu sarutu, cand te saruta in momente nepotrivite, ii sp ca e un mom nepotrivit.pur si simplu.sa nu se supere.bafta cu asta laughing