| Sabrinaaaaa a întrebat:

Buna TPU... nu mai suport am 20 de ani. si inca parintii se mai baga peste mine. M-am saturat, am un prieten de 4 ani si in patru ani ne-am despartit din cauza parintilor mei doar o singura data, nici mama lui nu prea ma accepta, noi ne iubim foarte mult, dar m-am saturat sa tot plang, sa ma cert cu ai mei, sa imi interzica o gramada de lucruri ( locuiesc cu prietenul meu la mine ). nu mai suport dati-mi si mie niste sfaturi ca nu mai stiu ce sa mai fac, poate. cateodata ma aduc in starea in care mi-as dori sa nu mai exist, imi vin tot felul de lucruri in cap. as renunta la viata poate o sa fie mai bine. dar ma gandesc la el. nu as vrea sa il fac sa sufere, dar nu mai pot va rog din tot sufletul meu dati-mi niste sfaturi spuneti-mi ce sa fac. chiar nu mai suport viata asta. va rog din tot sufletul meu. crying

12 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Buna
E normal sa apara tensiuni cand stati impreuna cu parintii.
Daca vrei sa va fie bine angajati-va, faceti banii vostri si mutati-va in chirie. O sa fie mai greu material, dar macar aveti viata voastra.
Nu se poate si stat pe capul lor in casa lor si sa taca din gura ca ma deanjeaza.
Cat despre sinucidere sa fim seriosi, e mai usoara decat munca dar nu e o solutie.
Multa fericire

| ElenaSA a răspuns:

Si tu si parintii tai sunteti incrancenati. De ce sa renunti la viata? Nu merita nimic. Cred ca e mai bine sa stati separat de parinti. Incercati sa va castigati amandoi existenta si sa aveti un loc separat de locuit. E mai sanatos.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Eşti la vârsta care-ţi permite să începi a-ţi aranja propria viaţa. Nu pot spune nimic de părinţii tăi, dar ştiu că unii exagerează cu grija şi le vine greu să accepte că copiii lor au crescut şi au dreptul la propria viaţă. Mulţi tineri, inclusiv eu, au obervat că există multe avantaje când începi a forma viaţa personală mai departe de părinţi.

Dar decizia e a ta. Tu ştii cel mai bine situaţia şi probabil poţi intui cum ar trebui să acţionezi.

Cât despre faptul de a-ţi lua viaţa pentru că "poate aşa va fi mai bine", te-ai gândit pentru cine ar putea fi mai bine? Pentru tine? Pentru părinţii? Pentru prietenul tău? Sper mult ca aceste cuvinte să fie spuse doar pentru a-ţi descărca durerea.

Cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu mai locui cu prietenul tau la tine acasa. Poate din aceasta cauza, si spune-le si tu parintilor ca nu mai esti un copil si iti porti singura de grija

| Lolităăăă a răspuns:

Pai, nu stati inca impreuna in casa... Daca ajungeti sa va casatoriti ar fi bine sa va mutati la voi. Sau puteti strange bani si sa va inchiriati un apartament.
Un an nou fericit.

| Elena_Maria_Dragan_1992 a răspuns:

Te-ai gandit sa inchiriati ceva si sa plecati

| Lhurricane a răspuns:

Daca te certi cu ei, si face "showuri " nu rezolvi nimic, vorbeste cu unul din parinti, care iti e mai apropiat, probabil mama, la o cafea ceva despre asta, spune-i ca nu iti place, ca esti destul de mare incat sa-ti porti de grija si ca daca gresesti iti vei confrunta consecintele, spune-i sa te lase sa gresesti ca sa poti invata, altfel nu o sa inveti si nu o sa te descurci. nu stiu vorbiti pe tema asta, dupa primele cuvinte totul vine de la sine

| ghostady2011 a răspuns:

Garsoniere direct mobilate la 200e/luna.

| Jojo2000 a răspuns:

Adica tu il tii pe prietenul tau si nu invers? si mai stati si la parinti! pai normal parintii tai sunt nemultumiti pentru ca l-ai adus pe el sa stea la voi! el macar contribuie cu ceva in casa? face ceva? cel mai bine e sa nu-l mai tii acasa la tine din cauza lui apar certuri pentru ca e in plus si tu ai 20 de ani ai nevoie de intimitate cea mai buna solutie e sa te muti cu prietenul tau altundeva. puneti bani impreuna imprumutati de la cineva daca vrei sa ai si liniste si intimitate, daca nu vrei asa da-l afara pe el pentru ca parintii tai il considera in pluswinking

| Mogosanu_CosmyBoss_1994 a răspuns:

Cel mai bun lucru ar fi sa va faceti un serviciu, sa va luati o casa care sa fie numai a voastra si dupa aceea nu se mai baga nimeni intre voi

| Sabrinaaaaa explică:

O sa ne mutam pe data de 8, am inchiriat un apartament. dar tot pe capul meu o sa fie. deoarece nu ma lasa sa fac nimic. fara aprobarea lor. or sa vina mereu la noi si asa.

| Nu a răspuns (pentru Sabrinaaaaa):

Sincer, problemele cele mai complicate au cele mai simple solutii.
Vin la tine? - Te duci frumos la usa, nu-i poftesti, ii intrebi frumos "Ati venit sa ma vedeti si sa ma intelegeti? poftiti. Ati venit sa ma stresati si sa-mi dati dureri de cap, nu poftiti.
Stiu ca poate pare dur, ca-s parintii tai, dar ia si gandeste putin in afara cutiutei tale, parinti sau nu, rolul lor este sa-ti faca bine. In momentul in care incep sa-ti faca rau, adica sa nu-si mai indeplineasca rolul de parinti, ai si tu dreptul sa raspunzi si sa te aperi.
Chiar si parintii gresesc, iar noi cateodata trebuie sa le aratam asta.