| MiSeSpuneTyna a întrebat:

Deci, la scoala am o profa care imi tipa toata ziua in cap, colegii se cearta intruna si dupa vin toti la mine ca sa ii ajut sa se impace si daca incerc sa le rezolv problema ei incep din nou sa se certe, acasa am o mama care ma cicaleste de dimineata pana seara "nu e bine asa, fa altfel"si tot asa. Iar cand am un mult asteptat minut de liniste, vine frate-miu si incepe sa-mi urle in cap, si tot asa zi de zi.Deci cum ma pot calma? Fundita! Va rog fara raspunsuri la misto.

Răspuns Câştigător
| AnimeChu a răspuns:

Păi, cu profesoara nu prea ai ce să faci. Strânge din dinţi şi suport-o câteva ore la şcoală. Pe urmă, dacă colegii sunt enervanţi şi se comportă urât cu tine, de ce să te comporţi tu mai frumos cu ei? Încearcă să-i ignori şi nu-i mai ajuta, să vezi pe urmă ce o să se linguşească pe lângă tine să îi ajuţi la fel de mult.
Încearcă să discuţi cu mama ta şi să-i spui că nu poţi fi perfectă, şi fiecare face totul în felul lui şi aşa mai departe. Cât despre fratele tăău... încearcă să discuţi şi cu el, explică-i că nu te simţi bine când ţipă la tine. Dacă nu merge, încearcă să ignori totul, ignoranţa e totul.
Ca să te calmezi, pe moment... Fă ce-ţi place ţie: desenează ceva, uită-te la un serial sau ceva de genu'. Atunci când faci ceea ce-ţi place te vei simţi mai bine. Mă rog, poate că te-am ajutat, poate că nu -.- Nici eu nu mai ştiu ce am aberat pe aici...

13 răspunsuri:
| SingleStarOnTheSky a răspuns:

Buna!
Imi pare rau de tinesad. In problema cu colegii poate ca nu ar trebui sa te mia implici atat de mult, poate ar trebui sa le spui ca numai ei isi pot rezolva problemele si ca tu nu poti fi permanent cu ei ca sa le oferi diferite solutii.Consider ca o mama trebuie sa isi invete copilul ce e bine si ce e rau sa aiba grija de el, dar sa nu il terorizeze si sa ii ocupe tot spatiul, si sa ii supravegheze toti pasi.Ar trebui sa il lase sa isi scoata capul din patura ei protectoare si sa il lase sa faca mici grseli, deoarece asa poate invata cu adevarat un lucru. Iar cu fratele tau nu stiu, poate ar trebui sa inchizi usa de la camera ta sau sa ii spui sa te lase in pace sau macar cere-i motivul pentru care te terorizeaza.Si profesorii sunt profesori, nu ii poti schimba dar te poti pregati mai mult la materia lor si sa ii lasi impresoinati ca sa li se inchida gura.
Ar trebui ca atunci cand te afli intr-un loc aglomerat fonic, sa pleci sa iesi la o plimbare.Pentru a te linisti ar trebui sa faci ceva ce iti place sau sa iti petreci mai mult timp intr-un loc unde te simti ca intr-o poveste sau ar trebui sa incerci sa te desprinzi de lumea asta si sa te adancesti in amintiri. Sper sa mearga!kiss

| AlinnutSsa a răspuns:

Buna!
Stiu cum este cand toata lumea din jur te "cicaleste" si te enerveaza. Ajungi la un moment dat sa nu mai rezisti.
Eu de obicei ma calmez plangand [imi ies toti nervii din mine] sau tipand [afara undeva unde nimeni nu te aude] sau incearca sa te relaxezi putin.
Pot sa fiu trista, nervoasa orice, dar atunci cand citesc sau imi scriu in jurnal sau ascult muzica linistitoare totul trece, si incerc sa imi repet in minte ca totul e bine si alte din astea.
Daca vrei titluri de carti [din astea mininoase-cu vampiri si supranatural te pot ajuta] sau muzica linistitoare cauta`ma pe privat si iti dau. Pa-Pa

| NeimaginabilA a răspuns:

Uaua toti cu poze cu anime, cu carti Twilight.
Unele raspunsuri de deasupra au fost la misto, in opinia mea.
Daca acum viata t-i se pare grea, cum va fi mai tarziu?
Cand vei creste mai mare i-ti vei aminti de aceste momente cu un zambet pe buze.
De ce?
Pentru ca cu cat cresti mai mare cu atat devine viata mai grea, mai multe responsabiilitati pe capul tau, mai multi cocalari etc.
Deci daca acum esti nervoasa, cum vei fii atunci?
Sunt oameni idioti si sunt oameni inteligenti.
Din pacate, oamenii pprosti se vor inmulti cu cat cresti mai mare, uneori nu-i vei potea ignora, deci va trebuii sa te obisnuiesti cu ei.
Viata nu este dreapta, asa ca ar fi mai bine s-o indrepti tu decat sa astepti sa se-ndrepte ea.
Asupra calmului, iesi afara, plimba-te prin oras, apreciaza natura, asta fac eu zilnic.
Nu numai ca sa ma calmez ci si sa vad partea buna a lumii gretoase in care traim.

| 000Diddy000 a răspuns:

Nu mai pune la suflet tot ce zic asa mi se intampla si mie la scoala ba ca vrea aia ceva, ba ca aia vreau nu stiu ce tema, ba ca aialanta nu stiu ce ma mai streseaza la cap, profii toti ca,, cica'' sunt eleva buna si trebuie sa invat in fiecare ora, daca nu le rasund odata ma bat la cap pana ma plictisesc, pe urma acasa iar mama si varmiu, bunicamea si care mai vine... inteleg sentimentul deci... euuna ma inchid in camera mea, ma uit la televizor, ascult muzica si sa zicem ca ma mai calmez. Ce pot sa iti zic. Incearca sa tii un jurnal, el te poate intelege mereu, sau daca nu, poti incerca sa scrii o carte, stiu ca suna cam prostesc, dar vei scre tot ce simti, nu te judeca nimeni eu una am inceput o,, carte'' sa ii zicem asa in lictiseala, scriu cand am timp, nu ma judeca nimeni, nu imi pune nimeni note, nu tipa nimeni la mine ca de ce am scris aia, ca de ec nu am pus aialanta etc incearca sper sa te ajute :d

| NeimaginabilA a răspuns (pentru 000Diddy000):

Nu se poate! aveti poze din acelasi anime, asa ceva mai rar!

| 000Diddy000 a răspuns (pentru NeimaginabilA):

laughing se mai intampla coincidenta

| Ichigo a răspuns:

Kurisutina happy

| MiSeSpuneTyna explică (pentru Ichigo):

Ichigo chan.happy

| Ichigo a răspuns (pentru MiSeSpuneTyna):

Chan? cred ca incurci bleach cu tokyo mew mew tongue

| MiSeSpuneTyna explică (pentru Ichigo):

Da, dupa aia mi-am dat seama ca le-am incurcat.Scuze.

| MiSeSpuneTyna explică:

Multumesc pentru toate raspunsurile dar pot da doar o singura funda la restul o sa dau vot.

| Maddutza96 a răspuns:

Pai, la profesoara nu ai ce sa faci, la dansa este catalogul, deci fermuar la gura. Despre colegi chiar nu stiu ce sa-ti spun. Cat despre mama si fratele, pot spune ca prin asta trec si eu in fiecare zi. Incearca sa faci ce iti spune mama pentru ca iti vrea binele. Cu fratele poarta-te indiferenta.
Ca sa te calmezi, poti asculta Canon in D, este o melodie la pian compusa de Pachelbel. Eu cand o ascult, incep sa simt pace si liniste, incearca doar! happy

| Cristi1397 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=AYw7eJYadco incearca sa te intinzi in pat sau sa stai fara sa te misti si asculta videoclipul de mai sus